Rusko dlouhé roky hovoří o „vlastním internetu“. Vadí mu svobodné informace a hrozba v podobě informovaného obyvatelstva. Nyní se zdá, že by vedení země mohlo svůj dlouholetý sen naplnit.
Už v roce 2019 Putinův režim nacvičoval scénář, jak by vypadalo, když by došlo k odpojení Ruska od globálního internetu a izolaci z důvodu války. Jak dnes víme, nešlo o pouhou náhodu. Scénář se pomalu stává realitou, válka vypukla a země je čím dál více izolovaná od okolního světa. Začalo masové blokování zahraničních stránek, a to jak ze strany Ruska, tak ze strany západu.
Rusko si v červnu a červenci roku 2021 úspěšně vyzkoušelo odpojení od globálního internetu. Testu se zúčastnila čtveřice největších poskytovatelů konektivity v zemi. Ruský režim chtěl být podle svých slov „připravený na cokoliv“. V průběhu testu bylo vyzkoušeno odpojení sítě od globálního internetu i cenzura a sledování provozu v síti prostřednictvím vládou kontrolovaných bodů.
V minulosti byl výrazem Runet označován rusky mluvící internet. Nová podoba odpovídá spíše izolovanému a vládou kontrolovanému internetu. V červnu 2019 prezident Vladimir Putin prohlásil, že vláda musí mít jistotu, že Runet může fungovat bezpečně a stabilně. Cílem je chránit se před problémy, které by vznikly, kdyby byly sítě mimo kontrolu Ruska v jiných zemích vypnuty nebo infikovány počítačovými viry.
Jak je možné odpojit celou zemi od internetu? Je důležité si uvědomit, že internet je v praxi pouhým seskupením velkého množství sítí, které spolu díky aktivním zařízením (routery) komunikují a skrze něž data putují. Pokud vše zjednodušíme, Rusko svou síť připravilo na scénář, kdy v případě potřeby může odstřihnout veškerý provoz, který nepochází ze země, a izolovat tak svou infrastrukturu od okolního světa. Pokud budou Rusové chtít, mohou většinu omezení obejít, viz náš článek Až Putin začne válku: Jak se dostat na internet ve válkou zmítané zemi?
Rusko bude druhá Čína
Otázkou zůstává, jakou podobu pro svůj Runet Rusko v nejbližších týdnech zvolí. Jako nejpravděpodobnější se jeví současný čínský scénář, kdy je síť schována za firewallem. Ten filtruje provoz a blokuje nepohodlné weby a služby. To vše dle příkazů Kremlu.
V Rusku nefunguje Facebook a přístup na některé nezávislé portály. Podle AFP se jedná o ruskou verzi BBC, Deutsche Welle, RFE-RL či web Meduza.
— ČT24 (@CT24zive) March 4, 2022
Spíše než o izolaci ruského obyvatelstva od informací bychom se dnes měli snažit o přesný opak – zajistit Rusům přísun pravdivých informací, které by jim otevřely oči. Režim totiž Rusům přináší zkreslené informace plné propagandy. Případným odpojením od globálního internetu se z Ruska stane další Severní Korea – paranoidní země plná neinformovaných lidí, kteří věří ve svého Velkého bratra.
Není moc dobré radit někomu, když u nás vypínají veřejný internet jen kvůli přání pana premiéra či předpokáleníse takzvaných certifikovaných autorit, které jsou vlastně jen delegovanými podnikatelskými službami se státním souhlasem, kterých ovšen v roce 1993 nebylo vůbec potřeba. V normální době stačí, když kdokoliv může říci že 2 +… Číst více »
Bývaly doby, kdy tu byla svoboda slova. Proč jsme se připojili k západu, když je tady cenzura jako v těch „totalitních zemích“. Jaký to je rozdíl?