Zachránil dron štěňátko? Twitter pochybuje a není se čemu divit

Internetem se prohnala půvabná zpráva: indický inženýr objevil zaseknuté štěně v místním hlubokém odvodňovacím příkopě, během šesti hodin sestrojil upravil svůj dron a mladého pejska zachránil – a ještě jej navíc adoptoval. Roztomilé vyprávění však budí pochybnosti.

Zpráv přinesl server NDTV a následně ji bez problému přejal i The Verge; NDTV však o zprávě zdravě pochybuje a sdílí příspěvky uživatelů twitteru, kteří u reportáže vidí několik nesrovnalostí. The Verge jednou větou na konci dodává, že je možnost, že je video předpřipravené.

Při bližším ohledání zjistíme, že v celém příběhu opravdu několik věcí nesedí. Jakých? Řekněme si nejprve, jaký je příběh, ze kterého budeme vycházet.

Podivný průběh budí pochybnosti o celé reportáži

Sedmadvacetiletý Milind Raj z indického města Lucknow se prý vydal na svou běžnou ranní procházku, když uslyšel kňučení psa uvězněného v příkopě určeném na odvádění odpadní vody.

Pes tam podle něj byl uvězněn dva dny. Jak na takové číslo přišel NDTV neuvádí.

Raj se dle vlastního tvrzení zabývá umělou inteligencí a „jako živobytí staví roboty“. Rozhodl se tedy vrátit do své dílny a psovi pomoci tím, že pomocí umělou inteligencí ovládané robotické ruky připevněné na dronu štěně zachrání.

Proč prostě nevzal žebřík a nedošel pro něj nebo nezavolal hasiče se nedozvíme; už vůbec podobný styl uvažování – proč to udělat jednoduše, když můžeme mnohem složitěji a nejistěji – budí pochybnosti o pravdivosti příběhu.

„Příkop byl hrozně špinavý, připomínal bažinu nebo močál,“ popsal Raj serveru NDTV. „Nebylo možné štěně zachránil bez ohrožení lidského života, tak jsem se rozhodl využít služeb technologie.“

Ani toto vyjádření vůbec nedává smysl. Jakým způsobem by vůbec mohl špinavý odvodňovací příkop ohrozit lidský život nebo přinejmenším zdraví? Tvrzení Raje je nesmyslné, nehledě na to, že i v zemi jako Indie funguje hasičská služba, která je na podobné záchranné akce připravena a vybavena. Lucknow není žádná vesnička, jde o největší město indického regionu Uttarpradéš s téměř třemi miliony obyvatel. Jde o důležité centrum technologií a vzdělanosti v Indii.

Šťastný konec pro štěně

K příkopu se prý vrátil o šest hodin později s improvizovaným dronem, který sám ovládal. „Umělá inteligence mi umožnila monitorovat tep zvířete, kdyby jej robotická ruka zachytila příliš silně, mohlo by se štěně udusit,“ popisuje v emotivním komentáři NDTV.

Jak jej ovšem vůbec robotická paže dokázala zdvihnout? Pejsek se nechal? Popruh vypadá dosti sofistikovaně, a ačkoliv z něj štěně vyleze docela snadno, vlézt se zdá složitější. To ve videu navíc nevidíme, začíná až poté, co je již štěně připevněno. Tato část je však možná, byť i ona budí pochybnosti.

Následně štěně – překvapivě dosti čisté, jak je na videu vidět, na to, že mělo být dva dny uvězněno v extrémně špinavém příkopě – opatrně položil na cestu.

Komentáře uživatelů Twitteru mluví za vše: proč prostě nepoužil žebřík a lano, ptá se uživatel Jairaj. A jak je možné, že to štěně bylo tak moc šisté, ptá se Subramanian Sharma.

Přes všechny pochybnosti o reportáži a o logice jednání Raje je důležité rozuzlení, a to vypadá tak, že indický inženýr pejska adoptoval a bude se o něj starat.

Jak to ve skutečnosti se záchranou bylo by sice jistě mnohé zajímalo, nicméně budiž tato reportáž skvělým příkladem důležitosti ověřování informací a jejich zpracovávání. Udrží-li si člověk nadhled, uvažuje-li o získaných informacích a přemýšlí nad nimi, nemohou jej ovlivnit žádné fake news ani jiný fenomén.

V tomto případě nevíme, zda je událost pravdivá – při zvláštní souhře náhod klidně být může a Raje obvinit ze lži nelze. Ukázali jsme si však, že zdravý rozum a kritické přijetí informací jsou v době internetu a snadného šíření zpráv, které vědomě cítí na naše emoce a soucit, velice důležitými součástmi přijímání informací. Určitou dávku senzacechtivosti navíc videu upřít nelze.

Obrázek: Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Viry se maskují jako populární mobilní hry. Cílem jsou bankovní účty uživatelů Androidu
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?