Jako 5 Temelínů: Probíhá hackerský útok na tisíce větrných elektráren v Německu

Přes 5 800 turbín větrných elektráren nyní provozovatel není schopen na dálku ovládat a spravovat. V případě problémů musí být ke každé z nich vyslány servisní týmy. Začátek výpadku se shoduje se startem ruské invaze na Ukrajinu.

V současné době je přerušena vzdálená správa a údržba tisíců větrných elektráren v Německu. V případě poruchy musí týmy navštívit jednotlivá zařízení. Masivní narušení evropského satelitního spojení omezuje provoz tisíců větrných turbín ve střední Evropě. Deníku Handelsblatt to v pondělí potvrdil velký německý výrobce větrných turbín Enercon.

Jako 5 Temelínů

Postiženo je dálkové monitorování a řízení 5 800 systémů o celkovém výkonu jedenáct gigawattů. To odpovídá přibližně pětinásobku výkonu bloků jaderné elektrárny Temelín. Zatím není jasné, zda jsou postiženy i systémy jiných dodavatelů.

Obrázek: Jako 5 Temelínů: Probíhá hackerský útok na tisíce větrných elektráren v Německu

Větrné elektrárny jsou často v místech, kde je satelitní připojení jediným možným způsobem. Foto: Pixabay

Vzhledem k tomu, že systémy jsou součástí kritické infrastruktury, ohlásila společnost Enercon incident Spolkovému úřadu pro bezpečnost informací (BSI). Společnost uvedla, že je v úzkém kontaktu s úřady. To potvrdil i mluvčí BSI: „Jsme informováni, jsme v kontaktu se Spolkovým úřadem pro sítě a snažíme se situaci vyhodnotit.

Společnost Enercon zdůraznila, že systémy jsou stále v provozu a že v současné době nehrozí žádné nebezpečí. Až do vyřešení problému poběží v automatickém režimu a měly by se regulovat automaticky. Není je však možné využít k vyvažování výkonu v síti. V případě silného větru by se tak elektrárny automaticky odstavily. Dálkový přístup však již není možný, a proto musí výrobce turbín z Aurichu v případě poruchy vyslat své servisní pracovníky, aby jednotlivé systémy zkontrolovali. Společnost aktivně pracuje na odstranění problému.

Za problémy stojí výpadek satelitního internetu v Evropě

Německý svaz pro větrnou energii uvedl, že problémy se systémy byly způsobeny výpadkem sítě KA-SAT. Síť KA-SAT nabízí satelitní internet pro Evropu a oblast Středomoří. To je atraktivní pro provozovatele větrných turbín, protože jejich turbíny se často nacházejí v oblastech bez rychlého internetu. „Je důležité zdůraznit, že větrné turbíny fungují i bez internetu,“ zdůraznil mluvčí sdružení.

Výpadkem satelitní sítě je postižen pouze poskytovatel Euroskypark. Společnost se sídlem v Saarbrückenu nabízí konektivitu pro průmyslové aplikace a kritickou infrastrukturu.

Přesná příčina přerušení provozu satelitní sítě, k němuž došlo minulý čtvrtek, zatím není známa. Komunikační služby však selhaly téměř ve stejnou dobu, kdy začala ruská invaze na Ukrajinu. Postiženo bylo přibližně 30 000 satelitních terminálů po celé Evropě, které využívají různá průmyslová odvětví.

Obrázek: Jako 5 Temelínů: Probíhá hackerský útok na tisíce větrných elektráren v Německu

Kvůli výpadkům kabelového internetu aktivovala společnost Starlink Elona Muska nad Ukrajinou internet Starlink. Foto: Se souhlasem Starlink

Odborníci vidí tři možné příčiny problémů: Nejčastěji zmiňovaným scénářem je, že spojení mohlo být narušeno kybernetickým útokem. Německé bezpečnostní orgány před takovými útoky v souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem varují již několik týdnů.

Za druhé přichází v úvahu také elektronické rušení, například prostřednictvím metod elektronického boje. Spojení v takovém případě bývá záměrně rušeno anténami, které mají ruské síly umístěné na speciálních vozidlech.

Výpadek mohlo způsobit zničení pozemních stanic

Třetí možnost vidí experti v tom, že na Ukrajině mohou být důležité pozemní stanice, které mohly být zničeny při raketovém útoku. Dnešní satelity si lze představit jako velká zrcadla. Internetový signál je vysílán z pozemní stanice na velkou družici na geostacionární dráze, která odráží signál zpět dolů. Pokud je pozemní stanice narušena, satelitní data již nelze přijímat.

Německý BSI již aktivoval Národní centrum pro reakci na krize v oblasti informačních technologií. Naposledy úřad v pátek varoval před „zvýšeným ohrožením Německa“. Před zvýšeným množstvím kybernetických hrozeb v ČR varoval opakovaně i český NÚKIB.

Zdroje: 1, 2

Obrázek: Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Obrázek: Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Obrázek: Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?