Rozhovor: Levné čističky vzduchu za moc nestojí. Chtějte kvalitu, radí ostravští GARNI technology

Česká společnost GARNI technology se v posledních letech posunula od meteostanic k čističkám a senzorům kvality vzduchu. Jak vidí trh Ing. Ondřej Gajda, jeden ze spolumajitelů oblíbené české značky?

V dnešní době se stále více lidí zajímá o kvalitu vzduchu, který dýchají. Ať už žijeme ve městě plném znečištění nebo v domech s vysokou hladinou prachu a alergenů, může být prospěšné používat čističky a senzory kvalitu vzduchu, abychom zajistili čistší a zdravější vzduch pro sebe a naše rodiny. Při výběru čističky vzduchu je však třeba vzít v úvahu mnoho faktorů, od velikosti prostoru, který chcete očistit, po typ filtračních technologií, které vám nejvíce vyhovují. Pokud tedy nechcete pouze hučící krabici bez reálných výsledků, je třeba pečlivě vybírat.

Značku GARNI technology si mnozí čtenáři nepochybně spojí hlavně s meteostanicemi a teploměry, které na český trh dováží už od roku 1994. Nedávno se však vedle zmíněných produktů pustila také do oblasti úpravy a měření kvality vzduchu.

Obrázek: Rozhovor: Levné čističky vzduchu za moc nestojí. Chtějte kvalitu, radí ostravští GARNI technology

Českou značku GARNI technology má většina uživatelů spojenou s meteostanicemi, na které se dlouhé roky specializuje. Portfolio značky se v posledních letech rozrůstá o nové produktové řady. Foto: Redakce inSmart.cz

Ing. Ondřej Gajda, spolumajitel značky a odborník na oblast úpravy vzduchu, prozradil v rozhovoru pro inSmart.cz své tipy na výběr vhodné domácí čističky vzduchu a poodhalil další směřování ostravské značky GARNI.

Úprava vzduchu začala být velkým tématem i díky pandemii koronaviru. Jaký dopad měla pandemie na vaše podnikání?

Problematiku úpravy vzduchu jsme začali studovat na počátku roku 2019, čili rok před vypuknutím pandemie. I přes zvýšený zájem o podobné produkty jsme vývoj čističek vzduchu neuspěchali, abychom si byli skutečně jisti, že tyto výrobky mohou nést naše logo, a uvedli je na trh až v polovině tohoto roku, tzn. tři roky po prvním provedeném kroku.

Největším problémem bylo markantní snížení výroby, na čas dokonce její úplné přerušení. Spolu s nedostatkem elektronických součástek a stále se zvyšujícím cenám dalších komponentů jako jsou například plasty dochází k velkému zdržení výroby. Také došlo na čas k omezení přepravy kontejnerů a výraznému navýšení její ceny. Je velmi těžké plánovat uvedení jednotlivých výrobků na trh rok a více dopředu. Pozitivem je, že se zvýšila gramotnost nakupování na internetu.

Jak by měl člověk postupovat při výběru čističky vzduchu a jaké parametry by měl požadovat?

Důležitým parametrem je kromě vzduchového výkonu také počet stupňů filtrace, které přímo ovlivňují její účinnost. Naše současné dva modely, GARNI 15T OneCare a GARNI 45T OneCare, mají šestistupňový a osmistupňový filtrační systém, jehož správnou účinnost jsme nechali podrobit nezávislému testu ve Státním zdravotním ústavu. Jelikož hlavní úlohou čističek vzduchu je, jak již z názvu těchto výrobků vyplývá, úprava vzduchu, určitě se jedná o důležitý parametr, který by měl sloužit jako určitý ukazatel při výběru toho správného produktu.

Dalšími parametry jsou hlučnost a příkon čističky, dětské zámky a pojistky, komfort ovládání, případně možnost začlenit čističku do chytré domácnosti. V neposlední řadě je určitě také vhodné zmínit samotný vzhled čističky, jelikož bude po umístění do domácnosti na očích.

Obrázek: Rozhovor: Levné čističky vzduchu za moc nestojí. Chtějte kvalitu, radí ostravští GARNI technology

Dětský zámek, chytré ovládání prostřednictvím aplikace a kvalitní filtrace. To je jen část funkcí, které by neměly u kvalitní čističky chybět. Foto: Se souhlasem GARNI technology a.s.

Čemu se mají zákazníci při výběru čističky vzduchu naopak vyhnout nebo si dát pozor?

Levné čističky vzduchu mají málo stupňů filtrace, každý filtr zachycuje jen nějakou část nečistot a výsledkem není vysoká účinnost zachycení škodlivin. Procento účinnosti filtrace by mělo být podloženo seriózními zkouškami či testy. Proto naše čističky vzduchu byly podrobeny zkouškám ve Státním zdravotním ústavu a námi uváděná účinnost je podložena zkušebními protokoly.

