Vydírání, zastrašování a špehování: Simulace Guardians letos ve znamení hackerských útoků na mediální domy

Navzdory rostoucímu počtu zpráv o kybernetických útocích je cyber security ve společnosti stále podceňovaným a podfinancovaným oddělením. Na tuto problematiku se snaží upozornit pátý ročník úspěšné simulované hry Guardians, kterou pořádá slovenská společnost Binary Confidence a její česká sesterská firma Citadelo Binary Confidence. Záměrem tvůrců je zvýšit obecné povědomí o počítačové kriminalitě a jejím negativním dopadu na různé aspekty společnosti.

V letošním roce se týmy ze Slovenska a České republiky pokusí rozšifrovat hackerské útoky proti fiktivnímu mediálnímu domu a poukázat tak na problematiku ochrany novinářů a jejich dat. Médi jsou vystavena vydírání, novináři jsou zastrašováni, špehováni a jejich soukromá data a důvěrné informace od respondentů jsou zřídkakdy řádně zabezpečené. Cílem simulace je upozornit na tuto situaci a zlepšit obranné mechanismy novinářů, kterými se mohou před útoky bránit. Zároveň chtějí organizátoři vložit do celého konceptu i problematiku dezinformací. „I přesto, že se o bezpečnosti novinářů velmi mluví, praxe v médiích tomu neodpovídá. Od insiderů z mnohých médií víme, že obvykle se úroveň zabezpečení omezuje na čisté zaškolení a v lepším případě používání základních nástrojů ochrany komunikace, například aplikace Signal. To platí jak pro veřejnoprávní média, tak pro soukromé instituce,” objasňuje CEO české dceřiné firmy Citadelo Binary Confidence Martin Leskovjan a dodává: „Mediální domy jsou často zranitelné také proto, že provozují velké množství online služeb, které ale nejsou z pohledu IT bezpečnosti ošetřované, a proto jsou lehkým terčem kybernetických útoků.

Obrázek: Vydírání, zastrašování a špehování: Simulace Guardians letos ve znamení hackerských útoků na mediální domy

Kybernetické útoky mohou mít za cíl instituce i jednotlivce. Guardians je reálnou simulací kybernetického útoku. Foto: Pixabay

Útočníci se podle svého cíle snaží hacknout například celý informační portál nebo cílí na konkrétní novináře a jejich cenná data. Příkladem může být velká kauza Pegasus, kdy izraelská společnost NSO Group umožňovala používat svůj spyware při kompromitaci libovolných cílů. V loňském roce jej využila i k hacknutí 36 osobních telefonů novinářů katarské státní zpravodajské organizace Al Jazeera. Tento i další konkrétní případy ze zahraničí a České republiky jen potvrzují, že útoky hackerů jsou vysoce sofistikované a pro obranu před podobnými praktikami je nutné uplatňovat pokročilé techniky ochrany informací známé z armádního prostředí anebo z praxe ochrany obzvlášť rizikových osob.

Ani obvykle zmiňované způsoby osobní ochrany nemusí ale vždy stačit, a proto je nutné řešit bezpečnost strukturálně na úrovni celého mediálního domu. To je předmětem nového systému pro zabezpečení nezávislosti investigativní žurnalistiky Securight, který vyvíjí Citadelo Binary Confidence. Jeho cílem je novinářům poskytnout jak kybernetickou, tak fyzickou bezpečnost.

Poslání Guardians a průběh hry

Jedním z dalších způsobů, jak zabránit hackerským útokům, či alespoň minimalizovat jejich dopad, jsou vzdělávací aktivity mladých ale i zkušených odborníků z oblasti IT a kybernetické bezpečnosti. „Mnoho odborníků nemá žádné zkušenosti s forenzními analýzami a reakcí na incidenty. Proto je jedním z hlavních cílů Guardians poskytnout možnost vyzkoušet si investigaci kybernetických incidentů a ověřit si svoje zručnosti a schopnosti v reálném prostředí. Účastníci se na základě na sebe navazujících úloh budou moci naučit, jak k průnikům dochází, jaké aktivity útočníci na systémech vykonávají, jak je mají najít a jak na ně reagovat,” vysvětluje poslání Guardians SOC Director a spoluzakladatel Binary Confidence Ján Andraško.

Registrace do soutěže potrvá od 6. září do konce online kvalifikace, která se uskuteční v průběhu prvních dvou týdnů v říjnu. Kvalifikace proběhne ve formě soutěže Capture-the-Flag, kdy se ze soutěžících stanou de facto detektivové, kteří zjišťují, co se v systému stalo a jak byl napaden. Ve finále, které se bude konat 29. října, se nejlepší týmy setkají tváří v tvář a budou odolávat útokům v reálném čase.

Zdroj: Guardians

Obrázek: Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Obrázek: Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Obrázek: Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Obrázek: Novinky ze světa AI #4: Posílení 5G sítí, průzkum podvědomí či umělá inteligence ve Windows
Novinky ze světa AI #4: Posílení 5G sítí, průzkum podvědomí či umělá inteligence ve Windows
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny
Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny