I před pandemií byly hádky, urážky a výhrůžky v diskuzích na denním pořádku. Nyní jsou ještě intenzivnější a lidé mnohdy neváhají použít hrubé urážky či dokonce přání smrti. Přešlap však udělala i Policie ČR, která svou výhružku vězením za nevhodné komentáře natolik zobecnila, že by šla za mříže polovina internetové populace v České republice.
Můžete kritizovat, můžete argumentovat, ale neměli byste vyhrožovat či urážet. Jednoduchá pravidla, která Policie České republiky přetavila v nesmyslnou výhružku, která patří spíše do totalitního, než do právního státu.
Policii vadí nevhodné výrazy při komentování postupu vlády
Ve vyjádření PČR mj. stojí: „Objevují se pisatelé, kteří mnohdy svým extrémním vyjádřením, nevhodnými výrazy komentují známé osobnosti či postup vlády České republiky. Následky svého počínání si však zřejmě neuvědomují. Svým hanlivým výrokem mohou naplnit skutkovou podstatu hned několik trestných činů a vystavit se tak trestnímu stíhání. Mohou se tak dopustit například Podněcování k trestnému činu, Vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci či Podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Pachateli pak může ve většině případech hrozit až dvouletý trest odnětí svobody.“
Pokud se podíváte na význam slova „hanlivý“, znamená mimo jiné ponižující ; utrhačný ; zlehčující. Ono zobecnění je opravdu nešťastné a lze jen doufat, že autor vyjádření se jen neumí správně vyjadřovat. Pokud chce PČR podobným stylem varovat, měla by to dělat tak, aby bylo občanům jasné, co konkrétně porušují, co je již přes čáru a co je naopak ještě v pořádku.
Co se smí a co už ne?
Pokud byste tedy ostřeji kritizovali např. za záhadu kolem nového sestřihu ministryni Alenu Schillerovou, která podle většiny diskutujících prostě a jednoduše lže, mohli byste se dostat do problémů. Osočení ze lži e totiž pomluvou, která je zohledněna v zákoně. Opak by nicméně musela osočená osoba dokázat u soudu a jak tušíme, častokrát by si spíše politik zadělal na ostudu a nepříjemnosti, podobně jako prezident Zeman v kauze Peroutka.
Policie monitoruje soc. sítě. Kritici státních orgánů v době coronaviru se vystavují trestnímu stíhání. pic.twitter.com/tWReoUYLDy
— Václav Novák – (@novakvaclav) April 22, 2020
Kritika na sociálních sítích pokračuje. Na paškál si policii za vyjádření berou i umělci.
Je naprosto v pořádku a v souladu s demokratickými principy kritizovat a komentovat postup vlády. Co je nicméně přes čáru a policie se tím aktivně zabývá, jsou nejrůznější výhrůžky násilím na sociálních sítích, které do rozumné diskuze a civilizované společnosti nepatří a jsou postihnutelné zákonem. I proto si zde ale dovolíme apelovat na zástupce Policie České republiky, aby podobná vyjádření uváděla na pravou míru a nesnažila se zastrašovat občany.
V původní tiskové zprávě je formulace „extrémním vyjádřením“. To už se vám nehodí do rozboru, co? To je panečku novinařina…