Star Wars: Poslední z Jediů je nejdelším filmem z předaleké galaxie. Je i nejlepší?

14.12. se do kin dostala nová epizoda dnes již kultovních Star Wars, zřejmě nejočekávanějšího filmu roku 2017. Režie a scénáře se tentokrát ujal režisér Rian Johnson, J.J. Abrams se na filmu podílel pouze jako producent. A Hvězdným válkám to rozhodně prospělo. (Článek je bez spoilerů prozrazujících dějovou linku)

Oproti nezáživné, nic neříkající a nic nového nepřinášející epizodě 7, je epizoda 8 pravý opak. Spousta nových tvorů, nová planeta a pro Star Wars i překvapivě nová zápletka. Poslední z Jediů je nejdelším filmem z jedné předaleké galaxie. Objevuje se v něm několik nových postav. Prospívá to ovšem filmu? V ději se prolíná několik víceméně zbytečných dějových linek a ještě zbytečnějších postav.

Obrázek: Star Wars: Poslední z Jediů je nejdelším filmem z předaleké galaxie. Je i nejlepší?

Akční záběry vypadají opravdu dobře. Hudba Johna Williamse je úchvatná a objevují se v ní i nové motivy, které potěší. Kostýmy se posunuly k lepšímu, „starwarsovějšímu“. Uniformy prvního řádu pravděpodobně navrhoval Hugo Boss (firma za druhé války produkovala uniformy SS).

Konečně postavy, které se někam vyvíjejí

Hlavní postavy ze sedmičky se konečně někam vyvíjejí a posunují, ale i přes to se ani zdaleka nemohou rovnat původním hrdinům a barvitější byli i hrdinové prvních 3 epizod. Zkrátka a dobře, nové postavy v nejnovějších Star Wars nejsou příliš výrazné, některé jsou dokonce úplně do poslední tečky zbytečné.

Herecké výkony představitelů hlavních hrdinů se od minulé epizody posunuly. Ne vždy je tomu ovšem dobře. Daisy Ridley, představitelka Rey, se naučila pár nových výrazů a postojů, takže tady je to určitě posun k lepšímu. John Boyega alias Fin se za poslední dva roky zlepšil ze všech nejvíc. Jeho nezáživná a nudná postava ze sedmičky se zejména díky jeho hereckému výkonu posunula někam úplně jinam, Fin diváky baví a zajímá, bohužel právě jeho dějová linka je tou úplně nejmarnější ve filmu.

Poe Dameron/Oscar Isaac má naopak více prostoru, ale je úplně a nepřekvapivě stejný. A na konec Kylo Ren, kterého hraje Adam Driver. Ten byl ze všech nových hlavních postav/herců v sedmičce tím nejlepším. Bohužel, v osmičce se posunul ke zcela opačnému pólu. V celém filmu vlastně pouze brečí (doslova), nebo se vzteká tak, že brečí (také doslova). To je velké zklamání pro fanoušky Kylo Rena, potažmo i samotného herce. Ačkoli – i on ve filmu jeden světlý moment má.

Děj: Nečekané zvraty i vtipné momenty

Tvůrci slibovali, že film nabídne hned několik nečekaných zvratů. Na rozdíl od epizody 7 to dodrželi. Hned několik událostí opravdu překvapí. Škoda pouze je, že některé z nich překvapí nepříjemně. To se týká především úvodu a konce snímku, něco je úplně zbytečné a něco tak nevěrohodné, že ještě několik minut divák přemýšlí o tom, jestli náhodou nejde o parodii. Vtipné momentky jsou bohužel pouze legrační a ploché. A celý film je o dobrých 45 minut delší, než by mu slušelo. To je asi tím úplně největším hříchem filmu. Méně je někdy více.

Absolutně nepochopitelné je potom rozmělnění děje dalšími a dalšími hlavními postavami, které nejsou ničím zajímavé a diváka na plátně nudí, ne-li vyloženě obtěžují. Zkrátka, když už vás konečně zaujme jedna z hlavních postav, stejně se o ní nic moc nedozvíte, protože se na obrazovce musí objevit dáma s růžovými vlasy, obtloustlá a zmatená Asiatka, do toho na nás mrkne někdo, kdo se sice ve Star Wars už objevil, ale asi tak na 2 minuty a ukázat se musí i neznámý důstojník Prvního řádu. Teprve potom se vrátíme zpět k hlavním hrdinům. Další chybou je časování. Zatímco Luk Skywalker trénoval, aby se stal Jedim několik let, podobně jako před ním i jeho otec, Rey na to stačí pouhé tři dny. I přes to všechno filmu zanechává pocit, že na něm něco je.

Nejlepší Hvězdné války? Pro někoho možná

Rozhodně vydařenější epizoda, než jakou byla sedmička. Našla by se spousta chyb a spousta věcí, které by se daly zlepšit, vypustit, nebo ztvárnit jinak, přes to všechno je Poslední z Jediů záživným filmem s překvapujícími momenty, krásnými efekty a záběry.

