Jedním z největších problémů moderní robotiky je schopnost robotů překonávat překážky, případně se zvednout poté, co upadnou.
Vývoji obratných robotů se věnuje celá řada firem, mezi nejznámější patří asi Boston Dynamics, jejichž Atlas či robopes Spot jsou stálicí ve výběru pokročilých robotů.
Robotika ale není jen hardware; klíčový je i software robotů a algoritmy, které řídí jejich pohyb a chování – bez nich by šlo jen o prázdnou schránku, nepříliš užitečnou. S pokročilým strojovým učením se z nich však stanou zajímaví pomocníci, kteří by v budoucnu mohli třeba pomáhat s doručováním zásilek.
Adaptace robota na neznámé prostředí
Tým výzkumníků z UC Berkeley, Facebooku a Carnegie Mellon University takové algoritmy programují, a jejich umělou inteligenci otestovali v reálném čase na předem nezmapovaném terénu. Jejich robotovi se úspěšně podařilo překonat písek, bahnité cesty, kopce, vysokou trávu i obejít různá propadliště.
AI se také dokázala adaptovat na zatížený batoh nesený na zádech i na kluzké povrchy; při chůzi po schodech dolů nebo přecházení přes překážky jako jsou malé kamínky vykázal robot 70 až 80% úspěšnost, což jsou čísla velice vysoká. Ne natolik dobrá, aby už šlo roboty v praxi využívat, ale jde o znatelný posun.
Strojové učení je pro využitelné roboty velice důležité. Bez nich je nutné robota předprogramovávat na prostředí, s nímž se může setkat, a výsledky jsou přinejlepším nedokonalé – AI s pořádnými, pokročilými algoritmy v kombinaci se snímači se terénu přizpůsobí; v budoucnu, doufejme, v podstatě dokonale.
AI systém nazývaný Rapid Motor Adaptation (RMA) představí skupina vědců již tento týden na robotické konferenci RSS.
Algoritmy využívají zpětnovazební učení, které se pomocí vzorců v neznámém prostředí učí „reagovat“ (pro zjednodušení) na různé neznámé okolnosti. Z části k tomu využívá robot počítačové simulace, zbytek zařizuje adaptivní modul, který se učí přímo ze skutečného prostředí kolem. Pokud třeba robot zaznamená, že má nohy dál od sebe, určí, že je povrch měkký nebo kluzký a další pohyby tomu uzpůsobí.
Implementovaný AI systém je překvapivě nenáročný, takže robotům stačí jen relativně malý počítač.
Zdroj: UC Berkeley, Facebook AI
Úvodní fotografie: Se souhlasem Berkeley AI Research, Facebook AI Research and Carnegie Mellon University