Zachránil dron štěňátko? Twitter pochybuje a není se čemu divit

Internetem se prohnala půvabná zpráva: indický inženýr objevil zaseknuté štěně v místním hlubokém odvodňovacím příkopě, během šesti hodin sestrojil upravil svůj dron a mladého pejska zachránil – a ještě jej navíc adoptoval. Roztomilé vyprávění však budí pochybnosti.

Zpráv přinesl server NDTV a následně ji bez problému přejal i The Verge; NDTV však o zprávě zdravě pochybuje a sdílí příspěvky uživatelů twitteru, kteří u reportáže vidí několik nesrovnalostí. The Verge jednou větou na konci dodává, že je možnost, že je video předpřipravené.

Při bližším ohledání zjistíme, že v celém příběhu opravdu několik věcí nesedí. Jakých? Řekněme si nejprve, jaký je příběh, ze kterého budeme vycházet.

Podivný průběh budí pochybnosti o celé reportáži

Sedmadvacetiletý Milind Raj z indického města Lucknow se prý vydal na svou běžnou ranní procházku, když uslyšel kňučení psa uvězněného v příkopě určeném na odvádění odpadní vody.

Pes tam podle něj byl uvězněn dva dny. Jak na takové číslo přišel NDTV neuvádí.

Raj se dle vlastního tvrzení zabývá umělou inteligencí a „jako živobytí staví roboty“. Rozhodl se tedy vrátit do své dílny a psovi pomoci tím, že pomocí umělou inteligencí ovládané robotické ruky připevněné na dronu štěně zachrání.

Proč prostě nevzal žebřík a nedošel pro něj nebo nezavolal hasiče se nedozvíme; už vůbec podobný styl uvažování – proč to udělat jednoduše, když můžeme mnohem složitěji a nejistěji – budí pochybnosti o pravdivosti příběhu.

„Příkop byl hrozně špinavý, připomínal bažinu nebo močál,“ popsal Raj serveru NDTV. „Nebylo možné štěně zachránil bez ohrožení lidského života, tak jsem se rozhodl využít služeb technologie.“

Ani toto vyjádření vůbec nedává smysl. Jakým způsobem by vůbec mohl špinavý odvodňovací příkop ohrozit lidský život nebo přinejmenším zdraví? Tvrzení Raje je nesmyslné, nehledě na to, že i v zemi jako Indie funguje hasičská služba, která je na podobné záchranné akce připravena a vybavena. Lucknow není žádná vesnička, jde o největší město indického regionu Uttarpradéš s téměř třemi miliony obyvatel. Jde o důležité centrum technologií a vzdělanosti v Indii.

Šťastný konec pro štěně

K příkopu se prý vrátil o šest hodin později s improvizovaným dronem, který sám ovládal. „Umělá inteligence mi umožnila monitorovat tep zvířete, kdyby jej robotická ruka zachytila příliš silně, mohlo by se štěně udusit,“ popisuje v emotivním komentáři NDTV.

Jak jej ovšem vůbec robotická paže dokázala zdvihnout? Pejsek se nechal? Popruh vypadá dosti sofistikovaně, a ačkoliv z něj štěně vyleze docela snadno, vlézt se zdá složitější. To ve videu navíc nevidíme, začíná až poté, co je již štěně připevněno. Tato část je však možná, byť i ona budí pochybnosti.

Následně štěně – překvapivě dosti čisté, jak je na videu vidět, na to, že mělo být dva dny uvězněno v extrémně špinavém příkopě – opatrně položil na cestu.

Komentáře uživatelů Twitteru mluví za vše: proč prostě nepoužil žebřík a lano, ptá se uživatel Jairaj. A jak je možné, že to štěně bylo tak moc šisté, ptá se Subramanian Sharma.

Přes všechny pochybnosti o reportáži a o logice jednání Raje je důležité rozuzlení, a to vypadá tak, že indický inženýr pejska adoptoval a bude se o něj starat.

Jak to ve skutečnosti se záchranou bylo by sice jistě mnohé zajímalo, nicméně budiž tato reportáž skvělým příkladem důležitosti ověřování informací a jejich zpracovávání. Udrží-li si člověk nadhled, uvažuje-li o získaných informacích a přemýšlí nad nimi, nemohou jej ovlivnit žádné fake news ani jiný fenomén.

V tomto případě nevíme, zda je událost pravdivá – při zvláštní souhře náhod klidně být může a Raje obvinit ze lži nelze. Ukázali jsme si však, že zdravý rozum a kritické přijetí informací jsou v době internetu a snadného šíření zpráv, které vědomě cítí na naše emoce a soucit, velice důležitými součástmi přijímání informací. Určitou dávku senzacechtivosti navíc videu upřít nelze.

Obrázek: Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo... Motorola slaví 95. výročí
Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo… Motorola slaví 95. výročí
Obrázek: Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Obrázek: Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Obrázek: Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
Obrázek: Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?
Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?