Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision

Jak moderní televizory pracují s obrazem a kdy ho vylepšují s využitím umělé inteligence? Má 8K rozlišení smysl a proč ho zatím nevidíme u nabízených modelů na trhu? Zeptali jsme se Dannyho Tacka z TP Vision, jednoho z největších odborníků na oblast televizorů na světě.

Ředitel produktové strategie a plánování ve společnosti TP Vision, pod kterou spadá i značka Philips, se rozmluvil o obrazových režimech v moderních TV, využití chytrých algoritmů a budoucnosti sledování TV.

Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision

Moderní televizory dokáží díky výkonným čipům a pokročilým algoritmům udělat s obrazem zázraky. Foto: AI DALL-E

 Rozhovor: Danny Tack z TP Vision o úpravě obrazu televizorů

Asi by nebylo od věci předpokládat, že hlavním cílem televizoru je co nejvěrněji zobrazit obraz tak, jak jej připravil jeho tvůrce. Vysvětlete prosím, jak s tímto předpokladem souvisí nové systémy zpracování obrazu, které s obrazem aktivně pracují a různými způsoby jej vylepšují. Nejdou například systémy AI Content Classification s rozšířeným režimem AI Auto Film Mode, Perfect Natural Reality 2.0 opačným směrem? Není jejich výsledkem atraktivní obraz, který však není věrným zobrazením záměru a koncepce autora? Proč by je měl divák chtít mít v televizi a používat?

Z různých průzkumů trhu o tom, co běžní zákazníci preferují, se dozvídáme, že dávají přednost ostrému, jasnému a barevnému obrazu. Proto věnujeme mnoho úsilí zpracování obrazu a proto jsme také přišli s P5 AI Picture Engine. Protože různí zákazníci mají různé preference, nabízíme různé úrovně zpracování obrazu P5, například Křišťálově čistý, pro co nejostřejší, nejživější a nejpestřejší obraz, ale všechny tyto parametry jsou vylepšeny velmi vyváženým způsobem. Zákazníci, kteří chtějí trochu méně výrazný obraz, mohou zvolit režim Domácího kina. Máme však také FilmMakerMode jako jednu z možností, pokud byste chtěli sledovat film tak, jak si jej režisér představoval.

Který z těchto systémů zlepšení obrazu v nových modelech televizorů považujete za nejdůležitější, tedy nejvíce prospěšný pro kvalitu obrazu?

Níže vyjmenovávám to nejdůležitější prvky zlepšení obrazu u obrazového procesoru P5 sedmé generace, který je například v našem špičkovém modelu OLED+908:

AI Smart Bit Enhancement 2.0 odstraní všechny artefakty pásma bez ztráty detailu. AI Machine Learn Sharpness pro změnu lokálně zvyšuje dojem ostrosti pro super realistický obraz.

Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision

Obrazový procesor P5 hojně využívá AI. Foto: Se souhlasem Philips

Perfect Natural Reality 2.0 převede váš SDR zdroj na obraz podobný HDR s o 30 % větší přirozenou ostrostí díky nové detekci výrazných bodů.

Pokročilé mapování tónů HDR optimalizuje obraz na základě každého snímku. To nám umožňuje vytáhnout nejlepší možnou jasnost, barvy a detaily ze všech snímků ve všech scénách, bez ohledu na to, zda je klip gradován na 1000, 4000 nebo 10000 nit, ale pokročilé mapování tónů HDR také upkonvertuje dynamický rozsah nízko gradovaných klipů ve třech úrovních – minimální, střední a maximální – na vrchol 2100 nitů.

Ambient Intelligence umožňuje P5 Picture Engine upravovat jasnost, gama a barevnou odezvu obrazovky v reálném čase v závislosti na okolních podmínkách.

Ale je toho víc…

V každém televizoru najdeme takzvaný režim FilmMaker, který deaktivuje většinu těchto systémů. V jakých situacích jej osobně používáte a v jakých ne?

Doma, když sleduji své běžné programy, nikdy nepoužívám režim FilmMaker. Ale při práci používám režim FilmMaker jako referenci pro vytváření různých jiných chytrých režimů obrazu, jako je Domácí kino, Křišťálově čistý, atd., abych zlepšil ostrost, barvy a kontrast, a zároveň zůstal co nejblíže kreativnímu záměru zdrojového klipu.

Který režim obrazu považujete za nejvíce univerzálně vhodný?

