Recenze Vivo X80 Lite: Stačí dobré jméno a měňavé barvy?

Vivo na český trh přináší dalšího zástupce řady X80, nyní z druhého konce cenového spektra. Model X80 Lite chce nabídnout některé foto a video funkce z vrcholného modelu X80 Pro, k tomu ale nabídne záda reagující na UV záření a dobrý hardware. Kde se ale šetřilo?

Aktuálně nejvyšší zástupce značky Vivo, vrcholný model X80 Pro, si od nás odnesl skvělé hodnocení. Společnost nyní v Evropě uvádí druhý model z této řady, ale není to ani X80 ani X80 Pro+. Jde naopak o nejnižší model v sérii, X80 Lite. 

Design telefonu a příslušenství

Pokud byste čekali, že telefony ze stejné řady budou všechny vypadat podobně, jste na omylu. Ale to je běžné i u dalších výrobců. Máme zde hranaté boky, které ač tak vypadají, nejsou hliníkové. Jedná se pouze o plast, což ale nemusí fakticky vadit. Plast tolik neřeže do rukou u hranaté konstrukce jako hliník a pomáhá také více tlumit pády (plast náraz pohltí a odpruží, kdežto hliník se okamžitě zdeformuje).

Fotomodul se o třetinu smrsknul, což má za následek opět nepěkný efekt houpajícícho se telefonu, pokud ho položíte na záda bez krytu. To kompenzuje přibalený silikonový průhledný kryt, který chrání i vystouplý fotoaparát. Zajímavostí krytu je, že má také krytku USB-C konektoru. Nedostane se tam tedy prach a voda, ale vzhledem k absenci bezdrátového nabíjení bude spíš otravovat při každém nabíjení. I bez krytu však má telefon certifikaci IP54, takže telefonování v dešti by měl přečkat bez úhony. Záda vedle modulu fotoaparátu doplňuje logo značky a doslova hyzdí povinně uváděné informace a piktogramy, které jsou přes půlku zad.

Fotomodul nese celkem 3 fotoaparáty, hlavní širokoúhlý, pod ním ultra-širokoúhlý a vedle malou makro kameru. Doplňuje je dvojitá dvoubarevená LED dioda. 

Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Asi nejzajímavější na designu celého telefonu je použitý materiál na zádech. Dostali jsme do testu barevnou variantu Sunrise Orange, jež má fluoritové sklo, které reaguje na UV záření změnou barvy. Telefon tak prakticky nikdy není stejný, ať už proto, že na něj různě dopadá UV záření od Slunce, nebo že prostě odráží jiné světlo. Další skvělou vlastností tohoto skla je, že na něm nezůstávají otisky prstů a nejde poškrábat.

Rámečky jsou ve stříbno-zlaté, fotomodul ve zlaté barvě. Ta je také výchozí barvou zad, pokud telefon máte večer doma. Když ho položíte na sluníčko, po chvíli je jako spálený turista u moře. Rudě oranžová barva vypadá, jako kdyby se telefon doslova rozpálil.  

Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Velikostně je telefon tak akorát do ruky, není to žádné přerostlé pádlo. Se svými rozměry 159,2 × 74,2 × 7,79 mm a hmotností 177 gramů jde ještě o slušný telefon. Přední stranu zabírá displej úhlopříčky 6,44palce, který má dole poměrně vysokou bradu a nahoře je kapkovitý výřez se selfie kamerkou.

Po obvodu se nachází jen USB-C konektor dole, spolu se slotem na dvě SIM karty nebo jednu SIM a paměťovou kartu, hlasitým reproduktorem a hlavním mikrofonem, na pravé straně pak zapínací tlačítko a ovládání hlasitosti a nahoře jen sekundární mikrofon. Toť vše.  

Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Vivo jde zatím proti aktuálnímu proudu ekologie. Kdy Nokia dá jen telefon v krabičce velikosti samotného telefonu s pár papíry, od Vivo obdržíte stejně rozměrnou krabici jako u nejvyššího modelu. A i výbava je stejná, najdete zde nabíjecí adaptér, USB kabel, redukci z USB-C na 3,5mm zvukový výstup, USB-C drátová špuntová sluchátka a průhledný silikonový kryt. 

Displej a čtečka otisků, zvuk

AMOLED displej s úhlopříčkou 6,44″ má rozlišení 2404 × 1080 pixelů, tedy poměr stran 20:9, jemnost 409 ppi a v poměru k tělu zabírá cca 88 %. Obnovovací frekvence displeje je 90 Hz s tím, že si můžete nastavit buď pevně 60 Hz, 90 Hz nebo automatiku, která přepíná podle potřeby mezi 60 a 90Hz obnovovací frekvencí. Displej je chráněn odolnějším sklem Schott Xensation Up.

Díky technologii OLED displeje se můžeme těšit z funkce always-on, displej stále zobrazuje údaje jako je čas, datum a procento baterie, případně ikony oznámení aplikací, které si vyberete, ale s omezením na 4. Nastavení always-on displeje je velice rozmanité a každý si zcela jistě najde to své. 

Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Maximální manuální jas je 500 nitů, automatický maximální jas na sluníčku může dosáhnout 800 nitů a pro účely HDR se některé pixely mohou rozsvítit až jasem 1300 nitů.

V displeji je integrovaná i čtečka otisků prstů. Na rozdíl od obří ultrasonické z modelu X80 Pro je zde jen běžná optická. Na můj vkus navíc umístěna moc nízko. Její spolehlivost a rychlost je však bezvadná. 

Jak už bylo avizováno, postrádá tento model také druhý hlasitý reproduktor, na stereo zvuk při sledování videí tak musíte zapomenout.

Fotoaparáty

Hlavním fotoaparátem je 64Mpx senzor s optickou stabilizací. Jeho optika pak dosahuje světelnosti f/1.79. Není zde žádný fotoaparát s přiblížením, takže dvojnásobné přiblížení je realizováno digitálně z hlavního senzoru. Druhým fotoaparátem je 8Mpx ultra-širokohúlý se světelností f/2.2. Nakonec je zde zcela zbytečný 2Mpx makro snímač. Ten má sice udávanou světelnost f/2.4, ale reálně je rozlišení tak nízké, že jej nebudete používat. Mnohem lepší by bylo používat na makro ultra-širokoúhlý snímač a místo 2Mpx fotoaparátu přidat například bezdrátové nabíjení.

Obrázek: Recenze Vivo X80 Lite: Stačí dobré jméno a měňavé barvy?
Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Fotografie z hlavního snímače jsou během dne dobré. Někdy jsou lehce přesaturované a je škoda, že se sem z modelu Pro nedostal alespoň barevný režim Zeiss. Jakmile se zešeří, je lepší fotit na režim Noc. Fotky jsou pak ostřejší. Když jsme u nočního režimu, překvapil mě jeho maximální čas omezený na 2 sekundy. Z modelu Pro jsou zde alespoň některé softwarové vychytávky, jako jsou například různé tvary světelných objektů při použití portrétního režimu. 

Hlavní širokoúhlý fotoaparát. Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Ultra-širokoúhlý objektiv má problémy i přes den. Detaily jsou hodně slité, kraje rozostřené. To je problém většiny telefonů, kvalitní ultra-širokoúhlý objektiv mají zpravidla jen nejvyšší modely.

Makro fotoaparát. Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Běžný snímek (vlevo) vs foto v nočním režimu (vpravo). Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Makro fotoaparát vyplivne snímky s rozlišením 1600 × 1200 pixelů, což je na dnešní dobu tragicky málo. Makro má být plné detailů, protože při takovém přiblížení k objektu se jich objeví spousta. Navíc nemá automatické ostření, takže musíte přes displej odhadnout, kdy jste v potřebné vzdálenosti, aby byl daný objekt skvěle zaostřený.

Zleva od ultra-širokoúhlého, přes širokoúhlý až po 2× zoom. Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Různé tvary od světelných zdrojů v portrétním režimu. Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Vpředu se pak nachází 50megapixelová selfie kamerka s automatický ostřením. Pokud se vypnou všechny ty zkrášlovací funkce, jsou fotky velice dobré. 

Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Možnosti videa jsou na docela pokročilé úrovni. Můžete nahrávat až ve 4K rozlišení se snímkovou frekvencí 30 sn./s, 1080 při 60 snímcích za sekundu, či zpomalené video s až 240 snímky za sekundu v rozlišení 720p.

Od brášky X80 Pro si bere možnost natáčet videa s bokehem, tedy rozostřeným pozadím. Sice je to jen v rozlišení  720p a 30 sn./s, ale pokud s tím člověk umí zacházet, dají se udělat hezká videa. Zajímavou funkcí je možnost nahrávat dvěma snímači zároveň a to v jakékoliv konfiguraci, buď některý ze zadních fotoaparátů a k tomu přední, nebo oba zadní. Takový video soubor má rozlišení 1080p a snímkovou frekvenci 27 FPS. 

Výkon, výdrž, baterie, provozní vlastnosti

Baterie má kapacitu 4500 mAh a bez problémů s ní vydržíte jeden den. Za 10 dní používání jsem většinou vydržel den a kus. Pokud jsem měl ráno nabitý telefon na 100 %, vracel jsem se ještě se čtvrtinou baterie večer domů. Další den mi tedy zbývalo nějakých 15 %. Řečí statistik to bylo téměř 6 hodin zapnutého displeje.

Vivo X80 Lite nemá bezdrátové nabíjení jako X80 Pro, ale drátové dosahuje výkonu 44 W. Nabito do plné baterie tak máte cca okolo hodiny, z 5 na 70 % za cca 35 minut. 

Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Telefon je vybavený procesorem MediaTek Dimensity 900, což je loňský 8jádrový procesor, který má 2 výkonná a 6 úsporných jader. Energetická nenáročnost procesoru je znát a i při dlouhé a intenzivní zátěži se telefon nepřehřívá a zůstává příjemně vlažný. Doplněn je 8 GB operační paměti, kterou lze virtuálně pomocí úložiště rozšířit na 16 GB. Vnitřní úložiště má kapacitu 256 GB a ještě je možné ho rozšířit o paměťovou kartu, která ale sdílí místo s druhou SIM kartou.

Vivo X80 Lite zvládá i náročnější herní tituly na vysoké detaily bez toho, aby se hra sekala. Zkoušel jsem například Call of Duty mobile s nejvyšším nastavením a vyhlazováním a nezaznamenal jsem jakýkoliv zásek.

Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

 

 

Systém a konektivita

Telefon je vybavený Androidem 12 s nadstavbou Funtouch, která je ale velmi nenáročná. Systém nabízí velké množství přizpůsobení vzhledu, ať už plno různých animací, stylů alway-on displeje apod. Prostředí telefonu je hezky plynulé  a nesetkal jsem se s tím, že by se telefon při běžném používání sekal. Co mě překvapilo, je rozdílnost stejných verzí systému na různých telefonech. Vlajková loď X80 Pro například nemá funkci obarvení systému, kterou přinesl Android 12, avšak tento telefon ji má. Drobnou výtku bych měl k hornímu panelu s ikonami a oznámeními, kde by se na každou stranu vešla ještě jedna ikona, než by se začaly skrývat. Takto při používání dvou SIM a zobrazení reálné rychlosti dat například nevidíte zapnutý režim vibrací.

Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Jako aplikace pro volání, kontakty a SMS zprávy používá ty základní od Googlu, které jsou za mě lepší, než většina vlastních aplikací ostatních výrobců. Stejně jako ostatní telefony řady X80 i model Lite dostane v budoucnu 3 hlavní aktualizace Androidu a 3 roky bezpečnostních aktualizací.

