Klasické rakety se blíží hranicím toho, co je možné s nimi vůbec dokázat – jaderná energie se nabízí jako potenciální odpověď.
Jaderné motory by musely být bezpečné a lehké, obzvláště pro mise s posádkou, ale jsou teoreticky možné. Organizace Ultra Safe Nuclear Technologies (USNC-Tech) nedávno oznámila vývoj nového konceptu pohonu na principu Nuclear Thermal Propulsion (NTP). Ten by potenciálně mohl dosahovat vyššího výkonu a úspornějšího chodu než současné motory.
Na raketách s jaderným pohonem pracuje celá řada společností, mezi největší hráče patří americký Westinghouse, stavitel jaderných elektráren se sklonem zpozdit se s výstavbou o mnoho let.
Výhodou nového typu pohonu by bylo hlavně zkrácení doby, kterou musí astronauti ve vesmíru strávit. Cesta ze Země na Mars by s jaderným pohonem teoreticky mohla zabrat jen nějaké 3 měsíce, což je snesitelná doba. Vyslání člověka do vzdálenějších částí blízkého vesmíru by se tak stalo realistickou úvahou.
Nový motor USNC-Techu využívá upravené civilní jaderné palivo z klasických jaderných elektráren. Pro firmu je dostupné v současné podobě a jde relativně snadno vyrábět – jde navíc dobře využít i za velmi vysokých teplot, což zvyšuje jeho stabilitu a bezpečnost; něco, co je u jaderné energie nutné zajistit stoprocentně. Uran je obohacen o přibližně 5 až maximálně 20 procent. 5 % odpovídá uranu využívanému v elektrárnách; pro vojenské účely se využívá uran obohacený o 80 % a více.
NASA je využití jaderného paliva pro cesty do vesmíru otevřená, všechny navržené pohony a motory jsou ovšem zatím vysoce experimentální a z většiny jen na papíře. Technologie potřebuje ještě mnoho let výzkumu, potenciál je ale slibný – s vývojem jaderné energetiky se tak posouvají i technologie vesmírné.
Největší problém jaderných motorů spočívá v ochraně posádky před radiací či potenciálním selháním a tím, aby v případě jakékoliv poruchy nedošlo k vypuštění radioaktivních látek do vzduchu.
Zdroj: NewAtlas