Zacpat si uši špunty či je alespoň přikrýt velkými polštářky není jediný způsob, jak si vychutnat hudbu na cestách. Díky nevšední technologii můžete slyšet zvuky vysílané vibracemi skrze lebku. Jaký je to pocit?
Na trhu lze nalézt několik modelů sluchátek, která fungují na principu technologie vedení zvuku kostí (Bone Conduction). Sluchátka při uchopení do ruky zvláštně „brní“, ale nehrají. Čím to je? Nevšední technologie umožňuje komukoliv slyšet i bez toho, aby měl něco na uších. Zařízení se nasazují na spánkovou kost, do které jsou vysílány vibrace přímo k vnitřnímu uchu. A světe div se, funguje to skvěle.
Princip vedení zvuku kostí objevil renesanční učenec Girolamo Cardano v 16. století, když se mj. zabýval poraněními sluchového orgánu. Přišel na to, že když člověku přiváže k zubu strunu a zahraje na ní, uslyší daná osoba při částečném poškození sluchu tóny. Pokud by bylo poškození úplné, neslyšel by dotyčný nic a pouze by vnímal vibrace. Technologii později využila i armáda do míst, kde je nutné vojáky perfektně chránit před hlukem, ale zároveň zůstává potřeba s dotyčným komunikovat. Dnes technologii využívá i komerční sektor a medicína. Právě sluchově postiženým umožňuje technologie dlouhá léta žít normální životy.
Svět naruby: Při vedení zvuku kostmi je lépe slyšet, když si zacpete uši!
Pokud posloucháme hudbu za pomoci běžných sluchátek, míří akustické vlny vzduchem z vnějšího ucha skrze zvukovod, směrem na bubínek a poté dále do vnitřního ucha, kde dojde ke zpracování signálu v nervové signály, které mozek zpracuje a my slyšíme. Málokdo ale ví, že je možné stimulovat vnitřní ucho jinak, a to přímým přenosem vibrací do lebeční kosti.
Oproti standardním sluchátkům je na Bone Conduction technologii zajímavé, že nezakrývá ucho a tím pádem ani zvukovod. Při nošení je tak perfektně slyšet vše z okolí, zároveň ale může posluchač vnímat hudbu z přehrávače. Ideální je toto řešení především pro sportovce, který tak může slyšet oblíbenou hudbu, ale zároveň také zvuky okolí.
Z osobní zkušenosti můžeme potvrdit, že vedení vibrací kostí funguje. A dokonce funguje ještě lépe, když si zacpete uši. Zní to divně, ale je to tak. Po zacpání uší a nasazení sluchátek s kostním vedením zvuku máte pocit, že máte v hlavě malou kapelu. Skvěle vše funguje při poslechu vážné hudby, hůře naopak u mluveného slova. Někteří lidé mohou mít zprvu nepříjemné pocity, které občas hraničí s nevolností, ale to rychle přechází.
Na trhu se objevilo několik druhů bezdrátových sluchátek, z nichž za zmínku stojí např. produkty od společnosti AfterShokz, která cílí na sportovce a prodávají se i na českém trhu. Osoby s různými sluchovými poruchami využívají technologii dlouhé roky a pomáhá jim žít normální životy. V nedávné době se dokonce objevily i nenápadné sluneční brýle Zungle, jejichž obroučky ukrývají bezdrátová Bone Conduction sluchátka.