Recenze Symbo LASERBOT 650 WiFi: Vysavač s laserovou navigací mluví česky

Hledáte robotický vysavač, který můžete kdykoliv vyslat na požadované místo v domě bez nutnosti neustálého přenášení? Novinka Symbo LASERBOT 650 WiFi dokáže díky laserové navigaci přesně zmapovat své okolí a chytře uklidit koberce i podlahy. Navíc komunikuje s chytrou aplikací a mluví česky i slovensky. Jaký je jeden z nejlevnějších laserově navigovaných vysavačů současnosti?

Česká značka Symbo patří k těm novějším. Na trhu se pohybuje teprve od roku 2017 a zaměřuje se vedle vysavačů např. na robotické čističe oken. Za dobu své existence už nicméně představila řadu chytrých produktů, a tak jsme se nejnovější model robotického vysavače rozhodli vyzkoušet v praxi. Symbo LASERBOT 650 WiFi nabízí za cenu 7 000 Kč slušnou výbavu a příslušenství.

Nejdůležitější je v tomto případě chytrá laserová navigace společně s mobilní aplikací a Wi-Fi konektivitou. Právě díky těmto vlastnostem jde totiž mluvit o chytrém zařízení. Jaký je vysavač s českými kořeny?

Obrázek: Recenze Symbo LASERBOT 650 WiFi: Vysavač s laserovou navigací mluví česky

Symbo LASERBOT 650 WIFI s chytrou laserovou navigací. Foto: Redakce inSmart.cz

Obsah balení mile překvapí

Pokud jsme u nedávno testovaného základního modelu Xiaomi nenašli v balení žádné náhradní filtry ani kartáčky, je Symbo přesným opakem. Přesně takto si představujeme balení produktu, který má uživatelům sloužit i několik let.

Obrázek: Recenze Symbo LASERBOT 650 WiFi: Vysavač s laserovou navigací mluví česky

Obsah balení je bohatý i co se náhradního spotřebního materiálu týče. Vedle vysavače s nádžkou na prach, nádržkou 2v1 a osazených filtrů a štětečků jsou v balení i náhradní. Foto: Redakce inSmart.cz

Vysavač je hned po rozbalení připravený k použití. Stačí zespodu nacvaknout dvojici bočních kartáčků. Výrobce robota od výroby osadil hlavním rotujícím kartáčem s gumovými lopatkami i plastovými štětinkami a odpadní nádobkou s HEPA filtrem. Samozřejmostí je pak nabíjecí základna s adaptérem. Aby bylo balení dokonalé, musela by v něm být i plastová podložka k základně, která chrání podlahu při najetí vysavače s mopem do dokovací stanice. Zbytek výbavy už je ale nadstandardní a uživatel získá náhradní filtry, kartáčky i další příslušenství.

Součástí balení jsou:

 • Robotický vysavač
 • 2× mopovací hadřík
 • 1× odpadní nádobka na prach a nečistoty
 • 1× kombinovaná odpadní a mopovací nádobka na vodu (2 v 1)
 • 1× náhradní HEPA filtr
 • 4× boční kartáček
 • 1× kartáček na ruční čištění vysavače
 • 1× magnetická páska (virtuální zeď) o délce 1 m.
 • 1× dálkové ovládání
 • 1× uživatelský návod
Obrázek: Recenze Symbo LASERBOT 650 WiFi: Vysavač s laserovou navigací mluví česky

Nádržka 2v1 pro mopování a vysávání zároveň. Foto: Lukáš Voříšek, redakce inSmart.cz

Díky zmíněné kombinované nádržce 2 v 1 můžete v případě potřeby zároveň vysávat i mopovat. Není tedy nutné volit pouze jednu z činností, jako je tomu u některých modelů. Náhradní filtry a kartáčky je kdykoliv možné dokoupit, ale díky bohatému balení to nějaký pátek řešit nemusíte.

