Novinky ze světa AI #60: NVIDIA králem na trhu, Apple má zpoždění, Claude od Anthropicu dostává novou verzi

Umělé inteligenci se tento týden podařilo vytáhnout společnost NVIDIA na pozici nejhodnotnější firmy světa. Současně však AI zažila také krušné chvíle, například díky stažení z řetězce občerstvení McDonald’s. Horská dráha v oblasti umělé inteligence však jede neustále dál, a její tempo podle všeho ani v nejmenším nezpomaluje.

NVIDIA se stala nejhodnotnější společností na světě. Za úspěch vděčí především umělé inteligenci

Globálnímu ekonomickému trhu až donedávna kraloval technologický gigant Microsoft. Tento týden však byl tento král z trůnu sesazen, a to společností NVIDIA, která je tak novou nejhodnotnější firmou světa. Její akcie vyskočily během úterý na hodnotu 135,58 amerických dolarů, čímž zvýšily tržní hodnotu společnosti na rekordních 3,335 bilionu dolarů (tedy přibližně 22násobek českého státního dluhu). Stalo se tak pouze pár dní poté, co NVIDIA předběhla konkurenční Apple, který do té doby zaujímal na světovém žebříčku druhé místo za Microsoftem.

Obrázek: Novinky ze světa AI #60: NVIDIA králem na trhu, Apple má zpoždění, Claude od Anthropicu dostává novou verzi

Investice do vývoje AI technologií se společnosti NVIDIA vyplatila. Firma se stala novým lídrem na trhu. Foto: Unsplash

Hlavním tahákem značky jsou přitom AI čipy a technologie umělé inteligence, tedy oblasti kterým NVIDIA dlouhodobě dominuje. Na pomyslné bedně vítězů je však stále poměrně těsno. Trojice technologických lídrů se tak bude podle ekonomů v nadcházejících obdobích snažit překonat hranici 4 bilionů dolarů. Podaří se společnosti NVIDIA udržet se na špici tohoto závodu, nebo si konkurence urve prvenství pro sebe?

Řetězec McDonald’s testoval AI ve svých drive-thru, nyní ji kvůli stížnostem stahuje

Po několika měsících zkušebního provozu ukončil řetězec fast foodů McDonald’s činnost drive-thru vybavených umělou inteligencí. Stalo se tak na základě množících se stížností na chyby v jednotlivých objednávkách. AI systém rozpoznávání hlasových příkazů pro McDonald’s vyvinula společnost IBM a od svého zavedení v roce 2021 byl postupně zaveden do více než 100 amerických poboček.

Obrázek: Novinky ze světa AI #60: NVIDIA králem na trhu, Apple má zpoždění, Claude od Anthropicu dostává novou verzi

Společnosti McDonald’s a IBM spojily síly ve vývoji AI systému pro službu drive-trhu. Nástroj se však příliš neosvědčil. Otázkou však je, do jaké míry lze dodané řešení nazývat umělou inteligencí. Foto: Unsplash

Spolehlivost technologie však byla v průběhu let zpochybňována, a sociální sítě se postupně zaplavovaly příspěvky s popletenými objednávkami. Umělá inteligence například sama objednávku doplnila navíc kuřecí nugetky v hodnotě několika tisíc korun, nebo přidala na zmrzlinu poměrně neobvyklou ingredienci – slaninu. Zástupci společnosti McDonald’s se k celé situaci vyjádřili, přičemž navzdory stažení AI z provozoven prohlásili, že je přínos umělé inteligence nezpochybnitelný. Dá se tedy předpokládat, že se tato technologie do řetězce dříve či později vrátí, bude však nutné se zbavit většiny kritických chyb.

Některých funkcí Apple Intelligence se podle všeho letos nedočkáme

Společnost Apple na sebe nedávno upozornila díky své konferenci WWDC 2024, jejíž hlavním tématem byla umělá inteligence. Jak se však nyní ukazuje, nejsou nové technologie až tak blízko, jak možná uživatelé čekali.

Obrázek: Novinky ze světa AI #60: NVIDIA králem na trhu, Apple má zpoždění, Claude od Anthropicu dostává novou verzi

Společnost Apple chystá vlastní AI revoluci. Letos se jí ale nejspíš nedočkáme, alespoň ne v plném rozsahu. Foto: Unsplash

Podle zprávy deníku Bloomberg totiž nejspíš Apple nestihne AI funkce připravit před příchodem nové verze svých operačních systémů iOS 18, iPadOS 18 a macOS Sequoia, které by měly vyjít ještě v tomto roce. Zpoždění se pak dočkají především nástroje posilující virtuální asistentku Siri – ty nejspíš dorazí do zařízení Apple až v roce 2025. Vývojáři se v mezičase chtějí věnovat práci na beta verzích jednotlivých funkcí, aby měli dostatek času na jejich testování. Čas navíc by také mohl být pro Apple výhodný kvůli efektivnějšímu hospodaření s pracovními silami i kapitálem. Snad se tedy Apple Intelligence skutečně dočkáme alespoň v příštím roce, a nedojde tak k dalším odkladům.

Film napsaný ChatGPT se do kina nakonec nepodívá

Londýnské kino Prince Charles Cinema mělo již tuto neděli hostit premiéru snímku The Last Screenwriter, jehož autorem je jazykový model ChatGPT. Děj filmu sleduje postavu hlavního hrdiny Jacka, který se bojí o svou práci poté, co objeví program na psaní scénářů s umělou inteligencí. Od oznámení promítání se však na kino strhla obrovská vlna kritiky ze strany veřejnosti, která nakonec vyústila ve zrušení celé akce.

Zpětná vazba, kterou jsme obdrželi během posledních 24 hodin poté, co jsme film inzerovali, poukázala na silné znepokojení mnoha našich diváků ohledně použití umělé inteligence namísto scénáristy, což vypovídá o větším problému v tomto odvětví,“ uvedli provozovatelé Prince Charles Cinema na sociálních sítích. „V důsledku toho jsme se rozhodli nepokračovat v pronájmu [sálu]. Naše rozhodnutí má původ ve vášni pro filmy a naslouchání těm, kteří podporují to, co děláme.“ Odměnou za zrušení projekce se kinu dostalo pochvaly a vděku za pohotovou reakci na zpětnou vazbu. Film se tedy nejspíš premiéry nedočká, od 11. července by však měl být k dispozici na oficiálním webu.

Anthropic vydal AI Claude ve verzi 3.5. Má být po všech směrech zdatnější

Startup Anthropic včera vydal aktualizaci pro svůj jazykového modelu Claude. Verze 3.5 s podtitulem Sonnet by měla být plnohodnotným nástupcem stávajícího Claude 3 Opus, který vyšel letos v březnu. Podle předběžných recenzí je nový chatbot velmi komunikativní a intuitivní ve svých odpovědích, a svým jazykem se tak v mnoha ohledech blíží člověku. Model je k dispozici zdarma přímo na webu claude.ai, v rámci předplatného je pak k dispozici větší počet tokenů.

Anthropic věří, že se Claude 3.5 Sonnet stane výkonným asistentem pro práci, ale i pro zábavu. Startup pak současně oznámil příchod dvou dalších modelů Claude 3.5 Haiku a Opus, které by měly být vydány později v tomto roce. Zůstává však otázkou, zda-li se modelu podaří uspět mezi konkurencí v podobě AI Copilot či ChatGPT.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?