Další úspěch SpaceX: Odstartoval Muskův trumf, největší raketa světa Super Heavy Starship

V sobotu ve 14:00 odstartovala v americkém Texasu největší a nejvýkonnější raketa na světě Super Heavy Starship. Dojít k tomu mělo již včera, nakonec se však rozhodlo z technických důvodů o jednodenním odkladu. Tato událost je zásadní pro návrat člověka na Měsíc a první lidskou návštěvu rudé planety. Ačkoliv skončila výbuchem boosteru i rakety samotné, šlo o důležitý test s řadou úspěchů.

Federální letecká správa (FFA) udělila k pátečnímu startu společnosti SpaceX povolení ve čtvrtek. Inženýři však museli vyměnit pohon roštového kormidla, z toho důvodu se start odložil na dnešek na 7:00 centrálního amerického a 14:00 středoevropského času.

Super Heavy Starship o výšce 122 metrů a tvořená nosnou raketou Sper Heavy a horním stupněm Starship se za doprovodu hlasitého burácení nakonec odlepila od země nedaleko texaské pláže Boca Chica s obrovským tahem osmi tisíc tun.

Obrázek: Další úspěch SpaceX: Odstartoval Muskův trumf, největší raketa světa Super Heavy Starship

Super Heavy Starship měří na výšku 122 metrů. Je největší raketou na světě. Zdroj: Se svolením SpaceX

Tyto části budou na opakované použití, v případě testovacího letu ale SpaceX nasadí jednorázové prototypy Ship 25 a Booster 8. Nosná raketa je vybavena motory na metan a kapalný kyslík Raptor. Vypnout se měly po 168 sekundách letu, k čemuž skutečně došlo.

Start můžete spatřit v čase 38:34 na videu níže. Krátce nato, v čase 41:45, se od Booster 8 oddělila Ship 25. Nosná raketa následně aktivovala několik motorů a měla zamířit do vod Mexického zálivu. Krátce po oddělení, v čase 42:10, však došlo k výbuchu, nebo jak jej SpaceX zábavně nazývá – rychlé neplánované demontáži (rapid unscheduled disassembly).

Raketa s velkou budoucností

Ship 25 měla za úkol obletět Zemi a dopadnout sto kilometrů od severozápadního pobřeží ostrova Kauai, který patří k havajským ostrovům. K tomu nakonec nedošlo a SpaceX cca 8 minut po startu o raketu přišla.

Ačkoliv to tak nemusí vypadat, test byl v mnoha ohledech velmi úspěšný. První část letu byla bezchybná a všech 33 motorů raptor fungovalo jak mělo. Úspěšně proběhlo i oddělení boosteru. Následně však přišly problémy. „Při testech, jako je tento, se úspěch odvíjí od toho, co se naučíme, a dnešní test nám pomůže zlepšit spolehlivost lodi Starship, protože společnost SpaceX usiluje o multiplanetární život,“ zmínila SpaceX na svém profilu na sociální síti X. Je nutné zmínit, že SpaceX využívá podobné testy k nasbírání obrovského množství dat, díky čemuž společnost dokáže aktivně vylepšovat své rakety a technologie.

Až SpaceX vývoj dokončí, Starship bude moci přepravovat do vesmíru během jednoho letu sto tun nákladu či stovku lidí. Spoléhá na ní americká agentura NASA, která chce soukromý sektor pro budoucí vesmírné mise využívat. Starship je zásadní pro návrat lidské posádky na Měsíc a následně i na Mars. Sobotní test byl letos v pořadí již druhým.

Obrázek: Další úspěch SpaceX: Odstartoval Muskův trumf, největší raketa světa Super Heavy Starship

Super Heavy Starship je zásadní pro mise na Měsíc a Mars. Zdroj: Se svolením SpaceX

Horní stupeň se od toho dolního v dubnu neoddělil a trojice motorů selhala. Řídící středisko po několika minutách raketu odpálilo. Kromě toho tah motoru vypálil do betonu rampy kráter a do okolí vymrštil betonové bloky, za což SpaceX sklidila vlnu kritiky.

Tomu má nyní zabránit ocelová konstrukce s vodním chlazením. Samotná raketa Starship loni explodovala během čtyř testovacích startů. Záznam sobotního testu najdete výše v článku.

Zdroje: SpaceX

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Doogee má s Českem velké plány. Na MWC 2024 představilo skládací FLIP X a chytrý prsten
Doogee má s Českem velké plány. Na MWC 2024 představilo skládací FLIP X a chytrý prsten
Obrázek: GPU vs. CPU: O kolik akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s NVIDIA RTX 4070
GPU vs. CPU: O kolik akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s NVIDIA RTX 4070
Obrázek: 18 karátů, EKG a cena ojetého auta. Huawei na MWC 2024 ukázal své nejlepší hodinky a notebooky
18 karátů, EKG a cena ojetého auta. Huawei na MWC 2024 ukázal své nejlepší hodinky a notebooky
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu