Na počátku nové éry: Virtuální realitu čeká slibná budoucnost i díky Čechům

I když na začátku éry virtuální (VR) a rozšířené (AV) reality převažovala spíše skepse, aktuální prognóza IDC hovoří o této oblasti jen v superlativech. Kromě fyzického prodeje samotných zařízeních (headsetů), porostou velmi dynamicky v následujících pěti letech také možnosti uplatnění a využití těchto technologií.

Pokud se v roce 2016 prodalo podle statistik IDC v celosvětovém měřítku na 10 milionů headsetů, v roce 2021 by se mělo toto číslo téměř zdesetinásobit na cca 99 milionů prodaných zařízení. Hovoříme zde tak o růstu takřka 60 procent každý rok.

Rok 2016 představoval významné období pro trh VR/AV, neboť se konečně objevily hotové produkty, které se daly vzít do ruky a nasadit na hlavu. Poptávku sice zatím tvořili zejména nadšenci, objevily se však průkazné výhody využití těchto technologií v řadě vertikál i v širší spotřebitelské oblasti,“ uvedl k výzkumu IDC jeho vedoucí Ramon Llamas.

Takto progresivnímu růstu trhu nahrává fakt, že jsme v podstatě v tuto chvíli na počátku. To se samozřejmě musí zákonitě projevit na prognostických číslech. Není pochyb, že se dynamičtěji bude rozvíjet VR, které je o poznání levější a má jednoduší cestu směrem ke spotřebiteli. AR by však nemělo zůstat dlouho pozadu, s rozvojem technologií propojující náš a virtuální svět se odhaduje, že právě do pěti let by se měly síly na trhu vyrovnat, ne-li ve prospěch AR dokonce obrátit.

Češi věří v uplatnění v komerci i zábavě

Češi jsou v oblasti VR/AR poměrně dost aktivní. Spolupracují nebo dokonce sami vyvíjí vlastní AR produkty pro segment průmyslu, zakládají start-upové projekty pro rozvoj VR zase pro zábavní průmysl. A to ať ve smyslu obsahu – koncových her, tak například i různých VR turnajů.

Obrázek: Na počátku nové éry: Virtuální realitu čeká slibná budoucnost i díky Čechům

Tento rok v květnu dokonce bude Praha hostit první celosvětový VR festival, na kterém vystoupí přes 50 expertů na VR/AR, kteří tak vystoupí pro více než 500 odborníků z celého světa. Cílem je nejen ukázat nové trendy, ale také rozšířit spolupráci mezi vysokými školami, špičkovými vývojáři, výzkumnými institucemi, výrobci a státem a otevřít cestu pro využívání virtuální a rozšířené reality ve školství, lékařství a dalších oborech.

Češi byli a jsou ve vývoji nových technologií velmi silní. Myslíme si, že i v případě virtuální a rozšířené reality je potřeba chopit se příležitosti, zúročit zdejší potenciál a vytvořit správné podhoubí pro to, aby se centrem vývoje virtuální a rozšířené reality stala Česká republika,“ vysvětluje Martin Kotek důvody, proč se rozhodli festival uspořádat právě v Praze.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Česko míří na ISS: Aleš Svoboda završí českou vesmírnou cestu za 2 miliardy korun
Česko míří na ISS: Aleš Svoboda završí českou vesmírnou cestu za 2 miliardy korun
Obrázek: Recenze Asus ROG Strix SCAR 16: Stejný výkon v kompaktnějším balení
8.4/10
Recenze Asus ROG Strix SCAR 16: Stejný výkon v kompaktnějším balení
Obrázek: Nové jaderné bloky zruinují český rozpočet, tvrdí expert. Bude elektřina stát 200 eur za MWh místo slibovaných 90?
Nové jaderné bloky zruinují český rozpočet, tvrdí expert. Bude elektřina stát 200 eur za MWh místo slibovaných 90?
Skládačky netáhnou: Motorola předběhla Honor, Samsung se potýká s klesajícím podílem na trhu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší
AI magie v HONORu 400 Pro: Jak z obyčejné fotky udělat video za pár sekund?
Jak ušetřit za Oneplay? S OKU trikem se zákazníkům daří získat i 40 % slevu
Obrázek: Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma
Jaké aplikace nesmí chybět v novém chytrém telefonu? Nejlepší aplikace pro Android zdarma