Umělá inteligence – či spíše její související obory strojového učení a hlubokého učení – patří mezi nejžhavější a nejpopulárnější segmenty v informačních technologiích. Vlivem rychlého vývoje však mohou způsobit velké změny v oblasti, která je pro lidstvo nesmírně důležitá: získávání a zpracovávání informací.
nVidia je momentálně v segmentu grafických úprav velice aktivní, ostatně nedávno jsme nakousli téma generování fotografií „falešných lidí“, které s tímto blízce souvisí. Jde o firmou publikovaný pokrok v úpravě videí. Samostatné strojové zpracování a úpravy jsou až nečekaně dobré.
Proč je to problém? Protože podobné technologie nikdy nezůstanou pouze v rukou odborníků. Časem, a dost možná to nebude trvat až tak dlouho, se rozšíří i mezi běžné lidi. A pak to podpoří problém, se kterým se potýká mezinárodní i česká žurnalistika: dezinformace.
Válka s Německem či výbuchy jaderných hlavic
Zmást čtenáře textem sice není zase tak moc obtížné, falešné zprávy však lze odhalit. Pokud se však text doplní falešným videem a falešnými obrázky, které vypadají jako pravé, je zaděláno na pořádný problém. Představte si takové video se zfalšovaným Milošem Zemanem, který vyhlašuje válku Německu a které se prostřednictvím sítě fake news webů podaří protlačit do podvědomí celosvětové veřejnosti jako skutečnost.
Tady končí legrace. Prozatím jde o sci-fi, falešná videa je složité vytvořit a jdou odhalit, ale budeme se muset připravit na to, že jednou technologie natolik vyspělá bude a falešná videa, či spíše videa s falešným obsahem, půjde tvořit snadno, rychle a neodhalitelně. Bavíme se o horizontu let, nikoli v abstraktních, nereálných číslech.
Co bude dál? Klíčem je učení a důraz na fakta
Potenciálně ještě horším důsledkem zdokonalení technologie editací, úpravy a tvorby videí je diskreditace seriózních zdrojů informací. Přehršel informací, které každý den na lidi útočí ze všech stran, už bude jen těžko možné zcela spolehlivě třídit – co je pravda a co je lež? A pozná to vůbec ještě někdo? Ne, konec konceptu pravdy a skutečnosti jistě nehrozí, ale je možné, že žurnalistika, a celkově způsob, jakým informace získáváme a zpracováváme, se radikálně a v současné době nepředstavitelně promění.
Zda k lepšímu, k horšímu nebo jen odlišnému, to teprve zjistíme.
Vzdělání jako lék na dezinformace
Podobně mocné technologie jsou přece jen roky vzdáleny – i když možná ne tak moc, jak si myslíme. Prozatím je čas věnovat se osvětě; vzdělání je dosud jediný osvědčený způsob, jak s falešnými zprávami opravdu efektivně bojovat a neuchýlit se přitom k cenzuře, která zase hrozí jinými problémy.
Zatím mohou novináři dělat jediné – klást maximální důraz na nezávislé zpravodajství a sami si ověřovat informace z vícero zdrojů. Každá faktická chyba tradičních portálů nedůvěru v média znásobuje.
Studie popisující práci výzkumníků pro Nvidii je vcelku zajímavá a prozatím dostupná ke stažení bez dodatečných poplatků. Ačkoli je již z března letošního roku, její aktuálnost zůstává v tomto případě zcela zachována.