Radioaktivní mrak nad Evropou? Češi zbytečně panikaří, je to hoax

Radioaktivní mrak nad Evropou má být rizikem pro všechno živé. Opak je ale pravdou. Šiřitelé dezinformací využili nefunkčnosti webové stránky, která sleduje hodnoty radiace, a šíří strach.

Internetové prostředí je plné informací různé kvality a často je zde těžké odlišit pravdu od lži. Jedním z příkladů takové dezinformace je hoax, který se šíří českým internetem formou řetězových e-mailů a sociálních sítí. Ten tvrdí, že se na Evropu žene radioaktivní mrak z Ukrajiny, který měl vzniknout po zasažení skladu zbraní s ochuzeným uranem. Dále tvrdí, že hodnoty radioaktivity kolem 150 nSv/h jsou patnáctinásobkem běžné hodnoty. Obě tvrzení jsou však nepravdivá.

Co je to ochuzený uran?

Ochuzený uran je materiál, který vzniká jako vedlejší produkt při obohacování uranu pro výrobu jaderných paliv a jaderných zbraní. Jeho radiace je však poměrně nízká a i při přímém kontaktu je jeho nebezpečí minimální. Kromě toho, při vystavení atmosféře, se jeho radioaktivita rychle rozptyluje.

Obrázek: Radioaktivní mrak nad Evropou? Češi zbytečně panikaří, je to hoax

Úroveň radiace v Evropě je dlouhodobě na normálních hodnotách. Pro případ problémů je však k dispozici řada detekčních stanic. Foto: Pixabay

Důležité je také uvědomit si, že hodnota 150 nSv/h (hodnota radioaktivity – nanosievert za hodinu) je velmi nízká. Průměrná přirozená radioaktivita pozadí se v České republice pohybuje kolem 100-200 nSv/h. Tvrdit, že 150 nSv/h je patnáctinásobek běžné hodnoty, je tedy nesmysl.

Kde sledovat hodnoty radiace nad Českou republikou?

Ideální volbou pro sledování hodnot radiace je česká služba Windy.com. Alternativu poskytuje web EU https://remap.jrc.ec.europa.eu/Advanced.aspx, který brali šiřitelé hoaxu jako potvrzení své pravdy. Jednoduchá verze radiační mapy totiž kvůli technické chybě dočasně nefunguje.

Jak pracovat s hoaxy?

V dnešní digitální době je důležité zachovávat kritické myšlení a při příjmu jakékoliv informace ji prověřit. Je-li informace alarmující, jako je tato o radioaktivním mraku, je dobré si ji ověřit u oficiálních zdrojů. V případě podezření na radioaktivní nebezpečí jsou tím pravým zdrojem Státní úřad pro jadernou bezpečnost nebo Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA).

Lidé by si také měli dát pozor na nejrůznější existence, jako je např. souzený malíř pokojů Jakub Netík, který se snaží formou šíření poplašných zpráv vydělávat na lidské naivitě. „Tohle už je opravdu nebezpečný blábol. Ten de*il povídá, že v případě radiace má dítě sníst 160 tablet jódu!“ upozorňuje na další z jeho nesmyslů odbornice Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Také je důležité si uvědomit, že v případě skutečného radioaktivního nebezpečí by byla veřejnost informována prostřednictvím oficiálních kanálů a neřetězových e-mailů či sociálních sítí.

V dnešní době, kdy se informace šíří doslova rychlostí světla, je nezbytné zachovávat zdravý skepticismus a nevěřit všemu, co nám internet servíruje. Hoax o nebezpečném radioaktivním mraku je jen jedním z mnoha příkladů, jak může dezinformace vyvolat zbytečný strach a paniku.

Zdroje: 1, 2

Obrázek: Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Obrázek: Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Obrázek: NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Obrázek: Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Obrázek: Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?