Radioaktivní mrak nad Evropou? Češi zbytečně panikaří, je to hoax

Radioaktivní mrak nad Evropou má být rizikem pro všechno živé. Opak je ale pravdou. Šiřitelé dezinformací využili nefunkčnosti webové stránky, která sleduje hodnoty radiace, a šíří strach.

Internetové prostředí je plné informací různé kvality a často je zde těžké odlišit pravdu od lži. Jedním z příkladů takové dezinformace je hoax, který se šíří českým internetem formou řetězových e-mailů a sociálních sítí. Ten tvrdí, že se na Evropu žene radioaktivní mrak z Ukrajiny, který měl vzniknout po zasažení skladu zbraní s ochuzeným uranem. Dále tvrdí, že hodnoty radioaktivity kolem 150 nSv/h jsou patnáctinásobkem běžné hodnoty. Obě tvrzení jsou však nepravdivá.

Co je to ochuzený uran?

Ochuzený uran je materiál, který vzniká jako vedlejší produkt při obohacování uranu pro výrobu jaderných paliv a jaderných zbraní. Jeho radiace je však poměrně nízká a i při přímém kontaktu je jeho nebezpečí minimální. Kromě toho, při vystavení atmosféře, se jeho radioaktivita rychle rozptyluje.

Obrázek: Radioaktivní mrak nad Evropou? Češi zbytečně panikaří, je to hoax

Úroveň radiace v Evropě je dlouhodobě na normálních hodnotách. Pro případ problémů je však k dispozici řada detekčních stanic. Foto: Pixabay

Důležité je také uvědomit si, že hodnota 150 nSv/h (hodnota radioaktivity – nanosievert za hodinu) je velmi nízká. Průměrná přirozená radioaktivita pozadí se v České republice pohybuje kolem 100-200 nSv/h. Tvrdit, že 150 nSv/h je patnáctinásobek běžné hodnoty, je tedy nesmysl.

Kde sledovat hodnoty radiace nad Českou republikou?

Ideální volbou pro sledování hodnot radiace je česká služba Windy.com. Alternativu poskytuje web EU https://remap.jrc.ec.europa.eu/Advanced.aspx, který brali šiřitelé hoaxu jako potvrzení své pravdy. Jednoduchá verze radiační mapy totiž kvůli technické chybě dočasně nefunguje.

Jak pracovat s hoaxy?

V dnešní digitální době je důležité zachovávat kritické myšlení a při příjmu jakékoliv informace ji prověřit. Je-li informace alarmující, jako je tato o radioaktivním mraku, je dobré si ji ověřit u oficiálních zdrojů. V případě podezření na radioaktivní nebezpečí jsou tím pravým zdrojem Státní úřad pro jadernou bezpečnost nebo Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA).

Lidé by si také měli dát pozor na nejrůznější existence, jako je např. souzený malíř pokojů Jakub Netík, který se snaží formou šíření poplašných zpráv vydělávat na lidské naivitě. „Tohle už je opravdu nebezpečný blábol. Ten de*il povídá, že v případě radiace má dítě sníst 160 tablet jódu!“ upozorňuje na další z jeho nesmyslů odbornice Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Také je důležité si uvědomit, že v případě skutečného radioaktivního nebezpečí by byla veřejnost informována prostřednictvím oficiálních kanálů a neřetězových e-mailů či sociálních sítí.

V dnešní době, kdy se informace šíří doslova rychlostí světla, je nezbytné zachovávat zdravý skepticismus a nevěřit všemu, co nám internet servíruje. Hoax o nebezpečném radioaktivním mraku je jen jedním z mnoha příkladů, jak může dezinformace vyvolat zbytečný strach a paniku.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: ASUS Zenbook S 13 OLED: Nejtenčí 13,3" OLED notebook na světě míří do ČR za super cenu
ASUS Zenbook S 13 OLED: Nejtenčí 13,3″ OLED notebook na světě míří do ČR za super cenu
Obrázek: Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Obrázek: Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Obrázek: Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny
Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny