Jednoduchý design, výkonný s velkou porcí operační paměti i vnitřního úložiště, fotoaparáty s optickou stabilizací. Tak by se dala shrnout ve zkratce novinka od Poco. Model X6 Pro 5G s cenou pod 10 tisíc rozhodně rozvíří tyto vody.
Značka Poco, která se osamostatnila od Xiaomi, je známá svou snahou nabízet vysoký výkon za přijatelné ceny, a její nejnovější model Poco X6 Pro 5G to potvrzuje. Tento smartphone je navržen tak, aby poskytoval pokročilé funkce a vynikající uživatelský zážitek v segmentu střední třídy. S podporou 5G, výkonným procesorem a vylepšeným fotoaparátem slibuje model X6 Pro 5G posunout hranice toho, co je možné získat za rozumnou cenu.
Design telefonu a příslušenství
Poco s telefony řady X Pro drží poslední generace poměrně jednotný design. Rovný displej a boky, zaoblená záda a obdélníkový modul fotoaparátů. Tako by se daly popsat telefony X4 Pro až X6 Pro. Plastový rámeček je matné barvy, zatímco záda jsou lesklá a drží se na nich otisky. Překvapivě však záda nekloužou tak, jak bych očekával. Celkově telefon dobře padne do ruky i díky své hmotnosti 186 g (190 g umělá kůže). Fyzické rozměry jsou pak 160,45 × 74,34 × 8,25 mm (8,35 u koženkových).
Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Na pravé straně najdeme pod sebou tlačítko ovládání hlasitosti a tlačítko zapínací. Levá strana je prázdná. Spodní hrana nese tradičně USB-C konektor, šuplík pro dvě nano SIM karty nebo jednu SIM a micro-SD paměťovou kartu. Dole se nachází i hlavní hlasitý reproduktor. Druhý reproduktor se nachází na horní straně, kde mu dělá společnost IR dioda pro ovládání elektroniky.
Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Poco i přes nižší cenu nabízí stále plné balení. V krabičce tak nejdeme mimo telefonu s aplikovanou fólií na displeji také kryt, který již není z průhledného TPU, které časem žloutlo, ale z černého. Na dotek je velmi příjemný a zbavíte se zároveň lesklých zad. Vedle toho je zde samozřejmě kabel a také 67W napájecí adaptér.
Trojice barevných variant, dvě varianty zad. Černá a šedá lesklý plast, žlutá koženka. | Foto: Xiaomi, se souhlasem
V prodeji mimo černé a šedé varianty s lesklými zády, je ještě černo-žlutá, která má černé rámečky a fotomodul, záda jsou pak vyvedena ve žluté umělé kůži. Tuto variantu jsem v ruce neměl, ale u mě by to byla jasná volba.
Foto a video
Modul s fotoaparáty není nijak extrémně vystrčený a nesnaží se tak upoutat pozornost a vytvářet falešný dojem, že jde o skvělý fotomobil. Soustavě 3 objektivů zde dělá společnost dvoubarevná přisvětlovací dioda. Opět zde máme tradiční sestavu hlavního širokoúhlého, ultra-širokého a makro objektivu. Hlavní fotoaparát má navíc optickou stabilizaci.
Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Hlavní fotoaparát má rozlišení 64 megapixelů, objektiv je stabilizovaný se světelností f/1.7. Fotky z něj jsou správně barevné, barvy se neslévají. Ostrost je za běžného světla dobrá a překvapivě i v noci jsou fotky stále ostré a dobře použitelné. Někdy mi však přišlo, že bylo použito příliš HDR a okolo některých objektů je to vidět. Ultra-širokoúhlý 8Mpx se záběrem 120° a světelností f/2.2 je ve dne také překvapivě dobrý. Nakonec zde je makro, tedy 2Mpx makrofotoaparát se světelností f/2.4. To většinou bývá pouze do počtu, ale pomineme-li nízké rozlišení, které se projeví na malé míře detailů, jsou snímky ostré a relativně použitelné.
Rozsah fotoaparátů. Zleva ultra-širokoúhlý, základní širokoúhlý a 2násobný digitální zoom. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Fotky z hlavního fotoaparátu jsou dobré i večer. | Foto: Ondřej Košťál
Makro snímky jsou ostré a v malých velikostech i použitelné. | Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Video je možné nahrávat až do nastavení 4K při 30 fps. V tomto režimu sice v nastavení svítí stabilizace vypnuta, ale i tak je obraz stabilní. Lze použít jen s hlavním objektivem. To samé při nastavení 1080p a 60 snímků za sekundu. Při základním nastavení 1080p a 30 sn./s. lze přepínat mezi ultra-širokoúhlým a základním širokoúhlým objektivem. Ve všech případech je možné využít digitální zoom až 6násobný.
Displej
Displej telefonu má úhlopříčku 6,67″ a při rozlišení 2712 × 1220 pixelů je jemnost 446 ppi. Poměr stran je 20:9. Jedná o AMOLED displej, což znamená vysoký kontrast, absolutní černou a živé barvy. Maximální obnovovací frekvence je 120 Hz a podporovány jsou úrovně 30, 60, 90 a 120 Hz, mezi kterými je automaticky přepínáno. Maximální jas displeje je 1800 nitů.
Foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
Bohužel zde i přes použití OLED displeje není plnohodnotná funkce allways-on displeje, ale je ořezaný jen na 10 sekund po vypnutí nebo dotknutí se displeje. Jde pravděpodobně o ořezání z důvodu nižší řady, jelikož nastavení zde je, ale pouze s jedinou volbou. Ve spodní části displeje je pod ním umístěna optická čtečka otisků prstů. Je přesná a rychlá, ale osobně opět příliš nízko.
Chráněn je z výroby aplikovanou základní fólií a sklo pod ním je tvrzené Corning Gorilla Glass 5.
Výkon, baterie, zvuk
Do recenze jsme dostali vyšší paměťovou variantu, která má 12 GB operační paměti LPDDR5X a 512GB vnitřní úložiště UFS 4.0. Procesor je tradičně osmijádrový. 4nm Dimensity 8300-Ultra má 4 jádra Cortex-A715, z nichž 3 mají frekvenci 3,2 GHz a jedno 3,35 GHz, doplněné o čtveřici jader Cortex-A510 s frekvencí 2,2 GHz.
Zvuk obou reproduktorů je dostatečně hlasitý, především je ale přítomné stereo, což ocení zejména hráči nebo ti, kdo sledují i na takto malém zařízení filmy a seriály bez sluchátek.
Poco X6 Pro 5G má šuplík pro dvě nano SIM karty nebo jednu SIM a micro-SD paměťovou kartu. Oba sloty podporují 5G a mohou jej využívat zároveň. Samozřejmostí je WiFi 6 (802.11ax), dále je to Bluetooth 5.4, NFC, služby určování polohy GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo a QZSS.
Baterie má kapacitu 5000 mAh a pokud se budete snažit, můžete získat dvoudenní výdrž. Nabití na 100 % dodávaným adaptérem trvá lehce nad 50 minut.
Systém
Již po vybalení je v telefonu nový HyperOS. Ten je ve verzi 1.0.4.0 a staví na Androidu 14. Nemusíte se však bát, pokud jste zvyklí na MIUI. Změny jsou prozatím jen kosmetické. Systémy od Xiaomi byly vždy velmi svižné, přestože se jedná o masivní nadstavbu. Můžeme očekávat tři hlavní aktualizace operačního systému a čtyři roky bezpečnostních oprav.
Ačkoliv telefony Poco mají předinstalovaný Obchod Play a další aplikace Google, jsou také plné nechtěných aplikací, jako jsou Facebook, Netflix a TikTok, aplikace Xiaomi jako Mi Mover a nekvalitní hry jako Block Puzzle Guardian a Crazy Juicer. Je možné je odinstalovat, ale stejně to otravuje.
Závěr, cena a dostupnost
Poco opět ukazuje, že umí s cenami dělat zázraky. Parádní displej, pořádná porce výkonu a paměti a do toho velmi dobře fotící fotoaparáty. K tomu tradičně dobře odladěný a velmi rychlý systém a je zaděláno na prodejní hit. Naše testovaná verze se 12 GB operační paměti a 512GB úložištěm se prodává za 9 990 Kč, avšak nižší paměťová varianta s 8 GB operační paměti a 256GB vnitřní pamětí (která se dá rozšířit pomocí paměťové karty) se prodává za 8 490 Kč. V prodeji mimo černé a šedé varianty s lesklými zády, je ještě černo-žlutá, která má černé rámečky a fotomodul, záda jsou pak vyvedena ve žluté umělé kůži.
Zdroj: vlastní, foto: Ondřej Košťál, inSmart.cz
-
Design a zpracování - 78%
78%
-
Systém - 95%
95%
-
Výkon a provozní vlastnosti - 89%
89%
-
Výdrž baterie a nabíjení - 78%
78%
-
Výbava - 83%
83%
-
Foto a video - 65%
65%
Hodnocení
Poco X6 Pro 5G vyniká díky svému atraktivnímu designu a výdrži baterie, která zajišťuje dlouhé hodiny používání na jedno nabití. Jeho výkon a kvalitní systém zajišťují plynulý chod a skvělé vizuální zážitky, což dělá tento telefon skvělou volbou pro uživatele hledající spojení funkčnosti a estetiky za rozumnou cenu.
Klady
- Svižný systém
- Fotoaparáty s optickou stabilizací
- Stereo reproduktory
- Kompletní příslušenství (folie na displeji, 67W nabíječka, kabel, plnobarevný kryt)
Zápory
- Aktivní displej jen na 10 s (není to Allways-on displej)