Atlas je několik let starý projekt Boston Dynamics, který má na příkladu různorodých robotů ukazovat možnosti mechaniky a informatiky zároveň. Z nejnovějšího modelu trochu až zamrazí – nejde již o žádný lehce vratký, s námahou se pohybující čtyřnohý kus kovu, ale o dvounohého humanoida schopného udělat třeba salto vzad.
Metr padesát vysoký a 75 kilo vážící prototyp má 28 pohyblivých kloubů, orientuje se pomocí lidarů a dalších senzorů. Unese až 11 kilogramů zátěže. Jak je vidět z videa níže, stabilita stroje je fantastická, ač jednomu pádu úplně na konci videa se robot nevyhne. Na lidstvo tedy, alespoň prozatím, Terminátor nečeká.
Oproti jiným projektům Boston Dynamics z minulých let je vidět ohromný posun – hardware Atlase je dle firmy částečně vyroben pomocí 3D tisku (o využití 3D tisku v medicíně jsme psali nedávno) a robot je díky tomu lehčí, kompaktnější a s vyšším poměrem sílu ku váze. Pokročilé senzory zabudované v nohou a těle pak Atlasovi umožňují manipulovat s objekty v terénu a pohybovat se i skrze náročný terén. Umí se také poměrně rychle zvednout, pokud zakopne o překážku nebo nerovný terén.
Z USA do Japonska
Zajímavý je však robot i z jiného důvodu – původní divizi robotiky Googlu (správněji Alphabetu), kterou jsou právě Boston Dynamics, před pár měsíci odkoupila společnost Softbank, což je japonská telekomunikační, technologická, finanční a mediální korporace. Jinak řečeno, podniká skoro ve všem a někteří lidé se mohli obávat, zda se Boston Dynamics neodvrátí od svého nadšeného vyvíjení nových robotů k něčemu odlišnému.
Naštěstí, jak je vidno, je vše v naprostém pořádku.
Dodejme, že původní vývoj Atlase i většiny dalších projektů firmy byl pro americkou armádu. I proto patří technologie Boston Dynamics k tomu nejlepšímu, co se dá vůbec spatřit; vojsko si vždy obstará to nejlepší. Ačkoli ve vývoji robotů není firma zdaleka jediná, patří mezi nejznámější i kvůli své minulosti – před Googlem totiž spadala pod prestižní MIT, odkud pochází i president a projektový manažer společnosti.
Odkoupení japonskou společností dává na jednu stranu velký smysl. Právě Japonsko stojí v popředí této nové disciplíny a ve vývoji robotů je jedním ze světových lídrů.