Co je to spyware a jak se proti němu bránit?

Spyware patří mezi druhy škodlivých programů, jejichž cílem je bez vědomí uživatele sbírat citlivá data z počítače. Jedná se o jeden z nejčastějších prostředků hackerů, jak získat z daného zařízení prakticky veškeré informace o procházení webů či užívání prohlížeče, a tato data následně zneužít. Dá se proti tomuto softwarovému nepříteli efektivně bojovat?

Jak funguje spyware?

Z technického pohledu bychom mohli spyware zařadit mezi tzv. malware, tedy škodlivý program mající za cíl získat z cílového zařízení citlivá data a informace, a to bez vědomí samotného uživatele. Specifita spywaru spočívá v jeho zaměření se na data pocházející z prohlížení internetových stránek nebo nainstalovaných programů v počítači nebo telefonu, a jejich následné poskytnutí třetí straně, např. za účely cílené komerce, avšak také dalšího zneužití.

Obrázek: Co je to spyware a jak se proti němu bránit?

Spyware sleduje aktivity oběti a posílá informace o nich zpět útočníkovi. Foto: Unsplash

Spyware se zpravidla do počítače dostane prostřednictvím různých programů, do kterých autoři tento software vědomě umístili. Často se pak jedná o programy pocházející z pochybných zdrojů, kde o nejrůznější malware většinou není nouze. Spyware tedy po instalaci takovýchto programů běží na pozadí systému a svému autorovi zasílá prostřednictvím internetu informace o aktivitách „klienta“.

Jaké informace spyware může získat?

Primárním cílem spywaru jsou právě data související s historii prohlížeče či informace o programech v daném zařízení. Špionážní program pak tyto data využívá zejména k propagaci cílené reklamy. Na základě projitých webových stránek vám pak následně prohlížeč začne nabízet komerční nabídky, které budou jako na míru šité vašim zájmům.

Kromě této základní verze však existují i pokročilejší programy, které mohou odcizit také uložená hesla (password stealer), zaznamenávat znaky psané na klávesnici přístroje (keylogger) či ukrást údaje k přihlášení do internetového bankovnictví (banking trojan). V každém případě se tedy jedná o kritickou hrozbu, která může v konečném důsledku napáchat spoustu škody.

Jak se před spywarem chránit?

Existuje řada možností, jak kontaktu se spywarem předcházet. Součástí nejrůznějších antivirových programů je tak právě tzv. anti-spyware ochrana, která by vás před většinou útoků měla spolehlivě ochránit.

Klíčové je také často aktualizovat svůj internetový prohlížeč, jelikož i tyto programy mají zpravidla jistou součást ochrany počítače či telefonu před spywarem.

Nejefektivnější prevencí je pak pochopitelně zamezení navštěvování nezabezpečených webů, instalace programů z externích zdrojů či stahování pochybných souborů, které mohou tyto špionážní programy obsahovat.

Obrázek: Co je to spyware a jak se proti němu bránit?

V oblasti kybernetických hrozeb platí, že útočníci rádi používají mix nejrůznějších nástrojů a softwaru. Data ze spywarových nástrojů mohou použít např. pro ransomwarový útok. Foto: Freepik

Jak spyware spolehlivě odhalit a odstranit?

V případě podezření na přítomnost spywaru ve vašem zařízení je pak na místě projít všechny nainstalované soubory a potenciální hrozby odinstalovat, ideálně za současného odpojení od internetu. Následně je vhodné specializovaným antivirovým programem provést hloubkovou kontrolu zařízení. Vždy však platí, že prevence je základ.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Obrázek: Výzva pro ChatGPT: AI Claude přichází do Evropy, používat ji můžete zdarma
Výzva pro ChatGPT: AI Claude přichází do Evropy, používat ji můžete zdarma
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?