Podle mého názoru je režim smart obrazu Domácí kino nejuniverzálnější. Nabízí vyváženou úroveň zlepšení obrazu pro odstranění artefaktů ze zdroje a artefaktů pohybu a zvyšuje ostrost, barvy a kontrast. Ale můj osobní oblíbenec je režim smart obrazu Křišťálově čistý.

Senzor Ambient Intelligence vnímá intenzitu okolního světla, ale také barvu světla. Co to dovoluje televizi dělat s obrazem?

Technologie Ambient Intelligence umožňuje obrazovému procesoru P5 v reálném čase upravovat jas, gamu a barevnou odezvu obrazovky, a to s ohledem na okolní světelné podmínky. Divák si dokonce může vybrat, jestli chce upřednostnit funkci Eye Care nebo optimalizaci tmavých detailů.

Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision

Bílý bod na obrázku 100% odpovídá barvě osvětlení místnosti. Zaměřte se na barvu světla kolem TV a talíře. Foto: Se souhlasem Philips

K optimalizaci teploty barev využívá technologie Ambient Intelligence ve verzi V2 nový RGB světelný senzor. Ten dokáže přesně změřit teplotu světla v místnosti, nikoliv pouze celkovou úroveň osvětlení. Předchozí verze technologie AI se přitom řídila jasnými pravidly: ve světlých místnostech nastavila bílý bod na studenou bílou, v tmavých místnostech na teplou bílou.

Technologie Ambient Intelligence verze V2 se však díky RGB senzoru postará, aby teplota barev na obrazovce odpovídala naměřené hodnotě v místnosti, ovšem bez přemrštěných, nepřirozených výsledků.

Zaujala nás funkce pokročilého mapování tónů HDR, která byla navržena k úpravě obsahu HDR nad schopnosti obrazovky, aby získala maximum z dané obrazovky a daného signálu obrazu. Prosím, vysvětlete, jak tento systém funguje a jak ví, z HDR10 statických metadat, kterou scénu zobrazit s jakými nastaveními, aby tmavé scény nebyly přepalovány a světlé scény nebyly příliš zatmaveny.

Tradiční zpracování HDR10 se zakládá na maximálním světle obsahu, MaxCLL, zdrojového klipu. Problém s tímto přístupem spočívá v tom, že plný potenciál schopností obrazovky je realizován pouze v okamžiku dosažení maximální úrovně. To je jako mít formuli a nemít povoleno zařadit vyšší rychlostní stupeň.

Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision

Zážitek ze sledování televize může být výrazně ovlivněn změnami okolního osvětlení v prostředí, kde se díváte. V tmavé místnosti budou detaily vždy viditelné, ale ve světlé místnosti se detaily mohou ztratit. Funkce Ambient Intelligence „Optimalizace tmavých detailů“ zvolí optimální gama v tmavé místnosti a sníží gama pro světlou místnost, aby se zvýšilo množství viditelných detailů pomocí zpracování dat ze světelného snímače. Foto: Se souhlasem Philips

S pokročilým mapováním tónů HDR pomocí P5 optimalizujeme obrázek na základě každého snímku. To nám umožňuje vytáhnout nejlepší možnou jasnost, barvu a detail z každého snímku ve všech scénách, ať už je klip gradován na 1000, 4000 nebo 10 000 nitů.

Pokročilé mapování tónů HDR má tři úrovně. Minimální úroveň dodržuje pravidla UHDA, aby zůstala věrná tomu, co režisér zamýšlel. Střední úroveň to posouvá, s co nejvěrnějším zachováním kreativního záměru a lepším využitím možností výstupu obrazovky. A pak máme Maximum: generuje nejširší možný rozsah světla z jakéhokoli zdroje HDR10 nebo 10+. Podle mého názoru to poskytuje nejpřitažlivější obraz pro běžné sledování.

Ještě jeden poslední prvek mapování tónů, který stojí za zmínku. V současné době je mnoho obsahu gradováno až na MaxCLL na úrovni 300 nit. To se provádí pro dosažení přijatelných výsledků na běžných displejích. To však znamená pro naše OLED displeje nevyužitý potenciál. Abychom získali z našich obrazovek to nejlepší, pokročilé mapování tónů HDR upkonvertuje dynamický rozsah těchto klipů ve třech úrovních – minimální, střední a maximální – na vrchol 2100 nitů. Minimální úroveň opět dodržuje záměr režiséra a další dvě úrovně přidávají nějaký výraz, při zachování dobrého přirozeného balancu.

Dosud byly vyšší jasové výstupy dosaženy u televizí s LCD, ale META OLED panel tvrdí, že dosahuje až 2100 nitů. Můžete vysvětlit roli deuteria v panelech OLED a popsat design nového chladiče, který umožnil tento nárůst výkonu?