Bohužel, děje se toho ve filmu souběžně tolik, že se vlastně neděje nic. Je to nové a zajímavé, režisér se zcela stoprocentně v několika věcech inspiroval u her Star Wars: Knights of the Old Republic, dějově i pojetím a to je určitě to nejhezčí z filmu. Až se nabízí myšlenka, že takhle měla vypadat epizoda sedm a ne osm.

V deváté epizodě by se do režie měl vrátit J.J. Abrams a po konci této trilogie je již ohlášena  trilogie další… Takže všem fanouškům Star Wars:  Ať vás provází síla!

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Roman
Čtenář
Roman

Čeho si to student…..hm další darmožrout do nějaké neziskovky

Jakub
Čtenář
Jakub

Čeho jsi to volič? Další vymyty Zemanovský mozek? Bez urážky mi přijde trapné se trefovat pod článkem do studijního oboru autora.

Klem
Čtenář
Klem

Super recenze s kterou souhlasim.Jako fanda SW -pro me existuji pouze dily 1-6 ale ze zvedavosti…..P.S. 7 bych vymazal

Žvejkal
Čtenář
Žvejkal

Jako extra fanda Star Wars musím říct, že recenze je to docela přísná, ale hodně trefná. Asi nejlepší, co jsem zatím četl, je vidět, že autor má přehled. A jen mimochodem – v čem se vám dařilo vidět tu inspiraci v KotORu? Já to tam celou dobu podvědomě někde cítil,… Číst více »

Jakub
Čtenář
Jakub

Dobrý den, inspirace Kotory je i v samotné dějové lince, zároveň hlavní hrdinka Rey je více než podobná postavám z trailerů na onlinovku. Při bližším pozorování si divák může dokonce všimnout jedné z republikových lodí, která je čistou kopií lodě, která se Kotorech objevuje. Identický tvar i barva. I celkové… Číst více »

Žvejkal
Čtenář
Žvejkal

A to zas ano, tohle jsem nepřehlédl, ikdyž pravda, spojitost mezi Rey/Satele Shan jsem nějak neodtušil. Minimálně vizuál je ale, pravda, podobný.

Fanda
Čtenář
Fanda

„Vtipné momentky jsou pouze legrační…“ – to je snad účel, ne? :o)
A Luk Skywalker trénoval několik let? Za pár dnů u Yody na Dagobaru byl přece vycvičen, ne? Roky trénoval jenom Anakin.

Kaf
Čtenář
Kaf

Fin se píše se dvěma ‚n‘ a Luk jako Luke. A výrazy typu ‚obtloustlá Asiatka‘ (což vlastně ani neodpovídá skutečnosti) jsou krajně nevhodné. Stylisticky by to chtělo vybrousit, obzvláště, pokud se zabývate tvůrčím psaním.
Jinak s obsahem recenze víceméně souhlasím.

Obrázek: Soutěž o chytrý telefon Honor 9X s 48Mpx fotoaparátem a vysouvací selfie kamerou
Soutěž o chytrý telefon Honor 9X s 48Mpx fotoaparátem a vysouvací selfie kamerou
Obrázek: Věk internetu, věk digitální
Věk internetu, věk digitální
Obrázek: Kybernetické zabezpečení v době koronaviru: Ohrožena je práce z domova i nemocnice
Kybernetické zabezpečení v době koronaviru: Ohrožena je práce z domova i nemocnice
Obrázek: Zahnutý displej, 5G a nejlepší mobilní fotoaparát? Nový Huawei P40 Pro se obešel i bez služeb Googlu
Zahnutý displej, 5G a nejlepší mobilní fotoaparát? Nový Huawei P40 Pro se obešel i bez služeb Googlu
Obrázek: Rozhovor s odborníkem: YouTube a Netflix snižují kvalitu. Zvládne český internet současný nápor?
Rozhovor s odborníkem: YouTube a Netflix snižují kvalitu. Zvládne český internet současný nápor?
Obrázek: Respirátory z 3D tiskárny: Soubory jsou ke stažení zdarma, stačí použít filtry pro vysavače
Respirátory z 3D tiskárny: Soubory jsou ke stažení zdarma, stačí použít filtry pro vysavače
Obrázek: Ruce si myjeme, mobily jsou ale špinavější než záchodové prkénko: Jak správně vydezinfikovat telefon?
Ruce si myjeme, mobily jsou ale špinavější než záchodové prkénko: Jak správně vydezinfikovat telefon?
Obrázek: Jak najít název písničky podle zvuku? S rozeznáním hudby pomůže šikovná aplikace
Jak najít název písničky podle zvuku? S rozeznáním hudby pomůže šikovná aplikace
Obrázek: Nový South Park: Hra parodující superhrdiny je ideální, když se vám zrovna nechce přemýšlet
Nový South Park: Hra parodující superhrdiny je ideální, když se vám zrovna nechce přemýšlet

South Park: The Fractured But Whole začíná přesně tam, kde skončil ten předchozí. Hra se snaží využívat mechanismy, které fungovaly...

Zavřít