Robot Symbo LASERBOT 650 WiFi

LASERBOT 650 WiFi je na první pohled velký tak akorát. S výškou 9,6 cm a průměrem 32,5 cm se vejde mezi nohy židlí a pod nábytek. Překvapivě nízká je také váha, která činí 2,5 kg. Model v černé barvě zdobí věžička v horní části, pod kterou se nachází laserový radar. Vedle něj se nachází miniaturní tlačítko pro spuštění párování Wi-Fi a restart, a vedle něj velké zapínací tlačítko pro spuštění úklidu.


Černý design doplňují světle modré prvky.  Fotografií můžete otáčet. Foto: Redakce inSmart.cz

Na přední části se tradičně nachází odpružený nárazník s integrovanými infračervenými senzory pro detekci zdí a dokovací stanice. Na pravé straně se nachází konektor pro přímé nabíjení a starý dobrý switch pro úplné vypnutí pro případy, kdy na delší dobu neplánujete vysavač používat.

Nádržka na odpad a na vodu se vkládá zezadu a vyjmout ji lze stlačením páčky a následným vytažením. Zajímavé zde je, že robot její vyjmutí nijak nekomentuje, jelikož jinak komentuje opravdu všechno. Nádržka se následně vyprazdňuje stisknutím páčky a odklopením části s HEPA filtrem. Filtr je zde zdvojený a nechybí předfiltr na větší nečistoty, tzv. primární filtr.

Na spodní straně si lze všimnout tradičních pogumovaných a odpružených kol, velkého kartáče a dvojice nacvakávacích bočních kartáčků. Před nimi se nachází otočné přední kolečko obklopené ploškami, které slouží pro nabíjení po najetí do dokovací stanice. Vpředu pod nárazníkem si pak lze ještě všimnout infra senzorů pro detekci schodů – vysavač díky nim nespadne ze schodů a výšek a nemusíte jej neustále hlídat.

Obrázek: Recenze Symbo LASERBOT 650 WiFi: Vysavač s laserovou navigací mluví česky

Pohled zespodu s nasazenou nádobkou na vysávání. Vysavač spoléhá na dvojici bočních kartáčků a hlavní krartáč s lamelami. Foto: Redakce inSmart.cz

Parametry vysavače

Vedle laserové navigace je nejdůležitějším prvkem BLCD motor se sacím výkonem 2 000 Pa. Při úklidu má udávanou hlučnost kolem 65 dB, ale hodně záleží na nastavené intenzitě sání. Při vysávání dokáže být vysavač jak příjemně tichý, tak poměrně hlučný při nastavení maximálního výkonu.

Integrovaná baterie s kapacitou 2 600 mAh je dostačující pro úklid bytu či domu do cca 70 metrů čtverečních. Vysavač si pamatuje kde skončil a i v případě větších prostor se dokáže vrátit zpět k rozdělanému úklidu. Oproti hloupějším modelům mu navíc při návratu nevadí ani změna rozložení překážek.

Stejně jako konkurenční modely komunikuje s domácí sítí prostřednictvím 2,4GHz Wi-Fi. Důvod je jednoduchý, 2,4GHz má lepší dosah než 5GHz varianta. Při pohybu v prostoru tak méně hrozí výpadky vlivem slabého signálu.

WP DataTables

První zapnutí a možnosti nastavení

Při prvním zapnutí se vysavač na uživatele rozmluvý anglicky. Přepnutí je sice jednoduché, ale provést lze až po úspěšném spárování. Aplikace je nicméně v češtině, přehledná a intuitivní. Nastavení tak trvá pouze několik minut.

Spárování a připojení k síti je díky mobilní aplikaci pro Android a iOS jednoduché. Foto: Redakce inSmart.cz

Při nastavování nás nejprve vyděsila výřečnost vysavače. Instrukce rád opakuje dokola až do chvíle, kdy je splníte. Po nastavení je již chování standardní a vysavač informuje o prováděných aktivitách. Jen o nabití baterie by vysavač informovat nemusel, resp. by bylo skvělé mít možnost tuto informaci vypnout. Jde o softwarovou záležitost, takže by tu do budoucna šance být mohla.

