O vesmírné turistice aktivně hovoří vícero firem – Virgin Galactic excentrického Richard Bransona nebo SpaceX neméně excentrického Elona Muska. S přibývajícími roky se však plán na soukromé lety mimo oběžnou dráhu zdá stále pravděpodobnějším.
Zdá se, že soukromý průzkum vesmíru je nyní hlavně doménou vizionářů a miliardářů – ke dvěma výše zmíněným pánům můžeme zařadit ještě třeba Jeffa Bezose a jeho Blue Origin. I on se ostatně vyjádřil pozitivně směrem k vesmírné turistice.
Malý krok pro lidstvo, ale velký skok pro turistiku?
Pomocí obří, přes 100 metrů vysoké dvoustupňové rakety BFR (Big Falcon Rocket) kombinované s raketoplánem chce SpaceX poslat prvního turistu do vesmíru už brzy. Oba stupně BFR budou schopny přistát zpět na Zemi a raketoplán bude dostupný ve třech variantách: jako bezpilotní nákladní loď schopná dopravovat náklad na oběžnou dráhu, jako tanker umožňující dodávat raketoplánům ve vesmíru palivo a konečně jako „běžný“ raketoplán, který bude možné pilotovat a obývat lidmi.
Kdo bude oním prvním člověkem, který vesmír navštíví jako turista a proč, zjistíme už 17. září.
SpaceX has signed the world’s first private passenger to fly around the Moon aboard our BFR launch vehicle—an important step toward enabling access for everyday people who dream of traveling to space. Find out who’s flying and why on Monday, September 17. pic.twitter.com/64z4rygYhk
— SpaceX (@SpaceX) September 14, 2018
Zvěsti o astronautech-turistech se k nám nedostávají poprvé, podobnou věc slibovala SpaceX už v únoru 2017 s tím, že ke konci letošního roku se uskuteční. Během tehdejšího prvního letu Falcon Heavy však Musk přiznal, že se žádný vesmírný výlet prozatím neuskuteční – a počká na BFR.
BFR už je tu. Pokud se 17. září skutečně dočkáme jména a příběhu budoucího prvního vesmírného turisty, bude to stačit sebevědomí SpaceX. Přiřazení konkrétního jména znamená mnohem větší mediální závazek pro celou společnost.
Zdroj a zdroj obrázků: SpaceX