Navigace a orientace v prostoru nemusí mít nutně podobu instrukcí na displeji. Chytré brýle dokáží reagovat na pohyb v prostoru a vedle hudby posílat do uší také instrukce pro navigaci.
Rozšířená realita má běžně podobu brýlí či jiných headsetů s displejem, který přidává další vrstvu a rozšiřuje realitu o další prvky. Může se jednat o informace o pozorovaných objektech, nejrůznější hologramy apod. Známý výrobce audio techniky Bose se rozhodl pojmout rozšířenou realitu jinak. Vsadil také na brýle, ale jde o brýle sluneční a displej na nich nehledejme.
Bezdrátová sluchátka se slunečními brýlemi v jednom
V nožičkách brýlí se nachází zařízení generující zvuk tak, aby jej slyšel jen nositel. Díky použité technologii nemusí mít posluchač zakryté ucho. Již dříve v tomto roce společnost představila platformu rozšířené reality Bose AR, ze které nyní vzniká reálný produkt Bose Frames, který si již lze dokonce předobjednat. Cena v předprodeji není špatná a získat lze brýle za 200 USD (cca 4 500 Kč). Prvním zákazníkům dorazí v lednu 2019. Na výběr je z dvojice varint – kulaté a hranatější.
Uvnitř brýlí se vedle speciálního „generátoru zvuku“ nachází také Bluetooth a baterie s výdrží 3,5 hodin nepřetržitého přehrávání. Nabití následně trvá přibližně 2 hodiny. Nechybí ani integrovaný mikrofon, díky čemuž bude brýle možné použít s různými hlasovými asistenty typu Alexa, Siri či Google Assistant.
Brýle poznají na co koukáte i bez kamery
Funkce sluchátek lze ovládat díky multifunkčnímu tlačítku, které dokáže přijímat hovory, ovládat přehrávač či zapínat a vypínat audio funkce. V budoucnu chce výrobce rozšířit funkce díky platformě Bose AR a využít tak možnosti integrovaného 9osého pohybového senzoru a GPS v chytrém telefonu se kterým jsou brýle spárované. Díky tomu by mělo být zařízení např. schopné sdělovat informace o dané lokalitě, konkrétně např. podniku na který nositel brýli právě kouká. To vše bez nutnosti integrovat kameru.
Konkurenční AfterShokz, který je na trhu bone conduction produktů jedničkou, představil své brýle Optishokz Sunglasses s technologií vedení zvuku kostí na veletrhu IFA 2018 v Berlíně. Na rozdíl od Bose však firma nezmínila, že by měla ambice integrovat do zařízení funkce rozšířené reality. Jde tedy o sportovní sluneční brýle s integrovanými bone conduction sluchátky bez dalších senzorů.
Jak funguje technologie vedení zvuku kostí? Sluchátka na tomto principu vysílají vibrace skrze lebku do vnitřního ucha, díky čemuž nechávají zvukovod otevřený a neizolují nositele od okolního světa.
Zdroj: Bose