Loď Starship má být revolucí. Projekt společnosti SpaceX sází na opětovnou využitelnost jednotlivých částí, čímž výrazně zlevní lety. V budoucnu by se měla loď dokázat až na Měsíc či na Mars po natankování paliva na oběžné dráze Země. V průběhu středečního testu však došlo ke komplikacím, které konstrukce nevydržela. Co za výbuchem stálo?
Dění kolem Starship sleduje celý svět. V mnohém revoluční vesmírná loď by mohla být zlomem v cestách lidstva ke vzdáleným planetám a objektům. Prvních komerčních letů bychom se mohli dočkat už v roce 2021, kdy by měla být loď finálně hotová. Prototyp Mk 1, který můžete spatřit na fotografiích, do dalekého vesmíru každopádně nepoletí, to by se mělo povést až Mk 3. Letět však měl do 20 km nad Zemí a následně bezpečně přistát zpět. Poničenou dolní část však bude muset SpaceX vyrobit znovu.
- Starship v pohybu: Jak vypadá přesun vesmírné lodi velké jako panelový dům?
- Kde přistát na Marsu? SpaceX to s rudou planetou myslí vážně
Testy mj. probíhají na základně Boca Chica v jižním Texasu. Právě tam došlo 20. listopadu při jedné ze zkoušek k výbuchu. Konstrukce nevydržela tlakovou zkoušku nádrží a došlo k jejímu poškození především ve spodní části prototypu. Zkoušky podobného typu slouží k odhalení případných konstrukčních nedostatků a využívá se při nich výbušné palivo, ale jiná látka, kterou je nádrž natlakována (podle všeho kapalný dusík).
Test natlakoval nádrže na maximum
Výbušné palivo, kterým je v tomto případě kapalný kyslík a kapalný metan bude využito až po úspěšných tlakových zkouškách. Ačkoliv nebyla středeční zkouška první, došlo prý kvůli špatné komunikaci k přetlakování na úroveň, kterou konstrukce nezvládla. Podle oficiálního vyjádření bylo cílem zkoušky „natlakovat nádrže na maximum“ a výsledek tak pro SpaceX nebyl až takovým překvapením, jak by se mohlo na první pohled zdát.
SpaceX tak podle všeho objevila novou hranici pevnosti a je otázka, zda je dostatečná pro budoucí lety. Podle oficiálního vyjádření nepovede nevydařený test ke zdržení projektu. Mluví se o lepším svařování a dalších testech použitých materiálů a tvarů. Tak či onak budou muset inženýři vymyslet, jak podobným incidentům předejít.
Co na to Elon Musk?
Zakladatel společnosti SpaceX přiznal, že byl test neúspěšný, ale z dlouhodobého hlediska byl prototyp přínosem. Firma si na prototypu vyzkoušela výrobu a našla správné cesty, jak pokračovat ve vývoji. Na Floridě se staví Mk 2, která bude dokončena v dohledné době. Na řadě jsou Mk 3 a Mk 4, které se budou konstrukčně lišit na základě zjištění z testů.
Absolutely, but to move to Mk3 design. This had some value as a manufacturing pathfinder, but flight design is quite different.
— Elon Musk (@elonmusk) 20. listopadu 2019
Chyba podle všeho pomohla odhalit vadu, která by se jednoho dne mohla stát kritickým místem. Je tedy dobře, že prováděné testování zachází do extrémů, což v budoucnu přinese větší bezpečí pro náklad a lidskou posádku uvnitř lodi.
Zdroj: SA