Chytré hodinky Huawei Watch GT 2 Pro jsou novou vlajkovou lodí výrobce a vidět je to na první pohled. Na materiálech se zde nešetřilo, šedé titanové tělo doplňuje pásek z pravé kůže a displej chrání odolné safírové sklíčko. Potěší OLED displejem, výdrží až 14 dní, bezdrátovým nabíjením a spoustou sportovních módů. Jaké jsou nejlepší chytré hodinky v portfoliu Huawei? Stačí na konkurenci?
Chytré hodinky se stávají běžnou součástí výbavy nejen sportovců, ale i těch, kteří chtějí mít rychlejší přístup k informacím a rádi vyhodnocují data o svém pohybu. Huawei patří mezi nejoblíbenější značky s nositelnou elektronikou na českém trhu a svou nabídku brzy rozšíří i o titanové Huawei Watch GT 2 Pro. Ty nabízí 1,39″ OLED displej s rozlišením 454 × 454 pixelů, vestavěnou GPS, paměť pro přehrávání hudby do bezdrátových sluchátek i více než 100 sportovních režimů včetně plavání a lyžování. V redakci máme hodinky už nějakou chvíli k dispozici a měli jsme je možnost vyzkoušet v řadě situací. Jaké jsou?
Obsah balení a výbava Huawei Watch GT 2 Pro
Hodinky jsou zabalené v černé papírové krabičce ukrývající vedle samotných Watch GT 2 Pro s tmavě šedým koženým páskem také nabíjecí USB-C kabel a magnetickou kolébku s podporou bezdrátového nabíjení. Na první pohled zaujme minimalistické tělo hodinek v titanově šedé barvě, které doplňuje náramek z pravé kůže v odpovídající šedivé barvě. Díky nezvyklé kombinaci barev se hodinky hodí pro více i méně oficiální události a umí působit sportovně i luxusně.
Prvním elementem, který po vybalení hodinek uživatele zaujme, je 1,39″ OLED displej s rozlišením 454 × 454 pixelů. Ten je po vzoru luxusních hodinek chráněn safírovým sklem dosahujícím na Mohsově stupnici hodnoty 9 z 10, a které by mělo být odolnější vůči škrábancům a poškození než běžná tvrzená skla. Dalším důležitým prvkem je druhá strana hodinek, kterou tvoří keramická záda ukrývající senzory tepu a okysličení krve. Pod keramickým krytem se také nachází cívka pro bezdrátové nabíjení, nadprůměrná 455 mAh baterie a zbytek elektroniky.
Barometr, GPS i telefon na zápěstí
Tělo hodinek má rozměry 53,6 × 46,7 × 11,4 mm a společně s koženým páskem váží 66 gramů. Vlastní čip Kirin A1 doplňuje 32 MB operační paměti a 4GB úložiště. Pro hudbu ve formátu MP3 zbývá cca 2 200 MB volného místa. Potěší vestavěná GPS, optický senzor srdečního tepu a okysličení krve, akcelerometr, gyroskop, barometr pro měření nadmořské výšky, snímač okolního osvětlení a velmi praktický je i reproduktor pro telefonování přímo ze zápěstí. K telefonu se hodinky připojují prostřednictvím Bluetooth ve verzi 5.1 a nechybí 2,4GHz Wi-Fi.
Velmi příjemně funguje telefonování ze zápěstí, kdy je zvuk z reproduktoru na dolní straně hodinek překvapivě čistý a stejně tak je dobrý i zvuk z mikrofonu v hodinkách. Jedná se o návykovou funkci, kterou ocení každý, kdo si sem tam odloží telefon v jiné místnosti domácnosti, řídí, nebo jej má prostě v kapse a hovor chce rychle vyřídit i bez telefonu u ucha. Stále je však pro volání zapotřebí telefon připojený přes Bluetooth, hodinky nemají eSIM a Huawei podle všeho takový model zatím neplánuje. Hovory lze ze zápěstí nejen přijímat, ale rovnou je lze i vytáčet.
