Recenze Xiaomi Watch 2: Všestranný osobní asistent pod taktovkou Wear OS

Watch 2 doplňují produktovou řadu chytrých hodinek značky Xiaomi, přičemž svým uživatelům přináší skvělý kompromis mezi prémiovými funkcemi a dostupnou cenou. V naší recenzi jsme se zaměřili na posouzení toho, zdali se toto zařízení může stát vaším plnohodnotným osobním asistentem, který vás bude doprovázet na každém kroku.

Design a provedení: Inovace se tentokrát nekoná, hodinky však budou slušet každému

Xiaomi Watch 2 jsou na trhu k dostání ve třech provedeních. Základní varianty jsou vyvedeny ve stříbrné či černé, sáhnout ale můžete i po titanové verzi, která v kombinaci s již působí skutečně prémiově. Uvnitř jsou však všechny tyto modely zcela stejné. Technické specifikace hodinek Xiaomi Watch 2 jsou shrnuty v tabulce níže:

Displej 1,43″ 466 × 466 AMOLED, 600 nitů, 326 PPI
CPU Qualcomm Snapdragon W5+ Gen 1 (4 nm)
Paměť 2 GB RAM, 32 GB úložiště
Operační systém Wear OS 3.5
Baterie 495 mAh
Rozměry a váha 47,5 × 45,9 × 11,8 mm; 36,8 gramů

V rámci naší recenze jsme dostali k testování model Xiaomi Watch 2 Titanium, který kromě již zmíněného titanového provedení těla hodinek doplňuje i elegantní kožený řemínek. Nepodařilo se nám ale ověřit, zda-li se jedná o pravou kůži nebo pouze její imitaci. Balení je vyvedeno ve skutečně minimalisticky. V podlouhlé bílé krabičce se nachází samotné hodinky s řemínkem, nabíječka a dokumentace.

Obrázek: Recenze Xiaomi Watch 2: Všestranný osobní asistent pod taktovkou Wear OS

Design Xiaomi Watch 2 je velmi decentní, hodinky tak skvěle sladíte prakticky s každým outfitem. Foto: Redakce inSmart.cz

Konstrukce hodinek zaujme především svou nízkou hmotností – na ruce jejich váhu většinou ani necítíte, a v kombinaci s koženým řemínkem je nošení skutečně pohodlné – jinak ale po stránce designu nenabídnou nic revolučního. Porovnáme-li si jejich tělo s Xiaomi Watch S3, které jsme recenzovali minulý rok, budeme mít pocit, že je displej o něco větší. Ve skutečnosti je ale rámeček stále poměrně tlustý, pouze je lépe ukrytý zapuštěním do obrazovky a změnou barvy. Na pravé straně se pak nachází dvojice tlačítek, které doplňují dotykový displej v ovládání hodinek. Spodní část hodinek přiléhající na kůži je pak na první pohled nerozlišitelná od svého předchůdce. Xiaomi Watch 2 tak potěší především ty uživatele, kteří dávají přednost jednoduchosti a konzervativnímu designu, vzhled je však do značné míry subjektivní parametr, a záleží tedy na vás, jaký styl u hodinek preferujete.

Operační systém Wear OS: Nástroje od Googlu vždy po ruce

Pravděpodobně nejvýznamnější změnou oproti modelu Watch S3 je náhrada původního operačního systému HyperOS za Wear OS (původně známý jako Android Wear) vyvíjený společností Google. Uživatelé díky tomu získají přístup k řadě nástrojů a aplikací, které můžeme znát s chytrých telefonů Android. Od knihovny ciferníků dostupných v Obchodě Play přes integraci bezkontaktních a navigaci v mapách až po přístup ke Google Asistentovi – výhody těchto funkcí využijete skutečně denně. Na rozdíl od jiných podobných nositelných zařízení však budete pro spárování se svým telefonem u Xiaomi Watch 2 stále potřebovat aplikaci Mi Fitness, abyste mohli plně využívat všechny funkce.

Díky Wear OS mají hodinky přístup k Mapám a Asistentovi Google nebo přímo i k Obchodu Play. Foto: Redakce inSmart.cz

Některé uživatelské recenze zmiňovaly problémy s opožděnými notifikacemi – často i v řádu několika hodin – kdy měl tento jev souviset s optimalizací výdrže baterie. Já jsem během testování žádné takové zpoždění nepozoroval. Upozornění chodily vždy včas a v případě např. zpráv ze sociálních sítí umožňují hodinky dokonce napsat okamžitou odpověď, případně převést řeč na text. Bohužel jsem však během testování narazil na drobnou chybu, kdy v Messengeru tato funkce rychlých odpovědí nefungovala. Podobné problémy přitom hlásí i uživatelé na internetových fórech. Chyba se však týká pouze Messengeru, a například s WhatsAppem tyto potíže mít nebudete.

