Šmíruje vás někdo? Google a Apple spojují síly v boji proti společné bezpečnostní hrozbě

Problémy spojené se zneužíváním stále populárnějších Bluetooth sledovacích zařízení přinutily vedení společností Apple a Google najít společnou řeč. Oba giganti se nyní zavázali vyvinout univerzální opatření pro boj s kriminalitou v této oblasti.

Ruku v ruce s vývojem nových chytrých zařízení a dalšího osobního příslušenství jde často také pokrok v oblasti toho, jak tyto technologie zneužít k nezákonným účelům. V těchto případech pak jde mnohdy konkurenční boj stranou a společnosti se naopak semknou ve snaze porazit společného nepřítele.

Trh se sledovacími zařízeními hledá řešení

Nejinak tomu je i v případě sledovacích zařízení fungujících na principu Bluetooth. Pravděpodobně nejznámějším a u zákazníků nejoblíbenějším produktem v této kategorii je AirTag, který spadá do nabídky společnosti Apple, a využívá tedy operační systém iOS. Existuje však ale také celá řada výrobců, již se zaměřují na vývoj sledovacích zařízení pro Android. V této oblasti trhu dominuje společnost Samsung, následovaná méně známými výrobci, např. Chipolo či Tile.

Obrázek: Šmíruje vás někdo? Google a Apple spojují síly v boji proti společné bezpečnostní hrozbě

Popularitu sledovacích zařízení v poslední době odstartoval AirTag od Apple. Narazil však, podobně jako konkurence, na problémy se zabezpečením. Zdroj: Unsplash

V minulosti se pak objevilo poměrně dost případů, kdy byly tyto sledovací zařízení využity k ne zrovna legálním účelům. Zločinci si skrze ně vytipovávali oběti pro přepadení, znásilnění či krádež vozidla. Několik let trvající situace pak eskalovala v roce 2022 ujištěním od vedení společnosti Apple, že problém se zneužíváním AirTagů hodlá řešit lepším zabezpečením. Množící se apely zákazníků od dalších společností nabízející sledovací zařízení na trhu pak přiměly firmy Google a Apple ke vzájemné spolupráci ve snaze najít efektivní a univerzální řešení.

Společné prohlášení Google a Apple slibuje nápravu

Výstupem první fáze této spolupráce pak bylo prohlášení o tom, že se obě společnosti zavazují vyvinout návrh specifikace upozornění pro případy, kdy bude zařízení uživatele sledováno bez jeho autorizace. Jakýmsi prostředníkem pro spolupráci nejen firem Apple a Google, ale také Samsungu a dalších společností na trhu, by pak měla být organizace Internet Engineering Task Force (IETF), která má na starosti vývoj nejrůznějších internetových a bezpečnostních standardů a protokolů, včetně známého rozhraní TCP/IP.

Kdy se dočkáme řešení?

Jednotliví výrobci by nyní měli IETF předkládat své návrhy na zdokonalení či vývoj nových bezpečnostních prvků. Tento proces by měl trvat řádově několik měsíců. Připočteme-li následnou zpětnou vazbu a implementaci navržených specifikací do stávajících standardů, mohla by nová bezpečnostní specifikace vstoupit v platnost ještě letos.

Obrázek: Šmíruje vás někdo? Google a Apple spojují síly v boji proti společné bezpečnostní hrozbě

Společným úsilím se Google a Apple pokusí zabezpečit sledovací zařízení ještě letos. Zdroj: Pixabay

Aktivita firem Google a Apple se setkala s uznáním ze strany řady zabezpečovacích firem a organizací. Nejedná se přitom o první případ, kdy tito dva konkurenti spojili své síly v boji za dobrou věc. V roce 2020 například stáli za vývojem sledovacího systému v rámci vypuknutí pandemie onemocnění covid-19. Lze tedy předpokládat, že i v tomto případě bude zabezpečení sledovacích zařízení výrazně posíleno, a uživatelé těchto produktů tak budou mít jistotu ochrany bez ohledu na výrobce těchto tagů.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W