Vysávání a kvalita navigace po místnosti

Výhoda použité laserové navigace je ta, že bleskově skenuje prostor. Během několika desítek sekund už v aplikaci vidíte velice přesnou mapku místnosti, která se postupně více a více zpřesňuje. Takto si vysavač dokáže zapamatovat hned 5 různých map.

Robot se po prvním vyjetí několikrát otočí na místě a pak začne s dalším skenováním a úklidem prostoru. Historii pohybů lze sledovat na mapce a úklid je možné kdykoliv zrušit či pozastavit.

Nárazník se stará o to, aby byly nárazy do nábytku co nejjemnější. I tak si ale robot do nohy židle rád ťukne. Větším překážkám se díky laseru vyhne hravě a podél stěn se pohybuje plynule díky infra senzorům.

Složitější je to u kabelů, drobných předmětů a sušáků na prádlo. Z kabelů se vysavač snaží vymotat a občas se mu to skutečně povede, ale předejít nárazu do nich nedokáže. Škoda je i fakt, že po úspěšném vymotání dokáže do kabelu opět najet. Do noh a tenčích předmětů má tendenci ťukat nárazníkem, i když o velké rány nejde. Pozor také na skleněné průsvitné předměty. V tomto směru má navrch kamerová navigace, která je však pomalejší anefunguje za tmy. Ideálem je kombinace obou technologií, což je výsada nejdražších modelů.

Obrázek: Recenze Symbo LASERBOT 650 WiFi: Vysavač s laserovou navigací mluví česky

U vysávání je na výběr z trojice režimů úklidu v podobě tichého, standardního a max. Podobně je tomu u mopování s nízkým průtokem vody, středním a vysokým. Intenzitu vysávání lze zvolit buďto v aplikaci (měnit lze i za běhu), nebo díky dodanému ovladači.

Šikovné je, že vysavač při najetí na koberec dokáže sám zvýšit výkon. Při nastavování tak myslete na aktivaci této funkce a nezapomeňte na nastavení barvy koberce. Na výběr je světlá a tmavá. Vysavač se díky tomu lépe vypořádá s tmavšími koberci, což bývá pro řadu modelů neřešitelný problém (vysavače si myslí, že padají ze schodů a zastaví se).

V aplikaci lze dále pracovat se získanou mapou. Vytvářet lze zakázané zóny, virtuální stěny, nebo naopak určit, jaké konkrétní oblasti se má robotický vysavač při tzv. úklidu na vyžádání věnovat. Nastavení zón probíhá snadno v aplikaci výběrem typu zóny a jejím posunutím na správné místo na mapě.

Při nastavování časovače lze vedle konkrétního času a dne vybrat v aplikaci také konkrétní místnost. V různé dny a různé časy se tak může vysavač věnovat různým částem domácnosti, nebo jejich celku. Pokud např. víte, že největší nepořádek bývá v předsíni, může v ní vysavač uklízet automaticky každý den. Naopak do ložnice může zavítat jen 2× týdně. Je to jen a jen na vás.

Aplikace jako taková není špatná, ale stále má své mouchy. Občas se může stát, že se nezobrazí mapa. Nám pomohlo smazání první vytvořené mapy a od té doby s aplikací problém nebyl. V mnohém se podobá např. aplikaci Xiaomi Mi Home, a to i rozložením ovládacích prvků.

Tlačítkový bezdrátový ovladač je šikovným příslušenstvím pro starší ročníky a konzervativnější jedince. Na ovladače je totiž zvyklí prakticky každý, ale donuťte babičku používat mobilní aplikaci… Ochudíte se sice o některé z chytrých funkcí typu nastavení zakázaných zón, ale při kombinaci s úvodním nastavením přes aplikaci to problém není.

Co lze úklidu vytknout je chybějící funkce pro zakázání mopování na koberci. V průběhu elektronicky řízeného mopování tak není možné přes aplikaci určit, kde může vysávat, ale zároveň nesmí mopovat. Na to je třeba před vytíráním myslet.

