Tenké tělo, váha pouhý 1 kg, povedený design. Jaká výbava se může do takového notebooku vejít? Například 2,8K OLED displej, 10jádrový procesor a mraky paměti. Poradí si s chlazením a stojí vůbec za to?
Když jedete na veletrh, kde celý den běháte po výstavních halách a do toho píšete články, každý ušetřený kilogram ušetří našim zádům. Nechtěl jsem proto tahat nějaký velký těžký notebook (byť jsem měl staré malé Lenovo, vážil s přídavnou baterií jako velký notebook, čest těm, kdo v batohu tahají například 16” Asus StudioBook). Shodou okolností v redakci čekal na recenzi Asus Zenbook S 13 OLED (UX5304). 10jádrový procesor, OLED displej a váha 1 kilogram? Sem s tím, to je jasná volba.
V balení vedle notebooku najdete hezké kožené pouzdro, USB-C kabel a mini 65W napájecí adaptér. Autor: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Jako keramika či kámen
Po vybalení notebooku z krabice vás zaujme v prvé řadě jeho design, nebo spíš to, jak působí na dotek. Řeknu to hned na začátek, protože to je první, co ucítíte a uvidíte. Víko displeje je vyrobeno z hliníku a má speciální povrchovou úpravu, která vzniká působením vody, vysoké teploty a elektřiny. Tato kombinace vytváří na povrchu vrstvu, která při dotyku působí jako kámen.
Zbytek těla je vyroben ze slitiny hořčíku a hliníku, což je velmi pevná a zároveň lehká slitina. Notebook se nijak nekroutí a neprohýbá, ani když se na něm píše. Nicméně povrchová úprava je poněkud hrubší. Pochválit mohu fakt, že na těle ani na víku displeje nezůstávají otisky prstů. Celkové rozměry jsou 29,62 × 21,63 × 1,09 ~ 1,18 cm, v nejužším místě je tak dokonce tenčí, než chytrý telefon a váží, jak jsem již zmínil, přesně 1 000 gramů.
Tenký a lehký. Tenhle notebook se na přenášení skvěle hodí. Autor: Ondřej Košťál, inSmart.cz
I přes relativně malé rozměry a tenké tělo se do konstrukce povedlo vměstnat poměrně slušnou konektorovou výbavu. Na straně jedné je to plnohodnotné HDMI 2.1 se dvěma USB-C (Thunderbolt 4) přes které lze nabíjet, na straně druhé je to velké USB 3.2 Gen 2 (ať žije krásné názvosloví) a 3,5mm audio konektor. Škoda jen, že není USB-C na každé straně, aby se v případě potřeby dalo nabíjet z obou stran.
Na spodní části notebooku ještě najdeme z boku otvory s reproduktory. Zvuk je překvapivě dobrý, pokud je notebook položený na pevném podkladu. V opačném případě je plechový a nevýrazný.
Autor: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Z každé strany najdeme ještě jednu diodu. Jedna indikuje stav baterie a případně její nabíjení, druhá stav notebooku (při zapnutém stavu svítí, při spánku bliká). Zde mám k oběma výhradu, jelikož jde jen o díru k diodě na základní desce bez jakéhokoliv rozptylujícího kusu plastu – světlo vycházející z otvoru je velmi ostré.
Aby se byl procesor schopný uchladit, použil Asus konstrukci známou z herních notebooků, kdy tělo notebook neleží celou plochou na stole, ale je zvedáno otevřeným displejem. Tím pod notebookem vzniká mezera pro dostatečný přísun vzduchu pro chlazení.
Autor: Ondřej Košťál, inSmart.cz
K mému překvapení jsou jsou zde rovnou dva ventilátory, menší a větší. Při běžném režimu je aktivní pouze jeden, druhý se přidává postupně. V aplikaci MyAsus si můžete nastavit, jestli preferujete normální režim, tichý, nebo naopak plný výkon (s jasně zvýrazněným varováním), při kterém jedou oba ventilátory nepřetržitě.
Přes to, že procesor je úsporný a určený pro notebooky, má nastavenou hodnotu TDP na 15 W, krátkodobě na 25 W a špičkově na 45 W. To při intenzivní práci náročné na výkon znamená, že se celý notebook díky vodivému materiálu umí pěkně rozpálit. Avšak při běžné činnosti je teplota dostatečně nízká na to, aby se chladil pasivně nebo jen s jedním pomalu běžícím ventilátorem.
Když už jsme uvnitř, podívejme se na možnosti rozšíření. V námi testovaném modelu je na základní desce připájena operační paměť s celkovou kapacitou 16 GB, kterou lze ještě rozšířit pomocí volného slotu.
Také SSD s kapacitou 1 TB lze v případě potřeby vyměnit a nejste odkázání jen na to, co vše je připájené na základní desce. Notebook disponuje taktéž Wi-Fi 6E (802.11ax) a Bluetooth 5.3.
Displej? Už nebudete chtít jiný
Přesuneme se na stranu s displejem. Ta je minimálně stejně zajímavá. Zaujme krásný 13,3palcový OLED panel s „2,8K“ rozlišením (2880 × 1800 pixelů) a poměrem stran 16:10, pokrývající barevný prostor 100 % DCI-P3. Rozlišení je na tuto úhlopříčku už moc vysoké a musíte tak počítat s tím, že budete mít zapnuté zvětšení, což bude u starých aplikací znamenat rozmazané prostředí aplikace. Ale to je obecně problém vysokého rozlišení a Windows 10 a 11 udělaly obrovský krok vpřed. Obnovovací frekvence je sice jen 60 Hz, což může být v době, kdy i levné telefonu mají alespoň 90Hz displeje málo, ale ve světě počítačů je to stále standard.
Odemykání infračervenou kamerou s Windows Hello je bleskurychlé. Autor: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Maximální jas je 550 nitů a i na venkovním světle je obraz stále viditelný. Minimální jas si pak lze přizpůsobit až do opravdu tmavých. Displej se mi opravdu líbil a co víc, Asus implementoval funkci, která nechá v plném jasu jen aktivní okno a zbytek „pohasne“. Tuto funkci si samozřejmě musíte zapnout a není to základní chování.
Autor: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Displej jako snad každý OLED panel má lesklou povrchovou úpravu. Okolo displeje je pak plastový distanční rámeček, který zajišťuje, aby se nedotýkal klávesnice. Osobně bych u notebooku této cenové kategorie viděl radši něco měkčího, jelikož při zavírání displej poměrně hlasitě klapne na spodní část.
Pozorovací úhly OLED displeje jsou skvělé. V tomto případě jen trochu vadí antireflexní vrstva. Autor: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Asus Zenbook S 13 OLED je vybavený biometrickým zabezpečením, konkrétně pouze IR 3D kamerou s podporou Windows Hello. Přihlašování je bleskově rychlé a funkční za všech okolností. Pokud by chtěl někdo raději čtečku otisků prstů, zde má smůlu a musí se podívat po firemnějším provedení ve formě Asus ExpertBook.
Klávesnice standard, touchpad velký luxus
Zapínací tlačítko je zde už poměrně tradičně součástí klávesnice, avšak už se Asus poučil a vyslyšel uživatele – zapínací tlačítko už se nenachází v pravém horním rohu, kde se běžně očekává Delete, ale o pozici vedle. Navíc pro jeho funkci vypnutí nebo uspání nestačí jen tlačítko zmáčknout, takže i když se přehmátnete, notebook si nevypnete/neuspíte.
Klávesnice je tradičně dobrého zpracování, píše se na ní dobře, a i přes tenkost těla se neprohýbá. Osobně mi vadí malý dělený Enter, zde jsem si často sáhl na klávesu na ním. Menší výhradu mám také k malým směrovým šipkám, ale jsou aspoň stejné velikosti. Klávesnice je podsvícená a jas má 3 úrovně.
Autor: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Touchpad mě překvapil svými enormními rozměry. Je na výšku prakticky stejně velký, jako klávesnice. Klikat lze po celé jeho ploše, což také není standardem o všech notebooků. Avšak je zde pravděpodobně jedna drobná konstrukční chybka, která souvisí s tím, jak touchpad funguje a tenkou konstrukcí – někdy jej nestisknete, protože můžete mačkat touchpad zespoda, např. pokud máte notebook třeba na klíně a hodně se o něj opíráte. Jednoduše není dostatek místa mezi spodním dílem a touchpadem, a tak spodní kryt nadzvedává dotykovou plochu.
Výkonu je v tenkém těle dostatek
V takto tenkém a lehkém Zenbooku se nachází „10 jádrový“ procesor Intel Core i7-1355U. Jde o poslední generaci Raptor Lake uvedenou letos na začátku roku. 10jádrový v uvozovkách proto, že jde o kombinaci velkých a malých jader, tedy výkonných výpočetních a úsporných, jako to známe z mobilních telefonů. 2 výkonná jádra umí zároveň HyperThreading, takže zpracují naráz 2 vlákna. Malých jader je zde naopak 8. Základní frekvence čipu je 1,7 GHz a maximálními hodnotami až 5 GHz.