Obrázek: Recenze Xiaomi Watch 2: Všestranný osobní asistent pod taktovkou Wear OS

S čitelností displeje nebudete mít díky automatické regulaci jasu sebemenší problém. Foto: Redakce inSmart.cz

Celkové zpracování grafiky je velmi podobné jako u Watch S3, všechny animace jsou však svižnější a plynulejší. Zároveň musím pochválit i možnost využití Google Asistenta – předchozí model totiž měl přístup pouze k Alexe od Amazonu, která nemá v ČR podporu. Ve finále tak Wear OS odvádí rozhodně velký kus práce, a v mnoha ohledech tak překonává původní HyperOS.

Monitoring sportu, zdraví a další senzory: Vše přehledně na jednom místě

Značka Xiaomi se u svých chytrých náramků a hodinek vždy snaží přinést uživatelům co největší komfort, a v případě sledování sportovní aktivity zpravidla nabízí přes 100 režimů monitorování. Model Watch 2 není v tomto ohledu výjimkou, takže můžete vybírat z celé řady venkovních či indoorových, letních či zimních, a dokonce i vodních sportů či jiných činností, v průběhu nichž bude zařízení sledovat vaše fyziologické funkce. V podstatě asi budete jen těžko hledat aktivitu, která v seznamu chybí.

Ke kvalitnímu sledování těchto režimů, jakož i dalších fyziologických funkcí či jiných parametrů, využívají Xiaomi Watch 2 poměrně nabitou řadu senzorů. Nechybí zde akcelerometr, gyroskop, čidlo pro snímání okolního světla, elektronický kompas, barometr a optický snímač srdečního tepu. Hodinky tak nejenže inteligentně snímají vaše okolí, ale nabídnou i komplexní rozpis údajů o svém zdraví, ať už jde o sledování spánku, srdečního tepu nebo úrovně kondice. Stejně jako v případě řady jiných nositelných zařízení se i zde setkáte s určitou mírou nepřesnosti, na trhu však jen stěží najdete hodinky, které by plně nahradily profesionální zdravotnické vybavení.

Výdrž baterie a nabíjení: Slabší stránkou je napájecí kabel

Hodinky Xiaomi Watch 2 mají od výrobce garantovanou výdrž baterie až 65 hodin, což je v porovnání s předchozím modelem o více než polovinu méně. Nejspíš jde ale o daň způsobenou pohonem systému Wear OS, a záleží tedy na vás, zda-li jste ochotni ji zaplatit. Navíc je třeba vzít v potaz, že při běžném užívání je těžké se k maximální hodnotě výdrže přiblížit, mnohem přesnější informaci tak nabízí praktické zkušenosti. V mém případě, kdy jsem zařízení používal zhruba hodinu denně na sledování sportovní aktivity, hodinky nosil i přes noc a měl nastavený aktivní displej s notifikacemi, se výdrž pohybovala někde okolo dvou dnů. Je ale pravda, že zpočátku jsem si nevšiml, že hodinky vyžadují aktualizaci systému (a poté, co jsem si jí všiml, bylo nutné je připojit k nabíječce), a po celou tuto dobu byla spotřeba baterie výrazně vyšší.

Obrázek: Recenze Xiaomi Watch 2: Všestranný osobní asistent pod taktovkou Wear OS

Provedení napájecího konektoru není příliš vydařené, na rovné ploše byste ale s nabíjením hodinek neměli mít problém. Foto: Redakce inSmart.cz

Co se však konstrukčně příliš nepovedlo je napájecí kabel. Na rozdíl od klasických univerzálních „puků“ musí být hodinky na nabíječce umístěny v jedné fixní poloze, kterou pomáhají držet dva malé magnetické kolíky. Ty však nejsou dostatečně silné na to, aby zařízení udržely na místě, a může se tak stát, že po hodině nabíjení zjistíte, že kontakt byl přerušen. To může být nepraktické například na nerovném povrchu či na cestách. Samotné nabíjení je však poměrně rychlé, a baterii tak na plnou kapacitu dobijete za necelou hodinku.

