Po mnoha měsících se FBI podařilo prolomit iPhony dvou útočníků zodpovědných za střelbu na vojenské základě Pensacola.
FBI se to podařilo i bez pomoci Applu, který dlouhodobě odmítá státním institucím pomoci v hackování iPhonů; odmítá také vytvoření jakéhokoliv backdooru, který by umožnil snadné cílené prolomení zabezpečení.
Technologický svět všeobecně v tomto za Applem stojí – bezpečnost není relevantním argumentem pro to, aby firma umožnila vládě USA jednoduše sledovat kterýkoliv přístroj, a to nejen ty, které se nacházejí na území Spojených států.
Soukromí versus bezpečnost
Kongres je nyní na Apple vskutku nazlobený a argumentuje, že rozhodnutí o prolomení šifrování zařízení mají být pod kontrolou státu, nikoliv soukromých firem; argument, s nímž je velmi těžké souhlasit.
Apple poskytl FBI data iCloudu a technickou pomoc, což bylo vše; prolomit šifrování vlastních smartphonů podle svých zásad jablko odmítlo.
Podle Nejvyššího státního zástupce USA Williama Barra mají tato pravidla Applu „nebezpečné důsledky pro veřejnou a národní bezpečnost a jsou nepřijatelné,“ popsal Barr na tiskové konference. „Neexistuje důvod, proč společnost jako Apple nemohou své spotřebitelské produkty a aplikace vytvořit tak, aby je mohli zpřístupnit policii při zajištění vysokých standardů datové bezpečnosti.“
Podobné smýšlení je nesmírně bezpečné, obzvláště z úst důležitého člověka v legislativním žebříčku USA. Ve chvíli, kdy firmy začnou svá zařízení vyrábět od základu tak, aby bylo snadné je zpřístupnit represivními složkami státu, je nakročeno k obřímu problému. Lidé jsou vynalézaví i úplatní. Obdobným způsobem – tedy že podobný nástroj by mohl snadno spadnout do špatných rukou – argumentuje právě i Apple.
Podle Barra není ale těžké zajistit bezpečnost a soukromí pro uživatele a zároveň umožnit státu snadný přístup do zařízení v případě nutnosti. Sdělil také, že tak Apple dříve dělal a dodnes tak činí spousta firem; nepopsal ovšem které a jak.
Ani jedna strana nepřemýšlí z globálního hlediska, tradičně se zaměřují pouze na prostředí Spojených států. Evropští uživatele by v případě podobného backdooru v iPhonech mohli být ohrožení stejně jako ti v USA – záleželo by na metodě prolomení šifrování mobilu.