Co je to spyware a jak se proti němu bránit?

Spyware patří mezi druhy škodlivých programů, jejichž cílem je bez vědomí uživatele sbírat citlivá data z počítače. Jedná se o jeden z nejčastějších prostředků hackerů, jak získat z daného zařízení prakticky veškeré informace o procházení webů či užívání prohlížeče, a tato data následně zneužít. Dá se proti tomuto softwarovému nepříteli efektivně bojovat?

Jak funguje spyware?

Z technického pohledu bychom mohli spyware zařadit mezi tzv. malware, tedy škodlivý program mající za cíl získat z cílového zařízení citlivá data a informace, a to bez vědomí samotného uživatele. Specifita spywaru spočívá v jeho zaměření se na data pocházející z prohlížení internetových stránek nebo nainstalovaných programů v počítači nebo telefonu, a jejich následné poskytnutí třetí straně, např. za účely cílené komerce, avšak také dalšího zneužití.

Obrázek: Co je to spyware a jak se proti němu bránit?

Spyware sleduje aktivity oběti a posílá informace o nich zpět útočníkovi. Foto: Unsplash

Spyware se zpravidla do počítače dostane prostřednictvím různých programů, do kterých autoři tento software vědomě umístili. Často se pak jedná o programy pocházející z pochybných zdrojů, kde o nejrůznější malware většinou není nouze. Spyware tedy po instalaci takovýchto programů běží na pozadí systému a svému autorovi zasílá prostřednictvím internetu informace o aktivitách „klienta“.

Jaké informace spyware může získat?

Primárním cílem spywaru jsou právě data související s historii prohlížeče či informace o programech v daném zařízení. Špionážní program pak tyto data využívá zejména k propagaci cílené reklamy. Na základě projitých webových stránek vám pak následně prohlížeč začne nabízet komerční nabídky, které budou jako na míru šité vašim zájmům.

Kromě této základní verze však existují i pokročilejší programy, které mohou odcizit také uložená hesla (password stealer), zaznamenávat znaky psané na klávesnici přístroje (keylogger) či ukrást údaje k přihlášení do internetového bankovnictví (banking trojan). V každém případě se tedy jedná o kritickou hrozbu, která může v konečném důsledku napáchat spoustu škody.

Jak se před spywarem chránit?

Existuje řada možností, jak kontaktu se spywarem předcházet. Součástí nejrůznějších antivirových programů je tak právě tzv. anti-spyware ochrana, která by vás před většinou útoků měla spolehlivě ochránit.

Klíčové je také často aktualizovat svůj internetový prohlížeč, jelikož i tyto programy mají zpravidla jistou součást ochrany počítače či telefonu před spywarem.

Nejefektivnější prevencí je pak pochopitelně zamezení navštěvování nezabezpečených webů, instalace programů z externích zdrojů či stahování pochybných souborů, které mohou tyto špionážní programy obsahovat.

Obrázek: Co je to spyware a jak se proti němu bránit?

V oblasti kybernetických hrozeb platí, že útočníci rádi používají mix nejrůznějších nástrojů a softwaru. Data ze spywarových nástrojů mohou použít např. pro ransomwarový útok. Foto: Freepik

Jak spyware spolehlivě odhalit a odstranit?

V případě podezření na přítomnost spywaru ve vašem zařízení je pak na místě projít všechny nainstalované soubory a potenciální hrozby odinstalovat, ideálně za současného odpojení od internetu. Následně je vhodné specializovaným antivirovým programem provést hloubkovou kontrolu zařízení. Vždy však platí, že prevence je základ.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?