Test: Samsung Galaxy Z Flip může nastartovat novou éru smartphonů

Ohebný telefon jihokorejského obra má své nedostatky, ale při hodinovém testování během pražské premiéry novinky Samsungu se ukázalo, jak velký potenciál mají novodobá véčka.

Ač mám k novým designům mobilů přirozenou skepsi – jen málokdy jde o zařízení skutečně použitelná na první dobrou – tentokrát jsem vcelku přesvědčen.

Z Flip není ani zdaleka dokonalý telefon. Už na první pohled je viditelná řada nedostatků, hlavní z nich je nemožnost skutečné ochrany mobilu. Kryty existují, ale chrání pouze odděleně obě hlavní části smartphonu a „přikrýt“ displej nějakým typem pouzdra je vzhledem k designu prakticky nemožné. Samsung pouzdro dodává v balení.

 

Drobné nedostatky, střízlivý design

Samotný displej mi na první pohled přijde docela odolný, ale když vám upadne na zem, šance, že přežije bez prasknutí nebo poškození, je, tipuji, dost malá. Pokud se nám v redakci podaří opatřit si model na dlouhodobější testování, samozřejmě poreferujeme o zjištěné odolnosti modelu.

Dalším nedostatkem je nemožnost otevírat smartphone jedním prstem. Teoreticky to možné je, ale prstem je nutné příliš tlačit na konstrukci, a hlavně na displej, což nemůže mobilu prospívat; v manuálu před tímto dokonce sama firma expresivně varuje. To může být pro některé uživatele nepřekonatelná nedokonalost.

To jsou ale hlavní nedostatky mobilu, dále už jde spíše o drobnosti. Přejděme nyní k tomu, co považuji za nejzajímavější. Hardwarem jako takovým se zabývat nemusíme: Výkon je až překvapující a zcela dostatečný, i na benchmarcích.

Obrázek: Test: Samsung Galaxy Z Flip může nastartovat novou éru smartphonů

Jedna z našich fotografií vytvořená položeným Flipem. Slušné? Posuďte sami.

Při porovnání s mobilem s běžným designem (Galaxy S20+ 5G, v tomto případě) prakticky není rozdíl mezi rozloženým Flipem a běžným smartphonem poznat – pouze místo, kde se mobil ohýbá, je viditelně odlišné.

Velmi příjemné je psaní. Pokud si telefon dáte horizontálně, klávesnice se rozdělí na dvě poloviny. Při zběžném otestování mi přišlo, že pokud si uživatel zvykne, půjde tímto způsobem psát hodně rychle, a to je fajn. Virtuální klávesnice by tak v tomto případě rychlostí mohla nahradit fyzické QWERTY na některých starších modelech smartphonů.

 

Naprosto skvělý je design mobilu na focení. Jednu část využijete vlastně jako podstavec a druhou fotíte. Stabilizace je tak mnohem jednodušší a dá se krásně s fotografiemi vyhrát, konec konců, mrkněte se sami. Jde o jednoduché fotky bez dalšího nastavování v prosvětlené místnosti. Kvalita nově představených Samsungů S20 to není, ale přesto mne ohromila. Přestože mám vůči softwaru Samsung tradičně určité výtky, tak focení prostě umí.

Odolnost? Napoví až delší užívání

Je také dobrý pocit nosit mobil v kapse. Složený je opravdu maličký a skladný. Při zavření je na jedné z polovin mobilu drobný displej, který je ale plně dotykový; lze přes něj například přijímat hovory nebo ovládat Spotify. Čtečka otisků prstů je umístěna na vypínacím tlačítku mobilu.

Další použití ohebného displeje jsem zatím neodhalil, při takto krátkodobém testu to jednoduše nejde. Těším se však na pořádnou recenzi, při které odhalíme všechny klady a zápory nového designu ohebných telefonů.

Obrázek: Test: Samsung Galaxy Z Flip může nastartovat novou éru smartphonů

Flip je nahoře, dole je Galaxy S20+ 5G

Mimochodem: Při testování nám ani jeden z modelů (vyzkoušel jsem celkem 5) nevrzal ani nedělal jiné nepříjemné zvuky. V ruce jsem z něj měl dobrý pocit, ohýbání bylo přirozené, nenamáhavé a panty působily bytelně. To je ovšem rovněž otázka dlouhodobějšího používání, zatím nemohu odolnost potvrdit ani vyvrátit. Už z logiky věci ale nemůže být ohebný telefon natolik odolný jako běžný.

Prozatím mohu s klidem říct, že jsem nadšen. Pokud Samsung zahraje svoje karty dobře, může udělat to, co Apple s prvním iPhonem: Nastartovat novou éru mobilních telefonů.

Samozřejmě, to zatím nejde, hlavně kvůli ceně. V ČR se Galaxy Z Flip prodává za necelých 40 tisíc korun, což nebude pro většinu zákazníků přijatelná cena

Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?