Lenovo na veletrhu IFA v Berlíně představilo specialitu určenou speciálně pro fanoušky Star Wars. Rytířem Jedi se bude ještě před Vánoci moci stát každý, kdo si pořídí speciální sadu pro rozšířenou realitu. V sadě nechybí ani světelný meč. Jaké jsou naše první dojmy z hraní, na kolik sada vyjde a na co se mohou fanoušci těšit?
V době, kdy se většina výrobců zabývá vývojem headsetů pro virtuální realitu, se Lenovo ve spolupráci s Disney rozhodlo pro tvorbu brýlí pro realitu rozšířenou. Star Wars: Jedi Challenges v balení ukrývá headset pro rozšířenou realitu, světelný meč a sledovací zařízení (tzv. světelný maják).
Šermování s Darth Vaderem či holografické šachy
Samotný headset v sobě ukrývá dvojici kamer sledujících okolí a polohu v prostoru vůči sledovacímu majáku. K fungování potřebuje headset mobilní telefon, který se do něj vloží. Uživatel však nekouká na displej mobilního telefonu, nýbrž na jeho odraz na polopropustném zrcadle. Dochází tak k vytvoření jakéhosi hologramu.
Podporovanými zařízeními jsou v tuto chvíli modely Samsung Galaxy S8, S7 Edge, S7, Google Pixel XL, Moto Z a modely Apple iPhone 6S a vyšší.
Širokoúhlé kamery uvnitř headsetu monitorují okolí uživatele a sledují jeho polohu vůči světelnému majáku. Uživatel poté pomocí světelného meče, který je zároveň bezdrátovým ovladačem s tlačítky ovládá boj se zápornými hrdiny. Zkřížit světelný meč můžete např. s Darth Vaderem, ale tím seznam her zdaleka nekončí. Za zmínku stojí např. holografické šachy podle filmové předlohy či strategie kdy řídíte pohyby pozemních vojsk v bitvě.
První dojmy z hraní Star Wars: Jedi Challenges
Do headsetu je nejprve nutné vložit jeden ze zmíněných mobilních telefonů a propojit jej skrze Bluetooth. Do místnosti se poté na zem musí umístit světelný maják a hra může začít. V duelu jsme se při krátké demonstraci měli možnost utkat s Kylo Renem. Ve hře následujete instrukce a děláte pohyby mečem tak, abyste vykryli útoky nepřítele. V dalších chvílích poté máte možnost sekat a bodat pro změnu vy.
Ačkoliv jsme mohli ve svém okolí sledovat spoustu nadšených reakcí, testované demo nás nepřesvědčilo. Výhodou hologramů v rozšířené realitě je fakt, že nejsou vidět jednotlivé pixely displeje, což je nejčastějším neduhem VR headsetů. Na druhou stranu jsou reakce na pohyby uživatele o poznání horší a pokud bychom srovnali kvalitu VR headsetů s AR dodávaným ke Star Wars: Jedi Challenges, přikláníme se spíše na stranu VR.
Reakce kamer byly místy nedostatečné, průhled u headsetu je příliš úzký a kvůli slabému počtu kompatibilních mobilních zařízení se nám zdá sada za 299 Euro (cca 8 000 Kč) předraženou záležitostí. Za podobný peníz bychom v tuto chvíli raději zvolili headsety pro Windows Mixed Reality. Nenabídnou sice zážitek simulující holografickou projekci, ale nabídnou širší možnosti využití či větší počet aplikací a her.
Fotografie: Ondřej Košťál