Díky vylepšené obří parabolické anténě v Austrálii se NASA podařilo spojit se sondou Voyager 2, sondou vypuštěnou do vesmíru v roce 1977, která si stále spokojeně sviští vesmírem.
NASA Voyager 2 kontaktovala poprvé od března, a to díky vylepšené technice. Spojení se sondou navázala pomocí antény Deep Space Station 43 v australské Canbeře. Inovace přišla po přibližně 47 letech, původní parabola tak byla ještě starší než samotný start sondy Voyager 2.
Tým NASA od sondy během několika měsíců obdržel data a aktualizace, které potřeboval, nicméně nemohl se s ní sám spojit. Na konci října se to však konečně povedlo.
Deep Space Station 43 je součást velké série antén Deep Space Network, která umožňuje plavidlům spojit se se Zemí i daleko za oběžnou dráhou Země. Canberrská parabola je jediná, která je se sondou v současnosti schopná komunikovat; Voyager 2 je tak daleko od Země, že se s ní dokážou spojit pouze antény na jižní polokouli naší planety.
NASA očekává, že australský komplex využije i pro mise roveru Perseverance a pozdější mise na Měsíc a na Mars.
Voyager 2 patří mezi největší historické úspěchy NASA. Jde o jedinou sondu, která prolétla okolo planet Uranu a Neptunu a také jedinou sondou, která prozkoumala už 4 planety během jedné cesty – Jupiter, Saturn a oba zmíněné ledové obry.
Zdroj: NASA