Problémová kosmická loď Starliner se vrátila zpět na Zemi, zatímco dvojice amerických astronautů Butch Wilmore a Suni Williamsová nadále zůstává na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). V únoru 2025 je vezme domů konkurenční společnost SpaceX. Loď firmy Boeing opět postihla závada trysek.
Kosmická loď Starliner se v pátek večer vrátila zpět na Zemi. Dvojice amerických astronautů podle plánu zůstala na palubě ISS. Americký Úřad pro letectví a vesmír (NASA) se totiž obával o bezpečnost kosmonautů.
Výrobce letadel a armádní techniky Boeing zase svou kosmickou loď usilovně obhajoval a tvrdil, že je pro astronauty bezpečná. NASA nakonec rozhodla o návratu samotného Starlineru a kosmonauty domů vezme konkurenční firmou SpaceX.
Starliner absolvoval průlet atmosférou v rychlosti větší než 27 400 kilometrů v hodině, informovala s odkazem na NASA americká televize CNN. Průlet kosmickou loď kvůli extrémnímu tlaku a tření vystavil nesmírné zátěži.
Její vnější povrch se mohl podle CNN zahřát až na 1649 stupňů Celsia. Jakmile se Starliner dostal do požadované výšky, rychlost pádu zpomalila sada padáků otestovaných Boeingem teprve v lednu. V Novém Mexiku přistál v 6:01 našeho času.
Další technické obtíže
Při návratu na Zemi se však opět vyskytly technické problémy s navigačními tryskami. Právě v důsledku závady některých trysek zůstal Starliner „zakotven“ u ISS a jeho posádka byla nucena zůstat na stanici do února 2025.
Ještě předtím navíc loď zaznamenala únik helia. Projekt je dalším selháním na straně Boeingu, jenž se ocitl pod tlakem kvůli nedávným bezpečnostním technickým závadám u jeho komerčních letadel a upadající pověsti.
„Při návratu do atmosféry se vyskytly jisté problémy včetně dalších potíží s tryskami, ale Starliner přistál na jedničku,“ popsal průběh přistání vedoucí programu komerčních letů s posádkou NASA Steve Stitch.
Kosmická loď přistála v areálu raketové střelnice White Sands Missile Range, kam se měla původně vrátit s americkými astronauty. Jde o středisko dříve využívané agenturou k výcviku pilotů raketoplánů. V současnosti se NASA spoléhá na soukromé rakety.
Kromě Boeingu spolupracuje s již zmíněnou společností SpaceX miliardáře Elona Muska. Právě její kosmická loď Crew Dragon vezme americké astronauty domů. Její první testovací let k ISS se uskutečnil v roce 2020.
Zdroje: CNN