Samozřejmostí je voděodolnost do 5 ATM, jsou tedy vhodné pro plavce a pro běžné sprchování a namáčení. Na potápění se z pochopitelných důvodů nehodí. Ačkoliv hodinky zatím nedokáží zobrazit mapové podklady, v turistickém módu umí zaznamenat počáteční polohu na trase a zaznamenávat polohu v průběhu sportování. V turistickém módu tak lze díky funkci GPS Route Back dorazit zpět na stejné místo odkud jste vyrazili pro případ, že byste se ztratili. Hodinky k tomu využívají vedle GPS chytrý algoritmus a řadu senzorů. Navigace probíhá hlasovými příkazy a vizuálně na displeji. Zaznamenávání GPS polohy je méně přesné než na telefonu, ale je pravděpodobné, že toto výrobce v dalších aktualizacích vychytá. Spekuluje se i o možnosti, že by Huawei doplnil do hodinek mapové podklady.
Operační systém LiteOS je dobře uzpůsobený pro běh na daném hardwaru. I díky tomu se mohou hodinky chlubit nadstandardní výdrží. Co lze však systému opět vytknout je horší práce s notifikacemi. Zprávy je možné pouze číst, nikoliv na ně přímo ze zápěstí reagovat. U delších textů je navíc vidět pouze jedna až 2 věty. Prohlížení e-mailů se tedy hodinky příliš nehodí.
Při sportování i běžném užívání jsou senzory v hodinkách poměrně přesné a např. senzor tepu se s minimální odchylkou shoduje s údaji z domácího tlakoměru. Hodinky dobře měří i údaje o spánku, kdy bez problémů chytají i krátká probuzení apod. Na základě dat ze senzorů dokáží informovat o hladině stresu a případně nabídnout dechová cvičení pro jeho snížení. Zde je to s přesností složitější, ale dechové cvičení je každopádně příjemným způsobem, jak se uklidnit.
One Hop: Vlastní fotografie jako ciferník
Novinkou je možnost nahrání vlastního pozadí ciferníku nazvaná One Hop. Funkci je nejprve nutné aktivovat v nastavení hodinek. Následně je potřeba aktivovat NFC v telefonu a po přechodu do galerie a výběru konkrétní fotografie stačí hodinky přiložit na zadní stranu mobilu, čímž se spustí přenos fotografie. Bohužel, funkce zatím neumožňuje se snímky lépe pracovat, ořezávat je apod. V praxi je tak poměrně nepraktická a přenesená fotografie je nezřídka příliš přiblížená, nebo je oříznuta na špatném místě. Zde si budeme muset počkat na další aktualizace firmwaru hodinek či aplikace Zdraví, které umožní pokročilejší úpravy vybraných fotografií a ciferníků.
Samotná nabídka ciferníků se příjemně rozrostla a další lze snadno nainstalovat z mobilní aplikace. Vybrat by si měl bez problémů každý. Huawei v současné době vypsal řadu soutěží pro grafiky a designéry, ze kterých by v budoucnu měla vzejít řada nových ciferníků.
Výdrž na baterii a bezdrátové nabíjení
Přechod od nabíjecí kolébky s dvojicí kontaktů k bezdrátovému standardu Qi je vítanou změnou. Magnetická kolébka na první pohled vypadá stejně jako u předchozích modelů, rozdílem je však fakt, že nezáleží na konkrétním úhlu vložení do kolébky. Zároveň lze hodinky snadno nabíjet z bezdrátových nabíječek všeho druhu a pokud máte telefon podporující reverzní Qi, můžete si hodinky v terénu nabít i rovnou ze svého telefonu. Do plného stavu baterie potřebují Watch GT 2 Pro cca hodinu a půl na nabíječce. Následná výdrž dosahující podobně jako předchozí modely až ke dvoum týdnům reálného používání je příjemný nadstandard.
I 5 minut na nabíječce by mělo stačit pro nabití hodinek na 10 hodin používání. To se nám ostatně potvrdilo při testovacím dobíjení, kdy 20 minut na nabíječce dodalo dostatek energie na cca 2 dny aktivního používání. Dané je to nejen operačním systémem LiteOS, ale i zmíněnou 455 mAh baterií.
Test elegantních chytrých hodinek s duší sportovce: Jaké jsou Honor MagicWatch 2?
Dočkáme se možnosti instalovat další aplikace?
Jedna z posledních aktualizací firmwaru a mobilní aplikace ukázala, že se připravuje možnost doinstalovat do hodinek další aplikace. Otázkou zůstává, zda půjde o aplikace nezávislých vývojářů, nebo zatím pouze o aplikace z produkce výrobce. Tak či onak půjde o krok kupředu. Zatím přibylo tlačítko „Aplikace“ v rámci Android aplikace Zdraví, po jehož otevření se zobrazí pouze jedna položka k instalaci. Snaha o instalaci nicméně skončí chybou.
Jak výrobce často v minulosti zmiňoval, dlouhé výdrže je možné dosáhnout mj. právě díky uzavřenému operačnímu systému. Zařízení používající otevřené systémy, jako je Wear OS a iOS, běžně vydrží na baterii pouze několik dní, což je oproti cca dvoum týdnům značný nepoměr.
Závěrem: Prémiové materiály za zajímavou cenu
Huawei již mnohokrát dokázal, že kvalitní wearables stejně jako chytré telefony vyrobit umí. Watch GT 2 Pro jsou skvěle zpracovanými hodinkami, které vynikají designem, použitými materiály a perfektní výdrží na baterii. Na své si přijdou díky řadě režimů i sportovci všeho druhu. Silným argumentem bude vzhledem k použitým materiálům také atraktivní cena.
Nevýhodou je v současné době uzavřenost operačního systému a horší práce s notifikacemi. Integrované NFC v našich končinách nelze využít k platbám, což je také škoda. Jinak lze hodinkám vytknout při nasazené ceně jen máloco. Zatímco jihokorejský Samsung chce za modely z titanu částku převyšující 17 000 Kč a Apple zde svůj model ani neprodává, Huawei Watch GT 2 Pro dorazí na český trh za 7 999 Kč a dostupné budou v průběhu října. Kdo pokukuje po dlouhé výdrži a chce ušetřit, neprohloupí nákupem modelu Watch GT 2, jehož cena je nyní přibližně o 3 000 Kč nižší.
Huawei Watch GT 2 Pro
-
Zpracování a vzhled - 100%
100%
-
Výdrž baterie - 95%
95%
-
Funkce - 90%
90%
-
Systém - 80%
80%
-
Cena - 90%
90%
Summary
Huawei Watch GT 2 Pro jsou prémiovými chytrými hodinkami za skvělou cenu. Za 7 999 Kč dostane zákazník titanové tělo s koženým páskem a safírovým sklem v povedeném futuristickém designu. Hodinky by tedy měly být více odolné a vedle tradiční výdrže proti prachu a vodě vydrží více i mechanicky. Watch GT 2 Pro chybí máloco. Ze zápěstí si s nimi díky reproduktoru zavoláte a v přírodě se neztratíte díky GPS. Hlavním argumentem pro koupi je nicméně výdrž, která dosahuje až 2 týdnů.
Klady
- Použité materiály – titan, kůže, safírové sklo
- Design
- Kvalitní OLED displej
- Přesný senzor tepu a okysličení krve
- Výdrž až 2 týdny běžného používání
- Automatická regulace jasu displeje
- Integrovaná GPS s funkcí návratu domů
- Podpora češtiny a českých znaků
- Kompatibilní s Android i iOS
Zápory
- Nemožnost instalovat aplikace
- Funkce One Hop má zatím daleko k dokonalosti
- Chybí pokročilá práce s notifikacemi
- V ČR NFC k platbám nelze použít