Výkonu je v procesoru hodně. Přes to, že se jedná o úspornou variantu pro tenké notebooky se spotřebou 15 W, limit napájení dovolí až 114 W a špičkově může dosahovat až 20 W po dobu 28 sekund a 41 W na 2,22 ms. To se podepisuje na chlazení. Asus Zenbook 13 S OLED má naštěstí 2 chladící okruhy. Každý navíc s jinak velkým ventilátorem. V běžném provozu se točí jen jeden, pokud vůbec, při maximálním výkonu se točí oba a jejich projev je již znát vysokým tónem. I tak ale lze dosáhnout teploty 90 °C na výkonných jádrech při intenzivní zátěži. Mně se to povedlo při testování v benchmarcích, kde je zátěž vysoká a dlouhodobá.
Benchmarky. Autor: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Chlazení napomáhá i samotné tělo notebooku a to jak pozitivně tak negativně. Konstrukce totiž skvěle vede teplo a celý se tak prohřeje. Na spodní části, kde je procesor pak dokonce na více než 50 °C a tak nepočítejte při náročné práci s používáním na klíně. Na stole je díky konstrukci zabezpečen neustálý přísun vzduchu k oběma ventilátorům, takže se nestane, že by se notebook přehřál.
Levé dva obrázky jsou pod plnou zátěží, vpravo při běžné práci. Autor: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Součástí procesoru je integrovaná grafika Intel Iris Xe, což je o něco lepší grafika, než v základních procesorech, s 96 výpočetními jádry a maximální frekvencí 1,3 GHz. Na hry to není, ale nějaké staré tituly na ní rozhýbete.
V námi testovaném modelu jsme měli 16 GB operační paměti LPDDR5 a 1TB NVMe SSD na sběrnici PCIe 4.0. Jde o Samsung PM9A1 (což je vlastně model 980 Pro, ale pro výrobce počítačů) s TLC čipy a maximálními rychlostmi 7000 MB/s pro čtení a 5100 MB/s pro zápis, které jsme také i naměřili.
Baterie s kapacitou 63 Wh vydrží 6-7 hodin. Velmi záleží na jasu displeje a také daném obrazu. Jelikož jde o OLED displej, pokud bude obraz v tmavých odstínech, vydrží o kus déle, než se světlými barvami. Napájení může obstarat jakýkoliv adaptér s USB-C, avšak součástí je drobný 65W adaptér.
Notebook, který nebudete chtít pustit z ruky
Asus Zenbook S 13 OLED je ultralehký notebook s impozantním designem a výkonnými funkcemi. S hmotností pouze 1 kilogramu nabízí 2,8K OLED displej, 10jádrový procesor a dostatečné množství paměti. Jeho konstrukce kombinuje hliník a hořčíkovou slitinu, což zajišťuje pevnost a lehkost. Navíc má rozsáhlou konektorovou výbavu, včetně HDMI, USB-C a audio konektoru.
Notebook je vybavený kvalitním OLED displejem s vysokým jasem a funkcí, která udržuje aktivní okno v plném jasu. Biometrické zabezpečení a podsvícená klávesnice přispívají k celkovému komfortu při používání. Touchpad má velké rozměry, což je u notebooků spíše výjimka. Výkon díky procesoru Intel Core i7-1355U je dostatečný pro většinu úkolů, ale při náročných aplikacích dokáže zařízení slušně zahřát. Baterie nabízí solidní výdrž a na jeden pracovní den vám většinou bez problémů vystačí.
Cena námi testované konfigurace je 36 490 Kč, kterou obhajuje především zpracování, výkon a OLED displej. K tomu dostanete 3 měsíce předplatného Adobe Creative Cloud a 3měsíční Xbox GamePass Ultimate.
Aktualizace 10:23: přidány snímky z termokamery.
Zdroj: vlastní
-
Zpracování a design - 92%
92%
-
Výkon - 88%
88%
-
Displej - 98%
98%
-
Klávesnice - 90%
90%
-
Výdrž - 69%
69%
Shrnutí
Za unikátní konstrukci, nízkou váhu, skvělý displej a solidní hardwarovou výbavu si od nás Asus Zenbook S 13 OLED odnáší ocenění TIP Redakce inSmart.cz.
Klady
- Špičkový OLED displej
- Vysoký výkon procesoru a SSD
- Skvělé zpracování s nevšední kamennou povrchovou úpravou
- Váha a tloušťka
- Windows Hello s 3D IR kamerou
Zápory
- Vysoké rozlišení displeje na malé úhlopříčce
- Umí se pěkně rozpálit
- Jasně svítivé stavové LED