Přidáním neutronu k atomům vodíku získáváme stabilnější molekuly v pixelech OLED-EX. To nám umožňuje pixely lépe vytěsňovat. Přidáním speciálního dodatečného chladiče jsme schopni zvýšit jas na působivých 2100 nitů a zároveň snížit riziko vypalování obrazu.

Znamená to, že tyto vylepšené panely snížily potřebu elektronického zpracování signálu k snížení rizika vypálení kontrastních linií a příliš bílých oblastí, jako je posun pixelů a snížení jasu pro loga a další dlouze zobrazované grafické prvky? Jsou stále důležité pro životnost obrazovky?

Všechny tyto prvky jsou stále důležité pro životnost obrazovky.

Společnost Philips / TP Vision nenabízí televizory s rozlišením 8K. Rozumím, že zatím neexistuje téměř žádný obsah v rozlišení 8K, ale je pravda, že upscaling z nižších rozlišení na 8K může být výhodný na velkých obrazovkách. Proč Philips dosud nevydal televizory s rozlišením 8K? V jakém okamžiku Philips rozhodne, že přišel čas na televizor s rozlišením 8K?

Jako společnost Philips máme přímý přístup ke všem novým technologiím, včetně 8K. Naše firemní stanovisko bylo konzistentně takové, že nebudeme uvádět na trh nové produkty, dokud neexistuje prokázaná poptávka zákazníků.

Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision

Pro 8K televizory nemáme dostatek obsahu. Ekonomicky jejich výroba také zatím smysl nedává. Foto: Se souhlasem Philips

Kdy Philips vidí reálnou šanci na nasazení 8K v praxi. Kdy si myslíte, že přijde ten čas, alespoň podle vašeho odhadu?

Trh s 8K neustále sledujeme a s ohledem na aktuální informace se domníváme, že čas pro uvedení 8K na trh ještě nenastal.

Index energetické účinnosti bude znemožňovat nebo komplikovat prodej některých modelů, zejména s rozlišením 8K a vysokým jasem. Jaký je váš názor na nový EEI a jeho nastavení? Bylo nutné upravit „out of the box“ nastavení některých modelů nebo provést nějaké hardwarové změny, aby vyhovovaly stanovenému energetickému limitu? Komplikuje to Ambilight nebo je to funkce s nízkou spotřebou energie?

Ambilight nemá vliv na energetická nařízení/etiketu, protože ji lze vypnout. Toto je oficiálně popsáno a potvrzeno v legislativě. Out of the box mají všechny televize nastaveno v souladu s energetickým štítkem umístěným na krabici. Vždy jde o režim Eco. Hlavním prvkem splnění energetické regulace je správné nastavení úrovně jasu. Když zákazníci nejsou spokojeni s tímto ekonomickým nastavením, mohou snadno zvolit jiný chytrý režim obrazu, který více odpovídá jejich vkusu.

Následujíc příkladu některých konkurentů mají televizory Philips schopnost využívat obrazovku k zobrazení fotografií či obrazů, když divák na televizi nesleduje, ale je v její blízkosti. Spočítali jste, jak to ovlivní životnost obrazovky? Místo 3-4 hodin sledování by to mohlo být až 10 (a dokonce i více) hodin provozu denně.

Životnost obrazovky je dána a zákazník by si měl uvědomit, kdy tuto funkci používá. Musí ji totiž brát v úvahu jako hodiny provozu.

Počítačoví hráči se stále častěji uchylují k televizím. Které konkrétní funkce a parametry, které jsou důležité pro hráče, byly technicky nejnáročnější na implementaci? VRR? 120Hz panel? ALLM? Podpora cloudového hraní? Něco jiného?

Všechny tyto funkce, které jmenujete, mají své vlastní výzvy, ale byli jsme schopni je vyřešit a přinést je spotřebitelům v co nejlepším provedení.

Zdroj: Rozhovor s Dannym Tackem z TP Vision

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Na první pohled nezastavitelný vývoj umělé inteligence může zarazit nedostatek vody a elektřiny
Na první pohled nezastavitelný vývoj umělé inteligence může zarazit nedostatek vody a elektřiny
Obrázek: AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
Obrázek: Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Obrázek: Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Obrázek: Konzole PlayStation 5 má skrytý internetový prohlížeč. Jak ho najít a spustit?
Konzole PlayStation 5 má skrytý internetový prohlížeč. Jak ho najít a spustit?
Obrázek: Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat