Recenze Huawei Freebuds 4 s ANC: Když preferujete pecky místo špuntů

Ne každému vyhovují špunty v uších. Sice většinou perfektně těsní od okolního hluku, ale jejich nošení nemusí být pro citlivější z nás příjemné. Řešením mohou být true wireless pecky ve stylu Apple AirPods. Jedny z nejlepších modelů má v oblasti bezdrátových sluchátek na trhu i čínský Huawei. Čím nás nadchnul model Freebuds 4 s aktivním ANC?

Nošení bezdrátových sluchátek musí být především pohodlné. Málokdo bude chtít na uších nosit něco, co v něm vyvolává nepříjemné pocity. I proto najdeme na trhu hned několik rozdílných přístupů. V současné době jsou nejčastěji prodávanými typy pecky, špunty a náhlavní sluchátka s otevřenými či uzavřenými komorami. Huawei nedávno představil novinku Freebuds 4, která za velmi slušnou cenu nabízí aktivní potlačení okolního hluku, Bluetooth 5.2 a slušnou výdrž na jediné nabití.

Obrázek: Recenze Huawei Freebuds 4 s ANC: Když preferujete pecky místo špuntů

Huawei Freebuds 4 jsou peckovými sluchátky s Bluetooth 5.2 a ANC. Foto: Se souhlasem společnosti Huawei

Představení: Lehká a kvalitně zpracovaná

Huawei Freebuds 4 jsou stylové pecky s pouzdrem, které slouží vedle bezpečného přenášení také k pohodlnému nabíjení. Kulaté pouzdro s odklápěcí horní částí dokáže sluchátka opakovaně nabít pokaždé, když je vložíte zpět do kapsy. Pouzdro samotné ukrývá 410mAh baterii a nabíjí se USB-C konektorem (kabel je součástí balení). Každé ze sluchátek potom uvnitř ukrývá 30 mAh akumulátor.

Kulaté pouzdro má průměr 5,8 cm a na tloušťku potí 2,12 cm. I přes baterii uvnitř je však pozdro lehké – váží 38 gramů bez sluchátek a cca 47 gramů se sluchátky uvnitř. Jestli jsme u loňského modelu Freebuds Pro kritizovali složité vyndavání sluchátek z pouzdra, nyní je vše o poznání lepší. Sluchátka lze z pouzdra po odklopení vrchní části snadno vyjmout. V otevřené poloze ji drží pružinky a v zavřené naopak dostatečně silné magnety. Na spodní straně pouzdra se nachází zmiňovaný USB-C konektor, dioda indikující stav nabití a párování a na straně nenápadné tlačítko pro spuštění párování. Co oproti modelu Freebuds 3 chybí, je podpora pro bezdrátové nabíjení pouzdra.

Obrázek: Recenze Huawei Freebuds 4 s ANC: Když preferujete pecky místo špuntů

Kulatá krabička dokáže sluchátka nabít 4-5×. Foto: Redakce inSmart.cz

Podobně jako Apple AirPods, kterým jsou sluchátka na první pohled asi nejpodobnější, mají Freebuds 4 delší nožičku, ve které se nachází mikrofony a napájecí konektory. Freebuds 4 jsou ale dostupné nejen v bílé barvě, ale i v kovově šedé, kterou lze spatřit na fotografiích. Zatímco pouzdro je spíše matné a s logem Huawei na zádech, sluchátka samotná mají lesklý metalický vzhled.

Obrázek: Recenze Huawei Freebuds 4 s ANC: Když preferujete pecky místo špuntů

Sluchátka nemusí být pouze bílá, metalická sluší i ženám. Foto: Se souhlasem společnosti Huawei

Jak jsme si u Huawei zvykli, kvalita zpracování je na špičkové úrovni. Každé ze sluchátek lícuje a lepená konstrukce působí robustním dojmem. Potěší také nízká váha 4,1 gramu, což je méně oproti Freebuds 3, která vážila 4,5 gramu. I zde je vidět pokrok – přes lepší technologie uvnitř sluchátka váží čím dál méně.

Senzory, rychlonabíjení a až 22 hodin poslechu

Podobně jako předchozí modely z řady Freebuds dokáže i model 4 rozpoznat vyndání či vložení do ucha díky integrovaným senzorům. To platí i u otevření pozdra, kdy okamžitě dochází k párování s zařízením. Povedená je i zvuková signalizace aktivace sluchátka. Pokud sluchátka v průběhu přehrávání vyndáte z ucha, dojde k pozastavení přehrávání v aplikaci (funguje v iOS a Androidu). Co na první pohled není vidět, jsou dotykové senzory v nožičce, které reagují na dotyky a gesta. Dále je na každém ze sluchátek mikrofon pro ANC a hovory a na spodní části malá napájecí ploška.

Obrázek: Recenze Huawei Freebuds 4 s ANC: Když preferujete pecky místo špuntů

Nabíjecí pouzdro má 58 mm v průměru a tloušťku 22 mm. Foto: Redakce inSmart.cz

Právě nabíjení se nás čtenáři nejčastěji ptají. Plné nabití pouzdra se sluchátky zabere přibližně 40-45 minut, přičemž samotná sluchátka se po úplném vybití dají opět nabít na maximum do hodiny. Málokdy však sluchátka vybijete úplně. I kdyby k tomu došlo, stačí si odskočit na kávu a během 15 minut díky rychlonabíjení získáte další 2 hodiny poslechu. Na jedno nabití bez ANC (potlačení okolního šumu) vydrží kolem 4 hodin a s ANC pak kolem 3. V praxi tak na jedno nabití pouzdra se sluchátky získáte až 22 hodin poslechu.