Obrázek: Recenze Symbo LASERBOT 650 WiFi: Vysavač s laserovou navigací mluví česky

Vysavač s mopem vjíždí na koberec. Při mopování je tak třeba zakázat danou oblast, nebo nastavit omezení v aplikaci. Možné je také použít magnetickou pásku. Nutné je myslet i na to, že se vysavač s mokrým mopem vrátí do nabíjecí stanice. Podložka pod vysavač totiž v balení není. Foto: Redakce inSmart.cz

Laserová navigace mívá problém se zrcadly vedoucími až k zemi. Bohužel jsme takové zrcadlové dveře doma neměli, nicméně se může stát, že v okolí zrcadla bude vysavač zmatený.

Podobně jako u většiny konkurentů je i zde mopování spíše takovým jemným stíráním. Na setření prachu a jemných nečistot bohatě stačí, ale poctivé vytření podlahy nenahradí. Chválíme kombinaci vysávání a mopování naráz.

Jestli se Symbo LASERBOT 650 WiFi někam nehodí, jsou to domácnosti s vyššími prahy. Podporuje totiž pouze prahy do výšky 1,5 cm, což byl v testovaném prostoru problém. U nízkých koberců nebyl problém žádný. U vyššího s chlupem cca 1,2 cm se již vysavač zasekával při snaze na koberec vyjet. Obecně platí, že na některé koberce se vysavači lépe najíždí z určité strany. K tomuto účelu je šikovná funkce virtuální stěny, případně lze pod hranu koberce umístit magnetickou pásku z balení. Podle potřeby jich lze dokoupit více.

Nabíjení a výdrž

Robot se po úklidu sám vrací do dokovací (nabíjecí) stanice a až na jeden incident s překážkou v blízkosti stanice s návratem problém neměl. Na toto je u robotických vysavačů obecně nutné myslet – kolem dokovací stanice musí být dostatek volného prostoru. Minimum bývá uváděno kolem 50 cm.

Obrázek: Recenze Symbo LASERBOT 650 WiFi: Vysavač s laserovou navigací mluví česky

Dokovací nabíjecí stanice je ve stejné barvě jako vysavač. Ocenili bychom možnost vypnutí modré diody na horní straně, která je v noci poměrně intenzivní. Foto: Redakce inSmart.cz

Dokovací stanice v černé barvě funguje standardně na principu kovových plošek a vysílání infra signálu. Vysavač se po najetí do stanice začne sám nabíjet. Plné nabití vestavěného akumulátoru trvá něco přes 3 hodiny.

Podle zkušenosti naší i dalších uživatelů model trpí řadou problémů v čele s poruchovou baterií. S odstupem času tedy koupi spíše nedoporučujeme.

Mluví hezky česky i slovensky

Skvělou vlastností je podpora češtiny. Vysavač nabízí hned 3 jazyky – CZ, SK a EN. Český ženský hlas je příjemný a informuje o prakticky všech činnostech, které zařízení v danou chvíli vykonává. O nabíjení, jeho dokončení, o uvíznutí v překážce či třeba o problémech s připojením. Jde o příjemný benefit, neboť nemusíte spoléhat pouze na blikající diody.

Hlasitost zvuku je dostačující a lze ji upravit podle potřeby. Možné je i úplné vypnutí zvukových informací. Ideální by od výrobce byla možnost vypnout zvukové výstupy pro konkrétní situace. Hlas ženy z vedlejší místnosti ve stylu „Baterie byla nabita“ dokáže po hodině od dokončení úklidu vylekat.

Čeština a laserová navigace za rozumné peníze

Naše první seznámení se značkou Symbo nedopadlo vůbec špatně. LASERBOT 650 WiFi potěší už při vybalování nadstandardním obsahem balení, díky němuž nebudete muset za pár měsíců shánět náhradní filtry či kartáčky. A až k tomu dojde, nejsou vůbec drahé.

Pro mnoho uživatelů bude při výběru vysavače zásadní jednoduché ovládání a podpora češtiny. To v případě Symbo LASERBOT 650 WiFi platí jak v aplikaci, tak u zvukových informací, které říká příjemný ženský hlas.

Obrázek: Recenze Symbo LASERBOT 650 WiFi: Vysavač s laserovou navigací mluví česky

Na hladké podlahy a nízké koberce je robot ideálním pomocníkem. Foto: Redakce inSmart.cz

Pokud máte domácnost, kde jsou hladké podlahy a nízké koberce, poradí si s ní robotický vysavač hravě. Problém mu nedělá ani členění do vícero místností a komplikovanější struktura domácnosti.

Škoda jen chybějící podpory pro hlasové asistenty typu Google Home a Amazon Alexa, díky kterým by bylo možné více začlenit pomocníka do chytré domácnosti a vytvářet chytré scénáře. V tomto směru má Symbo vážného konkurenta např. v podobě Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro, který se dá sehnat za podobné peníze. Nemluví ale česky a obsah balení neobsahuje náhradní spotřební materiál.

Symbo LASERBOT 650 WiFi nabízí dobrou výbavu za slušnou cenu. Pokud sháníte robotický vysavač s laserovou navigací a čeština je pro vás důležitá, nákupem určitě neprohloupíte.

 • Obsah balení - 95%
  95%
 • Uživatelská přívětivost - 90%
  90%
 • Chytré funkce - 90%
  90%
 • Výkon - 88%
  88%
 • Pečlivost úklidu - 90%
  90%
 • Výdrž na baterii - 0%
  0%
76%

Shrnutí

Robotický vysavač Symbo LASERBOT 650 WiFi nabízí laserovou navigaci za dobrou cenu. Díky české aplikaci a českému hlasu je práce s ním snadnější. Ovládat jej zvládne i začátečník a produkt je ihned po vybalení připraven k provozu. Potěší také bohaté balení s náhradními kartáčky a filtry.

Nákup vysavače kvůli častým technickým uživatelů a krátké životnosti baterie (na kterou výrobce poskytuje záruku pouze 6 měsíců) s odstupem času nedoporučujeme. Redakční kus přestal po 18 měsících fungovat a výrobce odmítl reklamaci. Podle diskuze v recenzích produktu na webu prodejce nejde o ojedinělý případ.

Za cenu kolem 5 500 Kč doporučujeme konkurenta Xiaomi Robot Vacuum S10 EU, který nabídne kvalitnější aplikaci a bezproblémové fungování a podporu.

Klady

 • Chytrá laserová navigace.
 • 3 stupně výkonu sání.
 • 3 stupně vlhkosti mopování.
 • Bohaté balení.
 • Jednoduchá obsluha.
 • Česká hlasová komunikace.
 • Česká aplikace.
 • Přibalené ovládání.
 • Mopování zároveň s vysáváním.
 • Detekce koberce a zvýšení výkonu.
 • Generování přesné mapy domácnosti.
 • Možnost rozdělení domácnosti a úklidu na jednotlivé pokoje.
 • Nastavení úklidu pro každý pokoj zvlášť.
 • Podpora virtuálních stěn.
 • Schopnost návratu k rozdělanému úklidu.
 • Dobrá cena vzhledem k výbavě.

Zápory

 • Při mopování vjíždí na koberec.
 • Prahy mu dělají problémy.
 • Hůře se vyhýbá tenkým a malým objektům.
 • Chybí podpora hlasových asistentů Google Home či Amazon Alexa
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
MilanK

Potvrzuji kvalitu výrobku. S výběrem tohoto robota jsem neudělal chybu.
Jeho služby ve 120m bytě jsou k nezaplacení. Na jedno nabití uklidí celý byt.
Paní domu je přímo nadšená.

Lukáš Voříšek

Děkujeme za potvrzení. V dané cenové jde o dobrý produkt, proto jsme si ho k testu vyžádali. U nás jen škoda těch vyšších prahů.

Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?