Jak vypadal obyvatelný Mars? Vědci jsou zase o krok blíže pravdě

Zelenající se Mars překypující životem jako Země. Tato představa neustále přitahuje vědce. Jak ale skutečně před miliardami let vypadal? Dnes studená a suchá krajina nepřátelská k životu vyvolává mnoho otázek. Nová studie vědců z Harvardu tvrdí, že rudá planeta byla obyvatelná o miliony let déle, než se myslelo. To znamená, že tam déle přetrvávaly i podmínky pro život, který tak měl více času se uchytit.

Určitě si ale nepředstavujte zelené mužíčky. Hovoříme s největší pravděpodobností o mikrobiálním životě, za nímž se věda v posledních desetiletích honí. A má proč, jeho objevení mimo naši planetu by bylo revoluční. Zda na Marsu byl, nebo nebyl, je otázka, stejně tak jako to, jak rudá planeta kdysi vypadala. Jako zelený ráj se složitějšími formami života asi ne, ale obrovský tekutý oceán tam podle vědců byl. Ti se shodují na tom, že Mars kdysi skutečně byl obyvatelný. Pak přišel o magnetické pole i vodu a stal se z něj chladný kus mrtvé skály.

Nedošlo k tomu náhle

Vědci z Harvardovy Univerzity na základě pokročilých modelů, simulací a analýzy marťanských geologických útvarů došli k závěru, že Mars si své magnetické pole udržel až do doby před 3,9 miliardami let – o stovky milionů let déle, než se dosud předpokládalo.

Výzkum vedla studentka Sarah Steeleová, jeho výsledky pak zveřejnil časopis Nature Communications a napsal o tom server Earth.

Obrázek: Jak vypadal obyvatelný Mars? Vědci jsou zase o krok blíže pravdě

Mars byl příznivý k životy o miliony let déle, než se myslelo. Zdroj: Pixabay

Některé ze zmíněných útvarů, považovaných za důkaz zániku „dynama“ na Marsu, mohly vzniknout během přepólování, kdy si severní pól vyměnil místo s pólem jižním, nikoli až po jeho vymizení. Tohle zjištění vyvrací zaběhlá tvrzení vědců, že rudá planeta přišla o magnetické pole náhle a brzy.

„V zásadě ukazujeme, že možná nikdy nebyl dobrý důvod předpokládat, že se dynamo Marsu vyplo předčasně,“ uvedla Steeleová a přiznala, že zpochybnění široce uznávané teorie o ztrátě magnetického pole Marsu může být skličující. Připomněla však, že planetární věda podporuje nové perspektivy.

Proč je to důležité

„Snažíme se odpovědět na základní, důležité otázky o tom, jak se všechno mohlo stát tak, jak to je, dokonce i proč je celá Sluneční soustava taková, jaká je,“ vysvětlila autorka studie, jež zdůrazňuje význam magnetického pole pro obyvatelnost planet a vhodné podmínky pro život, na což je důležité myslet i při studiích exoplanet, a která znamená další krok k pochopení toho, jak Mars před miliardami let vypadal.

Podobné výzkumy jsou zásadní i pro pochopení vývoje Země právě z důvodu, že Mars se jí kdysi podobal. Pochopení dlouhověkosti a povahy magnetických polí na jiných planetách pomáhá vědcům vykreslovat paralely a kontrasty s historií Země. Může také ukázat, co naši planetu možná čeká.

Zdroje: Earth, Nature Communications

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší