Recenze Huawei Freebuds 5i: Kvalitní bezdrátová sluchátka poznamenaná sankcemi

Špičkové parametry neznamenají vždy úspěch. K produktu je potřeba i dobrý software. Huawei Freebuds 5i nabízejí skvělý bezztrátový kodek, dlouhou výdrž a skvělý zvuk, ale pro to, abyste je mohli naplno používat, musíte být zkušenější uživatel. Proč?

Bezdrátová sluchátka dnes vyrábí kde kdo. Huawei i přes sankce a zákazy dělá co může a stále vyrábí své kompletní portfolio produktů od sluchátek, přes chytré telefony po notebooky.

My se dnes podíváme na sluchátka Huawei Freebuds i5, které si v České republice odbyly premiéru na začátku letošního roku. Od té doby se cena z původních necelých 2 400 Kč dostala pod 1 900 Kč, což jsou vody, ve kterých se nachází značky jako je Sennheiser, JBL, Samsung, Sony a další, kteří mají se sluchátky mnohaleté zkušenosti.

Jak na tom jsou Huawei Freebuds 5i se podíváme v následujícím textu. Na rovinu, nejsem sice audiofil, který by poslouchal na specializovaných přehrávačích nebo prvotřídních zesilovačích, ale mám raději velká sluchátka přes uši, konkrétně Meze 99 Classics. A k tomu skladby v bezztrátové kvalitě. Když už musím mít sluchátka cestovní, tak mám Samsung Galaxy Buds2. To jen pro začátek, kdyby se vám zdálo, že nevíte, s čím srovnávám. Sluchátka jsou však asi ta nejsubjektivnější věc, kterou lze testovat.

Balení – jako všude jinde

V malé krabičce dostanete vše, co potřebujete i nepotřebujete. Hromadu papírů, které vyžadují všelijaká nařízení, pouzdro se sluchátky, krátký kablík USB-A na USB-C a dvě sady špuntů – velikost S a L, přičemž střední M je již na sluchátkách.

Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Parametry – papírově špička

Huawei se chlubí s Freebuds 5i především zvukem s vysokým rozlišením, aktivním potlačením hluku až 42 dB ve třech režimech a výdrží 28 hodin včetně dobíjení z pouzdra.

Ke kvalitnímu poslechu by měly dopomoci i 10mm měniče. Vedle kodeku AAC je zde podporován kodek LDAC, za kterým stojí samotné Sony a parametrově jde prakticky o to nejlepší, co může být. Sluchátka vyžadují k fungování zařízení s Bluetooth 5.2.

Zajímavou funkcí je duální připojení, které dovoluje mít sluchátka připojená ke dvěma zařízením najednou. Můžete tak například z jednoho zařízení poslouchat hudbu a v případě, že máte příchozí hovor na druhém zařízení, uslyšíte ho taktéž vyzvánět ve sluchátkách a můžete na něj odpovědět bez nutnosti cokoliv přepojovat.

Design – oblázek v hromadě kamení

Pouzdro sluchátek, které je zároveň dobíjecí stanicí, je krásně zaoblené a vypadá jako oblázek. Matný povrch je příjemný, neulpívají na něm otisky prstů a je na nich struktura jakoby recyklovaného plastu, to se však týká jen testované modré verze, případně černé. Bílá je lesklá a jednolité barvy.

Huawei Freebuds 5i mají pouzdro velké 48,2 × 61,8 × 26,9 mm a váží 33,9 g. Nalézá se na něm indikační LED dioda, která signalizuje stav nabití, USB-C konektor pro nabíjení a párovací tlačítko. Bohužel chybí bezdrátové nabíjení, takže jste odkázáni jen na kabel.

Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Samotná sluchátka uvnitř jsou pak již z lesklého materiálu jednolité barvy. Jde o sluchátka do uší, špunty, které však mají i venkovní tyčinku, na které se nachází dotyková ploška pro ovládání. Vedle ní je zde ještě mikrofon a kontakt pro nabíjení.

Z hlediska ergonomie sedí sluchátka v uších velmi dobře a neměl jsem strach, že by mi z uší vypadla.

Samotné jedno sluchátko je pak veliké 30,9 × 21,7 × 23,9 mm a váží 4,9 g.

Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Zvuk – Super, ale…

Jak jsem již říkal, vnímání zvuku je čistě osobní a subjektivní pocit. Kvalita reprodukce je v pořádku, zvuk je hezky ostrý, ale při preferenci kvality nad kompatibilitou si někdy spojení přerušíte třeba chytrými hodinkami, které máte na ruce v kapse spolu s telefonem. Ale to je problém všech bezdrátových sluchátek.

Pokud odhlédneme od nejvyšší kvality zvuku, tak při běžném poslechu nebudou žádné problémy s vypadáváním a kvalita bude stále pro většinu uživatelů dostačující. Můj pocit z těchto sluchátek pak byl někdy takový, že jim něco chybí – basy. Výkon byl různý. Někdy zcela v pořádku, jindy byly basy upozaděny ve prospěch středů a výšek. Řešením tohoto všeho je s největší pravděpodobností správná velikost špuntů a správné nasazení, se kterým bojuji s každými špuntovými sluchátky. Vyzdvihnout však musím maximální hlasitost, která je poměrně vysoko.

Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Problém s basy lze řešit ekvalizérem v aplikaci, ale po zvýraznění basů jsou zase přebasované. Chybí mi více možností nastavení. Paradoxně asi nejlepší projev mají při orchestrální hudbě, například filmových melodiích, případně na nich dobře zní popový žánr. U akčnějších a rockovějších interpretů jako například Linkin Park dostanete různé přednesy a možná sáhnete na ekvalizér. Buď ve vašem přehrávači, nebo při nejhorším v tom, co se nachází v aplikaci AI Life.

Huawei se chlubí třemi úrovněmi aktivního potlačení hluku. Můžete si tak nastavit, jak moc okolní hluk uslyšíte. I na úroveň Ultra však potlačení hluku samozřejmě není 100%. Dalšími možnostmi je ANC vypnout nebo zapnout režim okolního zvuku, který používá mikrofony aby nahrávaly zvuk zvenku a přehrávali dovnitř. Změna režimu je doprovázena anglicky hovořícím hlasem, který komentuje, jaký režim je vybraný. Komentář je však velmi slabě slyšet.

Ovládání – Není co vytknout

Ovládat hudbu včetně hlasitosti můžete dotykem na samotných sluchátkách. V aplikaci si můžete definovat gesta, která můžete používat na jednotlivých sluchátkách. Nastavit lze akce při dvojdotyku, dotyku a podržení a posouvání nahoru a dolů a to pro každé sluchátko zvlášť.

Obrázek: Recenze Huawei Freebuds 5i: Kvalitní bezdrátová sluchátka poznamenaná sankcemiFoto: Huawei, se souhlasem

Na dvojité klepnutí si můžete nastavit přehřátí/pauzu, další nebo předchozí skladbu či vyvolání hlasového asistenta. Stisknutím a podržením můžete buď přepínat režimy regulace hluku nebo nechat rozpoznat skladbu – to ale funguje jen na telefonech Huawei s EMUI 11 a novějším. Potažením lze jen měnit hlasitost.

Výdrž baterie – 15 minut nabíjení = 4 hodiny poslechu

Baterie v každém sluchátku má kapacitu 55 mAh, v nabíjecím pouzdře je pak 410 mAh. S vypnutým aktivním potlačením hluku se lze dostat na 6 hodin poslechu, se zapnutým asi na 4 hodiny na jedno nabití. Samozřejmě hodně závisí na tom, jak moc nahlas si hudbu přehráváte. U mě je to okolo 70 %.

Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Celkově se tak s pouzdrem dle Huawei dá dostat na 18,5 hodiny se zapnutým ANC a 28 s vypnutým. U mě to bylo o něco málo méně.

Sluchátka se v nabíjecím pouzdře nabijí z 0 na 100 % přibližně za hodinu, pouzdro samotné pak do dvou hodin. Sluchátkům stačí v pouzdře 15 minut na to, aby hrála 3-4 hodiny s vypnutým potlačením okolního hluku.

Aplikace – V Google Play ji nehledejte

Asi největším problémem a překážkou vidím absenci aplikace pro sluchátka v Google Play kvůli sankcím na čínský Huawei ze strany USA. Pokud nemáte telefon Huawei, kde je alternativní obchod s aplikacemi AppGallery, musíte hledat.

Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

První, co vám stránky Huawei nabídnou, je nejprve stažení a instalace alternativní AppGallery pomocí APK souboru, ve které si pak aplikaci AI Life můžete nainstalovat. Případně si najít rovnou AI Life APK. A to je kámen úrazu.

Uživatel si do svého telefonu musí nainstalovat aplikaci, kterou si nejprve někde stáhne, musí povolit instalování z neznámých zdrojů a pak ji teprve nainstalovat. Vím, že za tohle Huawei nemůže, ale tohle bude pro dost lidí velké sousto, nehledě na potenciální bezpečnost zdroje, odkud dané soubory stáhnou.

Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Když už aplikaci máte nainstalovanou zjistíte, že není jen pro sluchátka, ale pro celý ekosystém produktů Huawei. V aplikaci si můžete nastavit úroveň potlačení hluku, kvalitu zvuku, dotykové ovládání, otestovat nasazení sluchátek nebo je najít. Drobným problémem je, že najít můžete sluchátka pouze tehdy, když nejsou v pouzdře. Hledáte tedy jednotlivá sluchátka a ne celé pouzdro s nimi.

Součástí aplikace je také ekvalizér, který však nabízí jen 3 volby a to výchozí, zesílené basy a zesílené výšky. V poslední řadě aplikace aktualizuje firmware sluchátek a zobrazuje stav baterie každého sluchátka a nabití pouzdra.

Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Hodnocení

Huawei Freebuds 5i jsou hudebně skvělá sluchátka, která krásně drží v uších. Někdy se ztrácejí v basové složce a integrovaným ekvalizérem v aplikaci to nespravíte. Jinak ale mají ostrý a čistý zvuk. Kvalita zvuku a dlouhá výdrž na baterie z nich dělá velmi dobrá sluchátka pro běžného uživatele. Zamrzí absence bezdrátového nabíjení pouzdra sluchátek, ale stejné ústupky jsme v dané cenové hladině viděli i u jiných výrobců.

Největším problémem je ovládání sluchátek přes aplikaci, od její samotné instalace až po někdy ne moc pokročilé nastavení. Instalovat přes APK soubor jiný obchod s aplikacemi nebo samotný APK soubor dané aplikace stažený odněkud může být dost nebezpečné. Pokud náhodou vlastníte chytrý telefon s Huawei, směle do toho. Aplikaci již v telefonu jistě budete mít. Pokud ne, a chcete ze sluchátek dostat maximum, čeká vás nějaké to nastavování.

Zdroj: Vlastní, náhledové foto: Se souhlasem Huawei

  • Design a provedení - 80%
    80%
  • Kvalita zvuku - 85%
    85%
  • Funkce - 75%
    75%
  • Výdrž - 80%
    80%
  • Aplikace - 50%
    50%
74%

Hodnocení

Huawei Freebuds 5i jsou hudebně skvělá sluchátka, která krásně drží v uších. Někdy se ztrácejí v basové složce a integrovaným ekvalizérem v aplikaci to nespravíte. Jinak ale majají ostrý a čistý zvuk. Kvalita zvuku a dlouhá výdrž na baterie z nich dělá velmi dobrá sluchátka pro běžného uživatele. Zamrzí absence bezdrátového nabíjení pouzdra sluchátek, ale stejné ústupky jsme v dané cenové hladině viděli i u jiných výrobců.

Největším problémem je ovládání sluchátek přes aplikaci, od její samotné instalace až po někdy ne moc pokročilé nastavení. Instalovat přes APK soubor jiný obchod s aplikacemi nebo samotný APK soubor dané aplikace stažený odněkud může být dost nebezpečné. Pokud náhodou vlastníte chytrý telefon s Huawei, směle do toho. Aplikaci již v telefonu jistě budete mít. Pokud ne, a chcete ze sluchátek dostat maximum, čeká vás nějaké to nastavování.

Klady

  • Bezztrátový kodek LDAC a skvělý zvuk
  • Dobrá výdrž
  • Duální připojení
  • Skvěle padnou a drží v uchu

Zápory

  • Nevyvážené basy
  • Aplikaci musíte stáhnout bokem mimo Google Play
  • Pouzdro nemá bezdrátové nabíjení

Obrázek: Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Co kdybyste mohli ovládat zvuky kolem sebe? Vědci vyvinuli prototyp sluchátek, která to umožní
Obrázek: Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Trump chce popustit AI uzdu, někteří jeho poradci ji však budou chtít krotit
Obrázek: NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
NASA a SpaceX po 50 letech objevují zapomenuté technologie. Takto s 50m lodí přistanou na Měsíci
Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Tyhle Black Friday nabídky si nenechte ujít: Nejvýhodnější neomezený tarif v ČR, Apple i směšně levná elektronika
Obrázek: Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Příběh jednoho podvodu: Koupil jsem falešná Apple sluchátka a nepoznali to ani v obchodu
Obrázek: Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Nejlepší telefon do 15 000 Kč: Ve slevových akcích pořídíte špičková zařízení
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?