Závěrečné shrnutí a konečný verdikt

Jelikož jsem Xiaomi Watch 2 během testování rovnou vyměnil za původní model Watch S3, mohu jednoznačně říci, že hodinky se nosí o poznání pohodlněji, a to především díky nižší hmotnosti, která bez náramku činí 36,8 gramů. Kožený řemínek tento pocit ještě zpříjemňuje, protože klasické silikonové pásky mohou časem začít tlačit. První nastavení je velmi rychlé, a pokud máte telefon značky Xiaomi, zabere vám skutečně minimum času. Systém vám nabídne i možnost výuky, kterou si můžete kdykoli zopakovat spuštěním v nastavení. Můžete si také rovnou nakonfigurovat i komunikaci s Google asistentem. Samotné ovládání během nošení je pak zcela intuitivní, a dotykový displej s tlačítky vás rychle dostane tam, kam potřebujete.

Obrázek: Recenze Xiaomi Watch 2: Všestranný osobní asistent pod taktovkou Wear OS

Zařízení vás při prvním spuštěním provede základním nastavením, vše je připravené během několika minut. Foto: Redakce inSmart.cz

Kladů spojených se samotným Xiaomi Watch 2 pak existuje hned několik. Tou největší je bezpochyby operační systém Wear OS, díky kterému je v zařízení možné využívat přístup k aplikacím Google. Hodinky pak disponují i dvoupásmovou GPS, která poskytuje velmi přesné údaje o poloze, či řadou komplexních senzorů sledujících stav uživatele i samotného zařízení. Zařízení má garantovanou voděodolnost 5ATM, a může být tak užíváno i ve vodě. V bazénu by tak hodinky měly fungovat bez problémů, na pláž je ale kvůli možnému zanesení pískem raději nenoste.

A nyní k ceně. Základní stříbrná a černá varianta Watch 2 se běžně prodává za 3 999 korun, v době sepisování této recenze jsou ale v akci na 3 299 korun. Titanová verze je pak o 500 korun dražší, rovněž je ale můžete pořídit za zvýhodněnou cenu, a vyjdou vás tedy na 3 799 korun. Nejde tedy o úplně nejlevnější zařízení, za tyto peníze však svým uživatelům nabídne skutečně hodně. Kompromisů, které jejich pořízením budete nuceni udělat, je pak minimum, a ve většině případů jde o drobnosti, které k výběru osobního asistenta monitorujícího vás i vaše okolí zkrátka patří.

Obrázek: Recenze Xiaomi Watch 2: Všestranný osobní asistent pod taktovkou Wear OS

Lehké, minimalistické, všestranné – těmito třemi slovy lze stručně shrnout vlastnosti Xiaomi Watch 2. Foto: Redakce inSmart.cz

Zdroj: Xiaomi, redakce inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Máte telefon od Xiaomi? Extrémní powerbanka ho nabije během pár minut, novinka má výkon 165 W
Máte telefon od Xiaomi? Extrémní powerbanka ho nabije během pár minut, novinka má výkon 165 W
Obrázek: HONOR Earbuds Open na vlastní kůži: První ANC sluchátka s otevřenou konstrukcí díky AI nahradí i překladatele
HONOR Earbuds Open na vlastní kůži: První ANC sluchátka s otevřenou konstrukcí díky AI nahradí i překladatele
Obrázek: Novinky ze světa AI #89: Umělá inteligence tvoří podcasty, OpenAI se chystá na příchod superinteligence
Novinky ze světa AI #89: Umělá inteligence tvoří podcasty, OpenAI se chystá na příchod superinteligence
Obrázek: NVIDIA RTX 50 jsou prý největším skokem v PC grafice za posledních 25 let: Karty oslní výkonem i AI schopnostmi
NVIDIA RTX 50 jsou prý největším skokem v PC grafice za posledních 25 let: Karty oslní výkonem i AI schopnostmi
Obrázek: Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma
Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma
Obrázek: Čas došel, Štědrý den je tu. Tipy na dárky na poslední chvíli, které vám přijdou e-mailem
Čas došel, Štědrý den je tu. Tipy na dárky na poslední chvíli, které vám přijdou e-mailem
Obrázek: Dostali jste nový telefon? Poradíme, jak snadno přenést kontakty, zprávy a data ze starého
Dostali jste nový telefon? Poradíme, jak snadno přenést kontakty, zprávy a data ze starého
Obrázek: Tipy na last minute dárky pro fanoušky technologií, geeky a ajťáky
Tipy na last minute dárky pro fanoušky technologií, geeky a ajťáky