Z bezdrátové výbavy je to telefon plně vybavený. Podporuje datové sítě 5G, WiFi 6 (802.11ax), GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC, má NFC, takže s ním lze v ČR platit přes Google Peněženku a samozřejmě i Bluetooth 5.2.

Zhodnocení

Pokud trochu sledujete trh a nabídku telefonů jistě vám to vše přijde povědomé. Ano, z 98 % stejný je i model ze stejné stáje, Vivo V23 5G se stejnou cenu. Proč by si tedy Vivo střílelo do svých řad? Drobné rozdíly se najdou, X80 Lite má větší baterii, hlavní snímač fotoaparátu s optickou stabilizací a také o jednu budou hlavní aktualizaci Androidu víc. Obecně je X80 Lite více zaměřen na fotografování a natáčení videí, což dokládají i různé filtry a nastavení bokehu, které známe z vyššího modelu.

Zdroj: Ondřej Košťál, inSmart.cz

Designově ale Lite verze nezapadá do celé řady X80. To ale tolik nevadí. Důležité je, že zpracování, ač v kombinaci plast a sklo, je velmi dobře provedené, komfortně se drží a dobře ovládá. 

Super je u tohoto telefonu systém a jeho podpora. 3 roky bezpečnostních aktualizací a 3 hlavní verze Androidu. Nadstavba není ničím přeplácaná, používají se výchozí Google aplikace pro volání, kontakty a zprávy. Zároveň je ale v nastavení plno možností, jak si telefon personalizovat a upravit podle svého.

S cenou do 10 999 korun toho dostanete dost. Především netradiční, hezky zpracovaný telefon, na který je spoleh a vypadá stylově. Do 2. 10. navíc v zaváděcí ceně 9 999 Kč a s fotbalovým míčem jako dárek.

Vivo X80 Lite
  • Design a zpracování - 80%
    80%
  • Systém - 92%
    92%
  • Výkon a provozní vlastnosti - 85%
    85%
  • Výdrž baterie a nabíjení - 85%
    85%
  • Výbava - 75%
    75%
  • Foto a video - 75%
    75%
82%

Hodnocení

Pokud Vivo X80 Lite nebudete brát jako zástupce této řady, dostanete do ruky pěkný, rychlý a spolehlivý telefon. S kvalitou fotografií někdy mírně pokulhává, ale za velmi dobrého světla se dají pořídit hezké snímky. Baterie má slušnou kapacitu, rychle se nabije a v balení dostanete naprosto vše, od nabíječky, přes kabel a sluchátka po silikonový kryt.

Klady

  • Netradiční provedení zad s barvou reagující na UV záření
  • 44W nabíjení
  • Vyladěný systém s širokými možnostmi přizpůsobení
  • Možnosti bokehu z X80 Pro
  • Rovný displej

Zápory

  • Makro fotoaparát
  • Nemá stereo reproduktory
  • Plastový rámeček

Obrázek: Robotický vysavač SwitchBot S10 si dokáže sám doplnit vodu a doveze ji i do zvlhčovače vzduchu
Robotický vysavač SwitchBot S10 si dokáže sám doplnit vodu a doveze ji i do zvlhčovače vzduchu
Obrázek: Budoucnost robotických vysavačů podle Dreame: Vysouvací mopy, vyjíždění do schodů a dokovací stanice napojená na odpady
Budoucnost robotických vysavačů podle Dreame: Vysouvací mopy, vyjíždění do schodů a dokovací stanice napojená na odpady
Obrázek: Vědci našli lék na jizvy: Klíčem k jejich léčbě může být parazitický červ
Vědci našli lék na jizvy: Klíčem k jejich léčbě může být parazitický červ
Obrázek: Stavebnictví budoucnosti: První hotel na světě postavený s pomocí obří 3D tiskárny roste v Texasu
Stavebnictví budoucnosti: První hotel na světě postavený s pomocí obří 3D tiskárny roste v Texasu
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Obrázek: Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu