Polovodičový gigant má výhrady k chystané akvizici britského koncernu Arm (dříve ARM) americkou Nvidií za 40 miliard dolarů. Firma by podle něj mohla přestat licencovat čipy Armu jiným společnostem.
Qualcomm si údajně stěžoval u amerického federální obchodní komise (FTC), která velké transakce kontroluje a povoluje, a u regulačních orgánů v Británii, Evropské unii i Číně. Na licencích Arm má Qualcomm zájem. Firma v současnosti svoje patenty a návrhy licencuje více než 500 společnostem, mezi nimiž je Qualcomm významným zákazníkem.
V rámci mobilních procesorů je Arm absolutně dominantní silou a v současné době nemá žádného konkurenta. Soupeří mezi sebou pouze společnosti, které na základě licencí Armu procesory vyrábí.
Britský čip s americkým vlastníkem by se Číně nelíbil
Nvidia výhradám oponuje: S otevřeným licenčním modelem Armu chce firma pokračovat, a nadále spolupracovat se současnými partnery. Mezi ty patří třeba Apple nebo Samsung; velká část firem, které vytváří své vlastní procesory a různé čipy, staví právě na základech Armu, a to dlouhodobě.
Arm momentálně vlastní japonský konglomerát SoftBank; ten však firmu odprodává, aby splatil dluhy. Celý proces se však může notně zdržet; FTC už všechny tři strany v akvizici požádala o předložení dodatečných informací a dokumentace, což může trvat měsíce.
S úspěšností transakce to vypadá stále hůř a hůř. I pokud FTC nakonec prodej povolí, je pravděpodobné, že Nvidia narazí v Číně. Domácí společnosti jako Huawei by novou sílou Nvidie mohly utrpět, obzvláště proto, že na rozdíl od Armu je Nvidia firmou americkou – a vztahy mezi oběma velmocemi jsou notně napjaté. Celní válka mezi Čínou a USA nevykazuje známky ochabnutí.
Zdroj: CNBC