V pátek poprvé odstartovala současná nejvýkonnější raketa Falcon Heavy od společnosti SpaceX Elona Muska jako komerční mise se družicí Arabsat-6A. Falcon Heavy je mimo jiné výjimečný tím, že všechny jeho části se vrací zpět na Zemi a používají opakovaně.
Jedná se teprve o druhý start rakety Falcon Heavy, při tom prvním vynesl na oběžnou dráhu elektromobil Tesla Roadster se Starmanem. Další, v pořadí třetí start je naplánovaný za pár měsíců. V pátek vše proběhlo bez problémů, ba co víc, vrátily se všechny části, které se opakovaně používají. V případě, že se nezachrání žádná část, stojí start 150 milionů dolarů. Pokud úspěšně přistanou pomocné rakety, snižuje se cena na 95 milionů, v případě všech částí jen na 90 milionů dolarů.
V případě stejné konfigurace je cena startu konkurenční rakety Delta IV Heavy 350 milionů dolarů.
Vlevo raketa SpaceX Falcon Heavy, vpravo polovina aerodynamického krytu.
Jedná se o oba postranní boostery, hlavní středová část rakety a přední aerodynamický kryt. Všechny tyto části se bezpečně vrátily na Zemi a mohou tak být znovu použité, což značně snižuje náklady na start rakety. SpaceX se znovupoužitelnými raketami má dostatečné zkušenosti a poslední start to jasně dokazuje.
Na videu níže je vidět přistání bočních motorů, které dosedají téměř synchronizovaně. Tyto dvě části přistávaly na pevnině na Mys Canaveral. Těžší to má středová část nosné rakety. Ta přistává na plošinu Of Course I Still Love You, která se nachází v Atlantickém oceánu. I tato část úspěšně dosedla, i když zrovna v čas přistání vypadlo spojení. Následně je již vidět, že na plošině stojí.
Další vesmírné články:
- Jedinečný pohled: Největší letadlo na světě Stratolaunch poprvé vzlétlo
- Neúspěšné přistání: Izraelská sonda Beresheet narazila do povrchu Měsíce
- SpaceX poprvé zažehlo motor své vesmírné lodi Starship: má dostat lidi na Mars
- Zemi zasáhla solární bouře: Kde lze v Evropě pozorovat polární záři?
- NASA: Asteroid o síle 10 atomových bomb explodoval nad Ruskem, včas jsme o něm nevěděli
První stupeň, který přistál v oceánu, cestou zpět spadl
Prostřední část rakety Falcon Heavy přistává na plovoucí plošině. Ač její přistání bylo v pořádku, muse zde ještě ve vzpřímené poloze vydržet cestu zpět na pobřeží Floridy. A to se jí stalo osudným. Počasí se změnilo a v rozbouřeném moři, kde byly asi 3metrové vlny, neustála a po odsunutí na kraj se převrhla a spadla.