Ovládání a nová gesta

Abyste naplno využili možností Huawei sluchátek, je zapotřebí aplikace Huawei AI Life dostupná pro iOS i Android. Díky ní lze provádět aktualizace firmwaru sluchátek, ale také sledovat stav nabití a nastavovat některé funkce jako je aktivace hlasového asistenta či akce na různá gesta. Zůstalo dvojité poklepání, přibyla však možnost ovládat hlasitost přímo ze sluchátek, což velmi chválíme. Ovládání hlasitosti se provádí přejetím prstem po nožičce sluchátka nahoru či dolů.

Gesta pro ovládání hlasitosti jsou vítanou novinkou. Absence byla předchozí generaci vytýkána, stejně tak jsou za ni kritizovány AirPods od Apple. Foto: Redakce inSmart.cz

V aplikaci si lze mj. také zvolit, zda chcete při hovorech využívat HD kvalitu zvuku, díky čemuž bude váš hlas výraznější, ale o něco klesne výdrž na baterii. Dále lze v aplikaci vypnout či zapnout ANC, které však můžete kdykoliv zapnout dlouhým podržením prstu na zadní straně sluchátka.

Obrázek: Recenze Huawei Freebuds 4 s ANC: Když preferujete pecky místo špuntů

Nožička je poměrně dlouhá, umožňuje však dotykové ovládání gesty a poklepáním. Foto: Redakce inSmart.cz

Jak padlo výše, sluchátka lze používat vedle Androidu také s iPhony a dalšími iOS zařízeními. V případě potřeby je lze díky Bluetooth 5.2 spárovat s počítačem, televizorem a dalšími zařízeními. Naráz pak mohou být připojena hned dvě zařízení. Za důležitou lze také považovat vlastnost, kdy je každé sluchátko schopné vystupovat jako master – nemusíte mít v uchu levé, aby hrálo pravé a naopak. Pokud budete ve vlaku koukat na film, můžete mít jedno sluchátko vy a druhé klidně někdo jiný.

Kvalita zvuku? Patří k tomu nejlepšímu

Po zvukové stránce je model Freebuds milým překvapením. Sluchátka využívají 14,3mm reproduktory s udávaným frekvenčním rozsahem 20 Hz – 20 000 Hz. Kvalita reprodukce je na pecky skvělá a před inženýry Huawei musíme smeknout. Pokud chcete kvalitně hrající pecky, těžko budete hledat něco lepšího. Poznáte to především po aktivaci ANC, které odfiltruje ruchy a šumy kolem až do úrovně 25 dB. Zvuk je nadstandardně čistý a poslech je příjemný na všech úrovních. Basy jsou na rozumné úrovni kdy nepřehlušují vše ostatní a potěší i výšky a středy.

Sluchátka mile překvapí zvukovým projevem. Už jen proto, že jde o pecky. Foto: Redakce inSmart.cz

Huawei u ANC použil technologii, která kvalitu zvuku upravuje na míru každému nositeli sluchátek. Sluchátko vyšle do ucha zvuk, který následně opět detekuje a změří si tak parametry vašeho ucha. Vše probíhá automaticky. Kvalitní není jen poslech, ale i záznam zvuku díky integrovaným mikrofonům, které dokáží odfiltrovat i vítr a další okolní ruchy. Např. ve vlaku je odfiltrování okolí velmi znát a i když není kvůli kosntrukci 100%, jedná se o příjemné překvapení.

Huawei Freebuds 4: Kvalitní pecky za zajímavou cenu

Pokud bychom měli shrnout celkové dojmy z Huawei Freebuds 4, budou veskrze pozitivní. Za cenu pod 3 000 Kč získá zákazník sluchátka, která jsou dílensky lépe zpracovaná než současné modely Apple AirPods a kvalitou zvuku patří k tomu nejlepšímu na trhu.

Huawei zapracoval na ANC, které dokáže odfiltrovat o poznání více hluku než předchozí generace. V autě či v jiném dopravním prostředku je rozdíl citelný a především poslech podcastů je o poznání příjemnější.

Pokud hledáte kvalitní pecková sluchátka za cenu pod 3 000 Kč, jsou Freebuds 4 modelem, kterým rozhodně neuděláte chybu. Sluchátka navíc dobře komunikují nejen s Androidy, ale i s iOS zařízeními a jsou tak alternativou i pro Apple fanoušky.

Recenze Huawei Freebuds 4
 • Zpracování a vzhled - 95%
  95%
 • Výdrž baterie - 90%
  90%
 • Funkce - 95%
  95%
 • Cena - 95%
  95%
94%

Závěr

Pokud bychom měli shrnout celkové dojmy z Huawei Freebuds 4, budou veskrze pozitivní. Za cenu kolem 2 799 Kč získá zákazník sluchátka, která jsou dílensky lépe zpracovaná než současné modely Apple AirPods a kvalitou zvuku patří k tomu nejlepšímu na trhu.

Klady

 • Kvalitní zpracování.
 • Na pecky skvělý zvuk.
 • Velmi dobré potlačení okolního hluku (ANC) do úrovně 25 dB.
 • Ovládání hlasitosti gesty.

Zápory

 • Delší nožička sluchátka.
 • Povrch sluchátka jeví po několika týdnech používání známky poškrábání.

Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte