Motorola Moto G100: Vysoký výkon, netradiční makro a 5G

Motorola v dubnu představila novou generaci telefonů řady Moto G. Poprvé zde najdeme špičkový procesor high-endových modelů předchozí generace, zajímavý desktopový režim, kruhový přísvit makro fotoaparátu a také 5G. Má to vše nějakou vadu? Bohužel ano.

Když jsem viděl první kousky informací o nové Moto G100, hned jsem ji chtěl otestovat. Na papíře vypadala velice pěkně, přináší některé novinky, jako třeba separátní přisvícení pro makro objektiv nebo desktopový režim, který funguje velmi dobře. Pokud se těšíte, až si telefon přinesete domů, tak se asi budete hodně divit, až krabičku otevřete.

Design: Tlustý a ještě s hrbem

Telefon už v balení je osazený silikonovým pouzdrem a první, co vás napadne po vybalení z krabičky a prvních chvílích v ruce je, že je to velký a těžký telefon. Jeho rozměry jsou 168,38 × 73,97 × 9,69 mm a především skoro centimetr v pase je znát. Váží pak 207 gramů, což je dost. A to vše prosím bez krytu. Přidejte k tomu nudlovitý poměr stran 21:9 a nemusím říkat, že telefon občas v ruce balancuje dost na hraně.

Obrázek: Motorola Moto G100: Vysoký výkon, netradiční makro a 5G

Foto: Se souhlasem Motorola, Inc.

Co se týče zpracování je na velmi dobré úrovni, vlastně na plast více než to. Námi testované barevná varianta Iridescent Ocean má modrý rámeček a záda se přelévají z modré do fialové, až trochu růžové barvy. Tady vidím potencionální blok u mužské části populace, jelikož někdy je opravdu spíš do fialové než modré. Nenaleťte tak na prodejce, kteří jej označují jako modrý. Bohužel se v Čechách jiné barevné varianty neprodávají, osobně bych si vybral bílou.

Záda tedy hrají všemi barvami, jsou pololesklá (polomatná) a tradičně kloužou a ulpívají na nich viditelné otisky prstů. Fotomodul je hezky zpracovaný, protože celý výstupek je z průhledného plastu a vypadá to zajímavě. Mimo čtyř kruhů, ve kterých se nachází fotoaparáty jsou zde dvě přisvětlovací diody a velká díra speciálního mikrofonu s technologií audio zoom, která se má zaměřit v případě přiblížení na objekty před fotoaparátem a zesílit tak zvuk před telefonem (resp. za ním). Paradoxem je, že Moto G100 nemá objektiv s přiblížením, to je řešeno pouze digitálně.

Pravá strana hostí kolébkový ovladač hlasitosti a pod ním zapínací tlačítko s integrovanou čtečkou otisků prstů. Čtečka je bleskurychlá, pro někoho možná hodně vysoko, spíš je ale vysoko kolébkový ovladač hlasitosti. Na levé straně najdeme šuplík pro pro dvě SIM karty nebo jednu SIM a jednu paměťovou micro-SD kartu a vedle speciální tlačítko pro vyvolání Google Asistenta. Ten sice stále neumí česky, ale snad už se brzy blížíme (obzvláště když Google Now česky rozuměl).

Spodní část přináší 3,5mm sluchátkový výstup, USB-C a mřížku hlasitého reproduktoru. Ten je zde jediný, na stereo tak zapomeňte. Vrchní hrana je čistá, nenachází se zde nic mimo dalšího mikrofonu. IR senzor zde nehledejte. Přední strana po zapnutí odkryje dvě díry v displeji po levé straně. Nachází se zde dva fotoaparáty kdy jeden z nich je širokoúhlý pro skupinové selfies.

V balení vedle telefonu a pouzdra najdete ještě 20W nabíječku, USB kabel a sluchátka – špunty (ty však v novinářském balení chyběly). Celý telefon sice není voděodolný, ale má lehčí odolnost vůči stříkající vodě – IP52.

Obrázek: Motorola Moto G100: Vysoký výkon, netradiční makro a 5G

Displej: Rychlý a chytrý

V Moto G100 najdeme IPS displej, v záplavě OLED displejů je to zase pro jednou LCD. Nabízí při úhlopříčce 6,7” rozlišení 2520 × 1080 pixelů a tedy poměr stran 21:9 s jemností 409 PPI. Displej podporuje HDR10, avšak vzhledem k technologii nemůžete čekat dokonalou černou. I tak je ale obraz včetně podání černé a dalších barev na vysoké úrovni. Nerozumím také tomu, proč každý výrobce telefonů nastavuje barevný režim tak, z telefonu lezly barvy jako vymačkané tempery. Pokud se vám přesaturované barvy nelíbí a raději byste něco blíže realitě, nastavte si přirozený režim.

Nastupuje také doba, kdy obnovovací frekvence 60 Hz bude výsadou těch nejlevnějších telefonů. Motorola Moto G100 nasadila displej s 90Hz obnovovací frekvencí, což znamená, že animace a hry jsou zase u kus plynulejší. A poznáte to. Maximální jas činí 560 nitů, což je ve většině případů dostatečné i na slunci.

Jelikož se nejedná o OLED technologii, nenaleznete zde funkci alway-on displeje, která by neustále zobrazovala důležité informace jako třeba čas nebo notifikace. Je tu ale něco podobného a funguje to velmi dobře. Pokud dorazí nějaká notifikace nebo telefonem pohnete, zobrazí se informace o čase, baterii, datum a ikony notifikací. Na ty lze přiložit prst a zobrazí se celé oznámení, se kterým můžete dále pracovat, například zavřít nebo rovnou otevřít odpověď na e-mail.

Obrázek: Motorola Moto G100: Vysoký výkon, netradiční makro a 5G

Přední strana je celá rovná, bez jakéhokoliv zahnutí do stran. Nad displejem se ještě nachází mřížka sluchátka spolu se senzory a tedy o viditelným rámečkem, pod ním pak ještě větší rámeček, tzv. brada, která zde nemá žádné opodstatnění. Zamrzí absence jakékoliv notifikační diody.

Výkon: Loňský high-end

Všechny předchozí modely řady Moto G používaly procesory střední třídy. Motorola Moto G100 jde tentokrát dál a využívá procesor Qualcomm Snapdragon 870, což je vlastně o něco vylepšený model 865+, resp. 855+. Podobné procesory používaly třeba telefony Samsung Galaxy S20 nebo Xiaomi Mi 10 Pro. Osmijádrový procesor je ve složení jednoho jádra Kryo 585 Platinum na frekvenci až 3,2 GHz, tří jader Kryo 585 Gold na frekvenci až 2,42 GHz založené na architektuře Cortex A-77 a 4 úspornější jádra na frekvenci až 1,8 GHz založené na Cortextu A-55.

Procesor doplňuje grafický čip Adreno 650 a 8 GB operační paměti LPDDR5. Pro uživatelská data je připraveno 128GB vnitřní úložiště standardu UFS 3.1, rozšiřitelné o další 1 TB pomocí microSD karty.

Obrázek: Motorola Moto G100: Vysoký výkon, netradiční makro a 5G

Celkový výkon je velmi dobrý, všechno dokonale plynulé a nezalekne se ani hraní PUBG či Call of Duty: Mobile nebo rovnou práce v desktopovém režimu s otevřenými mnoha panely s internetovými stránkami a dalšími otevřenými aplikacemi v okně.

Motorola Moto G100 je vybavena standardní výbavou dnešních modelů. Vedle Bluetooth 5.1 a WiFi 6 je to třeba NFC, kterým lze i platit, podpora 5G sítí (v případě dvou SIM jen jedna běží na 5G), GPS, Glonass a Galileo. V telefonu běží aktuálně Android 11.

Baterie: Vydrží, ale ta doba než ji nabijete…

Baterie má kapacitu 5 000 mAh, což je dost, bez problémů vydržíte 2 dny, spořivější určitě i 3 dny. V mém případě to bylo okolo 7 hodin a 40 minut zapnutého displeje. Samozřejmě, pokud ne telefonu visíte v kuse, pak jej vybijete i během jednoho dne. I tak je ale baterie nadprůměrná. Horší je to s nabíjením. Motorola dodává a označuje rychlonabíječkou adaptér s výkon neskutečných 20 W. To je v dnešní době úsměvné a nabíjení pětitisícové baterie trvá hodiny. Moto G100 nemá ani žádné bezdrátové nabíjení.

Systém: Čistý Android s pár vylepšeními

Motorola Moto G100 běží na operačním systému Android 11 a prakticky nic v něm nemění. Jedná se o čistý systém, svižný, bez jakýchkoliv balastů. Ve výchozím stavu je vybrané ovládání gesty, které v Androidu funguje dobře a spolehlivě. Pokud si vyzkoušíte gesta v čistém Androidu, už nebudete chtít ke třem tlačítkům zpět. Tady nemá moc cenu se rozepisovat, obrázky vydají za tisíce slov.

Fotoaparát: Super makro s přísvitem

Soustava fotoaparátů je něco, čím Moto G100 umí překvapit a zároveň zklamat. Najdeme zde hlavní snímač s rozlišení 64 megapixelů o velikosti 1/2 palce a clonou f/1,7, který podporuje technologii Quad Pixel, při které skládá 4 pixely do jednoho a dosahuje tím lepších výsledků. Pak tedy prakticky nemluvíme o 64megapixelové fotce, ale je ekvivalentem 16Mpx. Počet pixelů ale jak víme nehraje na tak prťavých snímačích zásadní roli. Vedle něj je zde ještě ultra širokoúhlý 16Mpx snímač se záběrem 117 stupňů a clonovým číslem f/2,2. Do počtu je zde už jen 2Mpx kamerka hloubky ostrosti, aby telefon mohl dělat fotky s bokeh efektem à la zrcadlovka, a laserové ostření. A to je vše. Žádný teleobjektiv, pro přiblížení se musíte spolehnout jen na digitální zvětšení.

Žádný ze snímačů také nemá optickou stabilizaci obrazu. Disponují sice jen elektronickou (digitální) stabilizací, avšak tam funguje velmi dobře, až mě překvapila. U fotografických členů najdeme také dvojici samostatných blesků. Jeden je tvořen dvěma diodami a je určen pro hlavní a ultra široký objektiv. Ten se nachází pod snímači. Druhý pak tvoří vlastně rámeček čočky ultra širokého snímače a jedná se o přisvícení pro makro fotografie. Tento kruhový blesk se skládá z celkem 4 diod a používá se při focení makra, jelikož v tomto režimu jste objektu natolik blízko, že přísvit z jakéhokoliv jednoho místa mimo osu čočky by způsobil nepěkné stíny. Tímto je objekt rovnoměrně nasvícen.

Jak jste si již všimli, makro v tomto případě není řešeno separátním objektivem a snímačem, ale používá ultra širokého, který má ještě určitou míru přiblížení.  Nicméně musím říct, že makro je v jeho podání povedené, obzvláště pak s přisvícením dostávají například makro fotografie květin zcela jiný nádech. Schválně posuďte sami. Nejen, že se dostalo na správné barvy, zlepšila se i ostrost, jelikož se mohl zkrátit čas závěrky a objevily se i nové detaily.

Při dobrém osvětlené jsou fotografie velmi dobré, poradí si dobře i s protisvětlem. S ubývajícím světlem se zvyšuje šum až na viditelnou úroveň. Vzhledem k tomu, že se nejedná o vlajkovou loď, není zde dostatečně kvalitní noční režim, takže s nočními fotografiemi moc nepočítejte.

Srovnání šikokoúhlého (vlevo) a ultraširokého objektivu (vpravo).

U fotomodulu také zamrzí, že je ještě vystupuje z už tak tlustého těla. Co ale potěší je kvalita videa. I bez optické stabilizace je video pouze s digitální stabilizací krásně stabilizované. Nejvyšší možná kombinace je 6K rozlišení při 30 snímcích za vteřinu a rovnou říkám, držte se maximálně klasiky. Nejen že už nelze stabilizovat, ale obraz není plynulý díky 30 FPS. 4K rozlišení s rychlostí 60 snímků za sekundu a stabilizovaným obrazem je v tomto případě opravdová paráda. Pokud chcete ušetřit místo, můžete zvolit také 1080p při 60 snímcích za sekundu.

Telefonem máte taktéž možnost točit zpomalená videa a to buď při snímkové frekvenci 120 sn./s s rozlišením 1080p nebo 240 sn./s při rozlišení 720p.

Vpředu se po té nachází dva fotoaparáty. Jeden z nich má běžný záběr a rozlišení 16 megapixelů s clonou f/2,2, druhý je 8megapixelový s clonou f/2,4, který je určen pro skupinové selfie fotografie a má záběr 118 stupňů. Fotoaparát, který je aktuálně používaný, je zvýrazněn bílým kruhem. Fotografie z předních fotoaparátů jsou hodně komprimované a chybí jim detaily. Navíc stále používají nějaký retušovací filtr, který vše vyhlazuje.

 

Desktopový režim: Nahradí domácí počítač

O tom, že mobily nahradí stolní počítače a notebooky se mluví již mnoho let. Před lety ale nebyl dostatečný výkon, aby něco takového bylo proveditelné. Dnes, kdy jsou stejné mobilní procesory založené na architektuře ARM používané i v noteboocích, kde na nich běží Windows 10, by bylo divné, kdyby takový režim nefungoval i na mobilech. A výrobci jsou si toho vědomi. Samsung má DeX, Huawei desktopový režim, stejně tak LG (které však s výrobou telefonů skončilo), Android 10 má v sobě již přímo toto připravené.

Motorola využívá právě tu desktopovou část, která se již v systému nachází. Není to tedy žádné vlastní řešení, jako má například Samsung. Stačí připojit jakoukoliv kompatibilní dokovací stanici, nebo jen bezdrátovou klávesnici, myš a redukci z USB-C na HDMI a můžete mít na velké monitoru nebo televizi prostředí, jako znáte třeba z Windows.

Motorola tuto funkci nazývá Ready for a pod tímto označení se skrývá více než jen desktopový režim. Zároveň jsou zde ještě režim herní, který umožní hrát hry z telefonu na televizi, televizní, který nabídne aplikace streamující video jako je například Netflix a nakonec režim na videohovory, kdy druhou stranu vidíte na velké televizi a naopak vás snímají zadní kvalitnější fotoaparáty.

Doma mám USB-C hub od společnosti Minix, který má HDMI, dvě USB 3.0, gigabitový Ethernet a vnitřní 480GB SSD a ještě další USB-C pro napájení. S Moto G100 okamžitě fungoval objevily se mi na výběr všechny 4 režimy a rovnou vyzkoušel ten desktopový. Musím říct, že má sice pár mušek, ale jinak je více než použitelný. Telefon má výkonu dostatek, takže i když spustíte několik aplikací najednou v oknech, je stále přepínání a práce s nimi velice svižná. Telefon navíc může sloužit jako touchpad v případě, že byste neměli po ruce myš.

Vzhledem k tomu, že se nejedná o žádný výmysl Motoroly, ale funkci systému Android, tak by zde měly fungovat všechny aplikace. Měly píšu proto, jelikož se mi párkrát objevila informace o tom, že aplikace nepodporuje režim rozdělené obrazovky. Desktopový režim tak vlastně využívá pro zobrazení více aplikací funkci rozdělené obrazovky, kterou aplikace musí umět. I přes to se mi ale dotčené aplikace spustily. Jen tedy ne všechny vypadají ideálně. Příkladem může být Instagram, který je dělaný jen na režim na výšku, takže když si jej dáte přes celou obrazovku na monitoru na šířku, tak vlastně neuvidíte skoro nic.

Co mi na celém konceptu vadilo asi nejvíc, byla taková malá drobnost. Pokud si otevřete aplikaci přes celou obrazovku, ve většina případů (Gmail byla jediná výjimka) zmizí i tlačítko pro minimalizaci, obnovení nebo zavření aplikace. Pro tuto nabídku musíte vyjet kurzorem myši k hornímu okraji obrazovky, kde se následně objeví.

Co se týče rozložení, tak je stejné, jako znáte z většiny operačních systémů. Dole se nachází lišta, na které se objevují otevřené aplikace. Vlevo je nabídka s aplikacemi, vyhledávání, zobrazení plochy a historii aplikací, vpravo pak oznámení, datum a čas, baterie, nastavení zvuku, WiFi, nastavení, snímek obrazovky a zobrazení telefonu. Ano, i kdybyste náhodou něco nemohli udělat v desktopovém režimu, můžete si stále zobrazit telefon a pracovat s ním, aniž byste ho vzali do ruky. Funguje to dobře, jen na to máte pouze myš a některé úkony se tak dělají hodně špatně.

Líbilo se mi, že i desktopový režim má tmavé a světlé téma a že respektuje nastavení telefonu, tedy pokud máte automatické přepínání na mobilu, přepne se i v desktopovém režimu. Také pokud přijde nějaké oznámení, objeví se vám v bublině s rychlými akcemi jako na telefonu, třeba rovnou odpovědět.

Pro desktopový režim si umím představit ideálně monitor, který zároveň slouží jako rozbočovač. Tedy monitor připojíte k mobilu přes jeden USB-C kabel a do monitoru bude připojena myš, klávesnice a další potřebné příslušenství. Zároveň by telefon také nabíjel. Pár takových řešení dokovacích monitorů už existuje a budou se stále rozšiřovat nejen kvůli mobilním telefonům, ale také neustále se ztenčujícím notebookům, kde pomalu naleznete už jen pár USB-C konektorů.

Hodnocení: Stojí za to?

Motorola nejprve uvedla telefon s oficiální cenovkou 12 999 Kč s tím, že první týdny bylo možné u vybraných prodejců dostat slevu myslím 2 nebo 3 tisíce korun. Nyní se u většiny prodejců prodává za krásných 9 990 Kč, což je super cena. Pokud se podíváme na konkurenci, vždy v něčem ztrácí. Většinou je to rozlišení makro fotoaparátu, pokud jej mají (pouze 2 megapixely), nebo menší paměťové verze.

Moto G100 je svižný telefon s dlouhou výdrží a zajímavou soustavou fotoaparátů, obzvlášť pokud máte rádi makro svět a jeho focení. Oproti konkurenci má Moto G100 také výhodu ve funkčním NFC včetně placení. Musíte tedy oželet OLED displej, ale LCD je v tomto případě kvalitní a dostačující. Skvělý je desktopový režim, který bez problémů může nahradit domácí počítač na běžné činnosti. Nakonec musím pochválit bleskovou čtečku otisků prstů ukrytou v zapínacím tlačítku.

Obrázek: Motorola Moto G100: Vysoký výkon, netradiční makro a 5G

Foto: Se souhlasem Motorola, Inc.

Co se mi naopak nelíbilo, byly celkové fyzické rozměry. Myslím si, že to lze udělat i lépe. Přední kamerky nepořizují příliš pěkné fotky a nabíjení 5000mAh baterie je na dlouho. Konkurence to umí líp. Pokud vám tedy nevadí jednou za čas 2 hodiny nabíjet telefon (třeba při večerním připojení k monitoru a využití jako počítače), případně průběžně, nepotřebujete teleobjektiv a kvalitní selfie, lze Moto G100 jen doporučit.

Fotografie: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Motorola Moto G100
  • Design a zpracování - 80%
    80%
  • Výkon - 85%
    85%
  • Baterie - 87%
    87%
  • Výbava - 75%
    75%
  • Fotoaparát - 80%
    80%
  • Video - 80%
    80%
81%

Shrnutí

Motorola Moto G100 nabízí vysoký výkon a kvalitní makro fotoaparát za zajímavou cenu. Potěší dobře fungující desktop mód, který udělá z mobilu počítač a podpora 5G sítí. Naopak zamrzí absence rychlejšího nabíjení a tloušťka zařízení.

Klady

  • Vysoký výkon
  • Makro přisvícení
  • Dlouhá výdrž
  • Desktopový režim

Zápory

  • Pomalé nabíjení
  • Tloušťka
  • Chybí teleobjektiv

Obrázek: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Obrázek: Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Obrázek: Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Obrázek: Rozvíjejte své dovednosti v éře AI: Inspirujte se na květnovém WebExpo 2024
Rozvíjejte své dovednosti v éře AI: Inspirujte se na květnovém WebExpo 2024
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu