Social Network Registry je podvod, který vás připraví o účet na Facebooku

Social Network Registry je neexistující instituce, za kterou se podvodníci vydávají. Vlna podvodů, označující uživatele i jejich stránky na sociální síti Facebook, mohutně cílí na Českou republiku. Jak zabránit krádeži účtu a na co si dát pozor?

Facebook je už řadu let nejpoužívanější sociální sítí na světě i v České republice. Řada uživatelů vedle svého vlastního profilu provozuje také nějakou skupinu či stránku. Často jde o zájmové skupiny či podporu podnikání, a tedy i důležitý kanál pro komunikaci se zákazníky.

To si uvědomují i podvodníci, kteří se za využití phishingu snaží uživatele přimět k odevzdání přístupových údajů či poskytnutí přístupu k účtů. Následuje převzetí profilů a stránek, které mohou podvodníci využít ke svému obohacení. Majitelům stránek a profilů mohou způsobit velké škody a nepříjemnosti.

Social Network Registry neexistuje

Podvod se s drobnými obměnami objevuje už řadu měsíců. Někdy se podvodníci vydávají za Social Network Registry, jindy za Social Network Registry Corporation či Violate Social Network Policy. Princip je nicméně stejný a v posledních dnech aktivity podvodníků zesílily a hlásí nám je uživatelé z celé ČR.

Obrázek: Social Network Registry je podvod, který vás připraví o účet na Facebooku

Celý příspěvek je zakončený výpisem označených stránek. Všechny jsou v tomto případě z ČR. Příspěvek i stránku jsme nahlásili administrátorům. Foto: Redakce inSmart.cz

Podvod funguje následovně. Uživatelům se zobrazí označení od stránky s názvem např. Social Network Registry 1059859649 s textem zmíněným níže. Podvodníci většinou označí desítky stránek najednou a doufají, že se alespoň někdo z označených nachytá před smazáním účtu.

Celý text zobrazený u příspěvku podvodu: „Vážený administrátore stránky. Vaše stránka je omezená. Zdá se, že někdo nahlásil vaši stránku kvůli předstírání jiné identity a předstírání, že jste jednotlivec nebo firma. Kvůli vaší ochraně není vaše stránka viditelná pro všechny na Facebooku a nemůžete používat stránku, kterou spravuje váš účet. Chcete-li znovu aktivovat stránku, klikněte na odkaz níže: https://tinyurl.com/xxxxx. Máme standardy komunity, které pomáhají udržet Facebook bezpečný. Nezapomeňte, že na provedení těchto kroků máte 24 hodin, abyste zabránili trvalé deaktivaci vašeho účtu. S pozdravem. Tým pro standardy komunity Meta.“

O co podvodníkům jde a jak se bránit?

Cílem podvodníků je vystrašit oběti, které často v panice kliknou na zaslaný odkaz a vyplní své přihlašovací údaje. V tu chvíli podvodníci získají přístup k účtu, pokusí se převzít kontrolu nad profilem uživatele, vlastněnými stránkami i skupinami. Jejich opětovné získání může být problematické. U profilu pak uživatel často nemusí dlouhou dobu vědět, že ho podvodník sleduje a rozesílá jeho přátelům prosby o zaslání financí či se pokouší o další podvody.

  1. Text podvodu je poměrně zdařilý a na první pohled není poznat, že jde o strojový překlad.
  2. Stránka, na kterou odkaz vede, může být velmi podobná oficiálním stránkám Facebooku.
  3. Liší se však URL, tedy adresa stránek. I proto byste měli při změnách hesla a podobných úkonech vždy kontrolovat, zda je v adresním řádku skutečně napsané Facebook.com apod., viz náš článek o podvodných URL.
  4. U účtů nejen na sociálních sítích si vždy aktivujte tzv. dvoufázové či dvoufaktorové ověřování přes SMS, nebo s použitím speciální aplikace. Samotné heslo a uživatelské jméno (pokud ho nepoužíváte ve stejné podobě i v dalších službách) tak bude útočníkům k ničemu.
Obrázek: Social Network Registry je podvod, který vás připraví o účet na Facebooku

Při návštěvě stránek, kde zadáváte heslo či platební údaje, vždy bedlivě sledujte adresní řádku a pokud se vám na stránce cokoliv nezdá, opusťte ji. Foto: Unsplash

Řadu z hacknutých stránek podvodníci následně přejmenují a dále využívají k podvodům. To je ostatně i důvod, proč stránky unikají administrátorům Facebooku, který je v jejich mazání až trestuhodně pomalý.

Zdroj: Redakce inSmart.cz, Facebook

Obrázek: Nejen špičkové mobily: Co přinese největší mobilní veletrh MWC 2024?
Nejen špičkové mobily: Co přinese největší mobilní veletrh MWC 2024?
Obrázek: Naděje pro ochrnuté: První pacient s čipem Neuralink dokáže ovládat kurzor myšlenkami
Naděje pro ochrnuté: První pacient s čipem Neuralink dokáže ovládat kurzor myšlenkami
Obrázek: Organický poslech od Bose: Ultra Open Earbuds jsou futuristická sluchátka, která netrápí zvukovod
Organický poslech od Bose: Ultra Open Earbuds jsou futuristická sluchátka, která netrápí zvukovod
Obrázek: Chatujte se svými dokumenty. Chat with RTX od NVIDIA je AI, která díky grafice ve vašem PC funguje lokálně
Chatujte se svými dokumenty. Chat with RTX od NVIDIA je AI, která díky grafice ve vašem PC funguje lokálně
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky
Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky
Obrázek: Jak koupit Bitcoin? Poradíme, kde bezpečně koupit kryptoměny v ČR
Jak koupit Bitcoin? Poradíme, kde bezpečně koupit kryptoměny v ČR
Obrázek: Jak stahovat videa a hudbu z YouTube? Jde to snadno v prohlížeči, PC i na mobilu
98%
Jak stahovat videa a hudbu z YouTube? Jde to snadno v prohlížeči, PC i na mobilu