Radioaktivní mrak nad Evropou? Češi zbytečně panikaří, je to hoax

Radioaktivní mrak nad Evropou má být rizikem pro všechno živé. Opak je ale pravdou. Šiřitelé dezinformací využili nefunkčnosti webové stránky, která sleduje hodnoty radiace, a šíří strach.

Internetové prostředí je plné informací různé kvality a často je zde těžké odlišit pravdu od lži. Jedním z příkladů takové dezinformace je hoax, který se šíří českým internetem formou řetězových e-mailů a sociálních sítí. Ten tvrdí, že se na Evropu žene radioaktivní mrak z Ukrajiny, který měl vzniknout po zasažení skladu zbraní s ochuzeným uranem. Dále tvrdí, že hodnoty radioaktivity kolem 150 nSv/h jsou patnáctinásobkem běžné hodnoty. Obě tvrzení jsou však nepravdivá.

Co je to ochuzený uran?

Ochuzený uran je materiál, který vzniká jako vedlejší produkt při obohacování uranu pro výrobu jaderných paliv a jaderných zbraní. Jeho radiace je však poměrně nízká a i při přímém kontaktu je jeho nebezpečí minimální. Kromě toho, při vystavení atmosféře, se jeho radioaktivita rychle rozptyluje.

Obrázek: Radioaktivní mrak nad Evropou? Češi zbytečně panikaří, je to hoax

Úroveň radiace v Evropě je dlouhodobě na normálních hodnotách. Pro případ problémů je však k dispozici řada detekčních stanic. Foto: Pixabay

Důležité je také uvědomit si, že hodnota 150 nSv/h (hodnota radioaktivity – nanosievert za hodinu) je velmi nízká. Průměrná přirozená radioaktivita pozadí se v České republice pohybuje kolem 100-200 nSv/h. Tvrdit, že 150 nSv/h je patnáctinásobek běžné hodnoty, je tedy nesmysl.

Kde sledovat hodnoty radiace nad Českou republikou?

Ideální volbou pro sledování hodnot radiace je česká služba Windy.com. Alternativu poskytuje web EU https://remap.jrc.ec.europa.eu/Advanced.aspx, který brali šiřitelé hoaxu jako potvrzení své pravdy. Jednoduchá verze radiační mapy totiž kvůli technické chybě dočasně nefunguje.

Jak pracovat s hoaxy?

V dnešní digitální době je důležité zachovávat kritické myšlení a při příjmu jakékoliv informace ji prověřit. Je-li informace alarmující, jako je tato o radioaktivním mraku, je dobré si ji ověřit u oficiálních zdrojů. V případě podezření na radioaktivní nebezpečí jsou tím pravým zdrojem Státní úřad pro jadernou bezpečnost nebo Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA).

Lidé by si také měli dát pozor na nejrůznější existence, jako je např. souzený malíř pokojů Jakub Netík, který se snaží formou šíření poplašných zpráv vydělávat na lidské naivitě. „Tohle už je opravdu nebezpečný blábol. Ten de*il povídá, že v případě radiace má dítě sníst 160 tablet jódu!“ upozorňuje na další z jeho nesmyslů odbornice Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Také je důležité si uvědomit, že v případě skutečného radioaktivního nebezpečí by byla veřejnost informována prostřednictvím oficiálních kanálů a neřetězových e-mailů či sociálních sítí.

V dnešní době, kdy se informace šíří doslova rychlostí světla, je nezbytné zachovávat zdravý skepticismus a nevěřit všemu, co nám internet servíruje. Hoax o nebezpečném radioaktivním mraku je jen jedním z mnoha příkladů, jak může dezinformace vyvolat zbytečný strach a paniku.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Letadlo Virgin Atlantik přeletělo oceán poprvé čistě s udržitelným palivem
Letadlo Virgin Atlantik přeletělo oceán poprvé čistě s udržitelným palivem
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Tři jednoduché a rychlé kroky pro optimalizaci počítače nebo laptopu s Windows 10 a 11
Tři jednoduché a rychlé kroky pro optimalizaci počítače nebo laptopu s Windows 10 a 11