Dále je nutné, aby vzduchový výkon čističky byl úměrný prostoru, který bude čištěn. Vzduchový výkon by měl převyšovat objem místnosti a to alespoň 2,5 krát, v případě alergiků až 4 krát.

Pokud bude čistička umístěna do domácnosti, v níž se pohybují malé děti, určitě by bylo vhodné pro jejich bezpečnost vybrat čističku vzduchu nejen s dětským zámkem ovládání, ale také dětskou pojistkou, která okamžitě ukončí chod čističky při sundání předního ochranného krytu.

Samotné srdce čističky vzduchu tvoří motor, který zajišťuje nasávání vzduchu a následné vyfukování upraveného vzduchu. Zde je určitě vhodné zvolit tzv. bezkartáčový motor zajišťující bezproblémový chod po velmi dlouhou dobu provozu. Např. životnost bezkartáčového motoru v GARNI 15T OneCare a GARNI 45T OneCare je přibližně 100 000 hodin. Jednoduchým přepočtem uvažujícím provoz čističky po dobu 3 hodin denně získáme informaci, že teoretická životnost motoru je více než 91 let. Podstatnou vlastností bezkartáčových motorů je také jejich tichý chod.

V čem se česká značka GARNI technology liší od konkurence dostupné v lokálních e-shopech?

Jsme společnost, která se na meteorologické stanice, přístroje na měření teploty, relativní vlhkosti, srážek, větru, UV záření, v poslední době také na měření čistoty vzduchu, CO2, specializuje. Naše činnost v tomto oboru sahá do poloviny devadesátých let. Poněvadž jsme společnost s dlouhou tradicí, tak se také od nás očekává, že své práci rozumíme, nad výrobky uvažujeme a dokážeme odborně zákazníkovi poradit. Že se nám to daří svědčí komentáře a hodnocení na Heurece (e-shop garni-meteo.cz se těší skvělému hodnocení zákazníků na Heureka.cz, kde má 100% doporučovanost zákazníky a jedno z nejlepších hodnocení v ČR, pozn. red.).

Své know-how vkládáme do všech svých výrobků a řídíme se jednoduchým heslem, že dokud výrobek nedosahuje takových kvalit, že ho sami rádi ve svých domovech provozujeme, není dostatečně dobrý pro uvedení na trh. Jelikož jsme perfekcionisté, vývoj občas trvá déle, než bychom očekávali, ale nechceme nabízet tzv. polotovary, jelikož dobré jméno naší značky je to nejcennější, co máme.

Vaše portfolio nedávno rozšířily produkty z oblasti kvality vzduchu. Jaká byla vize?

Ano, kvalita prostředí, ve kterém žijeme je ve společnosti důležitým tématem posledních let. Vzhledem k našemu oboru podnikání bylo logickým vývojem také zaměření na čistotu vzduchu, a to na pevné částice a CO2. A to byl již krůček k tomu, abychom také našli řešení pro zákazníky, kteří chtějí nejen kvalitu vzduchu měřit, ale také prostředí, ve kterém žijí, zlepšit. Tak jsme začali pracovat na vývoji čističek vzduchu a výsledkem jsou první dvě chytré čističky vzduchu – GARNI 15T OneCare a GARNI 45T OneCare. Jelikož i zde jsme se řídili naším heslem uvedeným v předchozí odpovědi, obě čističky spolupracují s platformou chytré domácnosti Tuya, umožňují hlasové ovládání, mají pokročilý systém filtrace, bezkartáčové motory, dětské zámky a pojistky, čidlo okolního světla atd. Osobně ve své domácnosti provozuji model GARNI 45T OneCare.

Plánujete rozšiřování nabídky o další produkty?

V současném plánu je rozšíření portfolia nabízených meteostanic o ty, které kromě běžných meteorologických veličin měří i kvalitu vzduchu, a to nejen již zmíněných pevných částic a CO2, ale také dalších škodlivých látek. A samozřejmě také rozšíření nabídky čističek vzduchu.

Obrázek: Rozhovor: Levné čističky vzduchu za moc nestojí. Chtějte kvalitu, radí ostravští GARNI technology

Jak potvrzují recenze e-shopu společnosti GARNI na Heureka.cz, přístup k zákazníkům je zde na nadstandardní úrovni, kterou by mohli rodinné firmě velcí hráči závidět. Foto: Se souhlasem GARNI technology a.s.

Prvotní impuls zabývat se tímto odvětvím však vzešel od uživatelů našich výrobků, kteří již vlastnili např. meteorologickou stanici naší značky, a chtěli svou domácnost obohatit o další produkt od nás. A jelikož našim zákazníkům nasloucháme, je možné že podnět pro rozšíření o další oblasti vzejde opět právě od nich. Zatím nejoriginálnějším nápadem bylo, aby naše společnost začala vyrábět automobily, protože by údajně byly bezúdržbové, nicméně prozatím takto vysoké ambice nemáme.

Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Obrázek: Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024