Far Cry 5 je plné akce: Svět s nádhernou grafikou přináší moře zábavy

Dlouho očekávaný Far Cry 5 konečně míří k hráčům! Hope Country v americkém státu Montana je kraj, který téměř kompletně ovládla fanatická, apokalyptická, křesťanská sekta Eden´s Gate, vedená Josephem Seedem, který si nechá říkat Father (Otec). Za pomoci mučení, drog, psychického teroru i hypnózy Eden´s Gate získává na svou stranu nekonečné davy posluhovačů, kteří téměř výlučně připomínají Hipstery a Hippies. To je Far Cry 5, kterou dnes nainstalují hráči po celém světě a jíž jsme pro vás již několik dní testovali. Jaké jsou naše dojmy?

Obrázek: Far Cry 5 je plné akce: Svět s nádhernou grafikou přináší moře zábavy

Po zapnutí rovnou do akce

Příběh Far Cry 5 začíná pokusem o zatčení Josepha Seeda a vaším příjezdem do Hope Country. Bohužel vše se okamžitě zvrhne a sekta Eden´s Gate přebírá kontrolu nad celou oblastí. Hlavnímu hrdinovi/ce se samozřejmě podaří uprchnout a založit odboj proti krutým sektářům. Aby byl odboj efektivní, je potřeba vyhledat co nejvíce dalších lidí, kteří cítí zášť ke všemu spojenému s Otcem.

Far Cry se moc nezdržuje a hráče okamžitě uvádí do akce. Na nějaké zdržování komplikovaným dějem není v tomto světě místo. To se bohužel odráží i v atmosféře hry. Kladných postav je tolik a střídají se tak rychle, že hráč prostě nemá příležitost zapamatovat si alespoň jejich jména. Když už někdo vypadá zajímavě a vy máte chuť se pokusit prohodit pár slov, moc vám toho neřekne a za chvíli začnou být tyto rozpravy nudné. Obvykle se od těchto postav stejně nic nedozvíte, minulost nemají, jenom nenávidí Eden´s Gate. To se týká i vašich pomocníků, z nichž vás může vždy jeden doprovázet.

Obrázek: Far Cry 5 je plné akce: Svět s nádhernou grafikou přináší moře zábavy

Ve Far Cry 5 jde od začátku do konce prostě o to, zničit hipsterskou náboženskou sektu. I hlavní dějovou linku prakticky nic jiného nezajímá, a proto často nastávají situace, které lze pouze těžko pochopit logickou úvahou. Hra každým coulem křičí: „Nenáviď ty křesťanské, náboženské fanatiky!“.

Grafika je jednoduše nádherná

Oblast Hope Country je prostě nádherná. Hory, lesy, louky, voda, zvířátka, skoro jako v pohádce. Snad všechny postavy ve hře vypadají dobře a vytknout by jim bylo možné pouze to, že všichni navštěvují hodně špatné tatery. Graficky Far Cry 5 prostě vypadá opravdu dobře a neustále je na co se dívat. A ty silnice, co bychom za ně v České republice dali! Prostorné a bez děr.

Obrázek: Far Cry 5 je plné akce: Svět s nádhernou grafikou přináší moře zábavy

Ovládání je příjemně jednoduché

Ve Far Cry může hráč dělat prakticky cokoliv. Létat letadlem, vrtulníkem, plachtit jako veverka, řídit kamion, sporťák, dodávku, čtyřkolku, loď. Jediné, co zde chybí, jsou motorky. V různých obchodech si lze koupit nové oblečení, nebo účes. A v soubojích vám k ruce budou trubky, pálky, klacky, všemožné výbušniny, pušky, samopaly, kulomety, minomety, vrhací nože i luk.

Obrázek: Far Cry 5 je plné akce: Svět s nádhernou grafikou přináší moře zábavy

Všechno lze i vylepšovat, v některých případech i přebarvovat. Přes to všechno je ovládání jednoduché, přehledné, osvěžující. Nechybí ani stealth mode, jenom se poměrně často stejně zvrhne v chaotickou přestřelku. Velkým plusem je, že vaši strategii nenarušují pomocníci, které je možné s trochou cviku velice efektivně používat. Neprozradí vás, když jim to nenařídíte, střílí nejprve na ty, na které mají a jsou mezi nimi i zvířátka.

Úkoly plné boje

Pokud budujete odboj proti komukoliv, je potřeba zařídit opravdu hodně věcí. Získat si veřejnost, nové členy, dobývat pevnosti, ničit kamiony s palivem, sabotovat skladiště, získávat zásoby, ničit zásoby, zachraňovat vězně a takhle bychom mohli pokračovat skoro do nekonečna. To všechno akcí nacpané Far Cry 5 nabízí. Prakticky při všem se bojuje, ale řadu věcí lze vyřešit i proplížením se. Párkrát je potřeba vylézt na nějakou věž, ale to je opravdu výjimečná událost a sami tvůrci si z toho dělají legraci.

Obrázek: Far Cry 5 je plné akce: Svět s nádhernou grafikou přináší moře zábavy

Celkový dojem

Far Cry 5 je přecpaný vším typickým pro Ubisoft, tak jak to je např. v Assassins Creed a řadě dalších her od této společnosti. Úkoly jsou vyvážené a až nečekaně pestré, prostředí nádherné, ovládání jednoduché a příjemné. Jedinými kaňkami jsou příběhy. Ten hlavní je dost často zcela nelogický, předvídatelný, i když třeba přiznat, že stejně na něm něco je.

Vedlejší příběhy hlavních i vedlejších postav, ty prakticky neexistují a je to obrovská chyba, která kazí celkový dojem ze hry. Ubisoftu se v ději bohužel nepodařilo to, co se mu dříve dařilo např. u Assasins Creed (alespoň u těch starších). Suma sumárum, Far Cry 5 znamená moře zábavy a možností, sice nepřináší skoro nic nového, ale vše výborně kombinuje. Tedy za předpokladu, že příliš nelpíte na příběhu.

Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Obrázek: Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024