Přehledně: Jaké herní značky a studia vlastní Microsoft?

Po gigantické transakci a neočekávané akvizici studia Activision Blizzard se Microsoft stane jednou z největších videoherních korporací.

Jaké značky má přesně teď v portfoliu, a o budoucnosti kterých populárních sérií bude nyní rozhodovat IT obr Satya Nadelly? Podívejme se na to. Připomeňme, že akvizice Activision Blizzard ještě není stoprocentní: Antimonopolní úřady ji nejprve musí schválit, což není jisté.

Jak se dělí sám Microsoft?

I to je trochu oříšek. Korporátní struktura se po dokončení akvizice Activision Blizzard změní: Ve stručnosti, divize Microsoft Gaming bude zodpovědná za držení všech herních značek – pod ní bude Xbox Games Studios, ZeniMax Media a Activision Blizzard jako subdivize, které budou mít další subdivize.

Pochybujeme, že se v tom vyzná samotný management Microsoftu.

Obrázek: Přehledně: Jaké herní značky a studia vlastní Microsoft?

Na Xbox Game Pass se budou brzy dít zajímavé věci, pokud tam Microsoft skutečně přidá všechny nově dostupné značky. Zdroj: InSmart.cz

Je to mírně složité, ano. Přehledně:

Xbox Game Studios ZeniMax Media Activision Blizzard
343 Industries Alpha Dog Games Blizzard Entertainment
The Coalition Arkane Studios Treyarch
Compulsion Games Bethesda Game Studios Infinity Ward
DoubleFine Productions id Software High Moon Studios
The Initiative MachineGames Toys for Bob
InXile Entertainment Roundhouse Studios Raven Software
Mojang Studios Tango Gameworks Sledgehammer Games
Ninja Theory ZeniMax Online Studios Beenox
Obsidian Entertainment Radical Entertainment
Playground Games King
Rare
Turn 10 Studios
Undead Labs
World’s Age

Níže přibližujeme hry studií jednotlivých subdivizí.

Xbox Game Studio

Obrázek: Přehledně: Jaké herní značky a studia vlastní Microsoft?

Foto: Se souhlasem Xbox Game Studios

343 Industries

  • Tvoří sérii Halo. Tím to začíná a končí, Halo převzali po odchodu Bungie.

The Coalition

  • Opět studio jedné značky – Gears of War. (Free-to-play Microsoft Flight z roku 2012 nepočítáme.)

Compulsion Games

  • Jméno studia moc známé není, ale jedna hra ano: dystopické We Happy Few. Studio vydalo ještě hru Contrast a spolupracovala třeba na sérii Darksiders.

Double Fine

  • Tohle je velké jméno, v Double Fine se za roky vyskytlo opravdu hodně zajímavých jmen, zakladatelem byl Tim Schafer, veterán z legendárních LucasArts. Úspěšných her je plno, ale uveďme alespoň skvělé tituly jako Psychonauts, Brütal Legend, Broken Age, remastery klasických adventur jako Grim Fandango, Day of the Tentacle či Full Throttle, dále pak třeba Massive Chalice.

The Initiative

  • Studio je relativně nové, má 70 zaměstnanců a zatím žádnou vydanou hru. Pracují na rebootu Perfect Dark a mají spoustu zkušených vývojářů včetně Daniela Neuburgera (Tomb Rider) či Christiana Cantamessa (příběh Red Dead Redemption) a další zkušené veterány ze studií jako BioWare, Naughty Dog, Respawn, Blizzard nebo Rockstar.

InXile Entertainment

  • Studio, které se pokusilo vytvořit nástupce legendárního Planescape: Torment sice úplně neuspělo, ale RPG produkuje zajímavé. Torment: Tides of Numenera či série Wasteland jsou docela silné značky, dále uveďme některé díly The Bard’s Tale.

Mojang Studios

  • Enormně populární survival sandbox Minecraft stál Microsoft 2,5 miliardy, nepochybně se však vyplatil.

Ninja Theory

  • Plodné studio má u sebe značky jako Devil May Cry nebo velmi úspěšné, výpravné dílko Hellblade: Senua’s Sacrifice. Dále uveďme alespoň Bleeding Edge, Dexed, Disney Infinity nebo starší dílka Kung Fu Chaos a Heavenly Sword na konzole.
Obrázek: Přehledně: Jaké herní značky a studia vlastní Microsoft?

Herní konzole Xbox One od Microsoftu. Foto: Se souhlasem společnosti Microsoft

Obsidian Entertainment

  • Těžká váha herního průmyslu. Star Wars: KOTOR 2, Neverwinter Nights 2, Fallout: New Vegas, South Park: The Stick of Truth, Pillars of Eternity či The Outer Worlds, Obsidian Entertainment bylo roky provázané s Bethesdou a spolu s ní stvořilo některé z nejlepších RPG v historii. Bude zajímavé sledovat, co si budou dále machři z Obsidian počínat. Mezi jejich další počiny uveďme ještě Dungeon Siege 3 či výborné Tyranny. Plodí navíc dál: Ve výrobě mají být jak The Outer Worlds 2, tak počin Avowed.

Playground Games

  • Forza Horizon 1-5. Víc toho není, ale úplně ani být nemusí; studio navíc momentálně vyvíjí nový Fable.

Rare

  • Nezapomeňme ještě na britské Rare, studio, které Microsoft vlastní už od roku 2002. Her vyvinuli dohromady přes stovku, primárně na Nintendo Entertainment System (NES). Uveďme Donkey Kong Country, Banjo-Kazooie, GoldenEye 007 nebo původní Perfect Dark. Z moderních her jde pak kupříkladu o chválené i kritizované Sea of Thieves z roku 2018

Turn 10 Studios

  • Tak tohle studio také vydává Forzu, ale jinou než Playground Games – Forza Motorsport, všechny díly.

Undead Labs

  • Undead Labs toho veřejně moc nedělají, známá je jen série State of Decay. Zakladatel společnosti Jeff Strain ho minulý rok opustil a založil si vlastní studio Possibility Space.

World’s Edge

  • Interní studio Microsoftu je zodpovědná za dohled nad sérií Age of Empires a pomoc s vývojem. Nedávno vyšlé Age of Empires IV úplným propadákem nebyly, ale Definitive Edition u dvojky zůstává nepřekonáno.

ZeniMax Media

Obrázek: Přehledně: Jaké herní značky a studia vlastní Microsoft?

Foto: Se souhlasem ZeniMax Media

Alpha Dog Games

  • Mobilní tituly – Wraithborne, MonstroCity: Rampage či Mighty DOOM. Nic extra zajímavého z herního hlediska, finančně pravděpodobně ano.

Arkane Studios

  • Francouzští vývojářů z Lyonu mají dlouhou a úspěšnou historii. Uveďme úžasný, byť stařičký Arx Fatalis, dále pak Dark Messiah of Might and Magic, Dishonored, výtečný Prey z roku 2017, Deathloop z minulého roku a na letošek chystaný Redfall. Arkane jen málokdy zklame, takže se je na co těšit.

Bethesda Game Studios

  • The Elder Scrolls od Morrowindu po Skyrim a Fallout od trojky po 76. V zásadě her moc nemají, ale všechny vzbudily značný ohlas – byť některé spíš negativně. Morrowind byl ale fantastický, na tom se shodne většina. Letos má navíc vyjít dlouho očekávaný Starfield.

Id Software

  • Tak tohle jsou skuteční veteráni průmyslu, studio plodí hry už od roku 1991. Uveďme Wolfenstein 3D, Doom, Quake či Rage.

Machine Games

  • Švédští MachineGames vyrobili hlavně úspěšné nové přídavky do značky WolfensteinThe New Order, The Old Blood a The New Colossus. Dle zvěstí teď pracují na dosud nepojmenované hře z univerza Indiana Jonese a na novém Wolfensteinu.

Roundhouse Studios

  • O studiu z roku 2019 toho moc nevíme, útvar založili zaměstnanci z Human Head Studios (Rune, původní Prey, Defiance nebo Lost Within na mobilech).

Tango Gameworks

  • Evil Within. Japonské studio toho jinak moc neudělalo, na letošek plánuje hru Ghostwire: Tokyo

ZeniMax Online Studios

  • Vyvinuli The Elder Scrolls Online, jinak se podíleli také na rebootu Doomu a Falloutu 76.

Activision Blizzard

Obrázek: Přehledně: Jaké herní značky a studia vlastní Microsoft?

Foto: Se souhlasem Activision Blizzard

Blizzard Entertainment

  • Blizzard samotný se dělí na jednotlivé týmy, studio je ale stejné. Jako hry uveďme série Warcraft, Starcraft, Diablo a Overwatch, plus karetně-sběratelský Hearthstone.

Treyarch

  • Dnes pracuje hlavně na Call of Duty, kdysi také pracovali na sérii Spider-Man a na NHL 2K2 a NHL 2K3.

Infinity Ward

  • Mistři těch nejlepších Call of Duty (tedy Call of Duty 2 a původních Modern Warfare), Infinity Ward nic jiného nedělali, ale moc nebylo třeba. Activision chrlí Call of Duty hry častěji, než v Anglii prší.

High Moon Studios

  • Vyvíjeli část portfolia Activisionu na různých platformách; uveďme spolupráci na Destiny 2, Deadpool a část série Transformers.

Toys for Bob

  • Nenápadné studio má za sebou série Star Control a Skylanders, věnují se unikátnímu žánru toys-to-life.

Raven Software

  • Původní Heretic z roku 1994 či stará série Hexen prozrazuje dlouhou historii studia. Mezi nejlepší hry uveďme Soldier of Fortune, zcela výjimečné Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast + Academy, singleplayer střílečku Singularity a později pak Call of Duty (Raven hlavně asistoval Infinity Ward a Treyarchu při vývoji).

Sledgehammer Games

  • Podíleli se na vývoji části Call of Duty her, jinak nic. Primárně asistovali Treyarchu a Infinity Ward, sami vyvinuli nepříliš populární Advanced Warfare.

Beenox

  • Kanadské studio rovněž spolupracuje na Call of Duty, primárně asistuje dalším studiím Activisionu.

Radical Entertainment

  • Jako vývojáři fungují už od první poloviny devadesátých her, pracovali primárně na hrách pro platformy NES, Sega Genesis, Game Boy a podobně. Často šlo o sportovní hry jako NHL Powerplay ’96 nebo Bret Bull Hockey; v podstatě nic známějšího, pak až jen série Prototype pod Activisionem.

King

  • Studio známé především pro velmi dobře vydělávající a kvalitativně nevalné mobilní hry má v portfoliu hry jako Candy Crush Saga nebo Bubble Witch Saga. Čím méně řečeno, tím lépe.
Obrázek: Přehledně: Jaké herní značky a studia vlastní Microsoft?

Zdroj: Pixabay

Co chybí?

To by mělo být všechno, ale pokud jsme něco minuli nebo uvedli špatně, dejte nám prosím vědět v komentářích – je toho opravdu hodně a řada studií se mezitím uzavřela nebo byla spojena s jinými. Musíme také zmínit, že spoustu velmi známých a populárních her nenajdete u žádného studia. Pokud jde totiž třeba o Age of Mythology, tak studio Ensemble, který jej vyvíjelo, je již zaniklé a zatím není jasné, zda a které studio by ve vývoji pokračovalo dál. Jiná, jako Remedy Entertainment, které pro Microsoft vyvinuli třeba sérii Alan Wake, pokračují jako studia samostatně a s duševním vlastnictvím to bývá všelijaké.

Úvodní fotografie: Xbox Series X, zdroj: Microsoft Corporation

2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Michal

U Bethesdy chybi Starfield, ktery ma letos na podzim vyjit. Obsidian ma navic oznamene Avowed a The Outher Worlds 2.

Obrázek: NVIDIA představila superčip Blackwell se 7× vyšším výkonem: Generativní umělá inteligence má nový motor
NVIDIA představila superčip Blackwell se 7× vyšším výkonem: Generativní umělá inteligence má nový motor
Obrázek: Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+: Jak fotit jako mistr s telefonem za 10 000 Kč?
Obrázek: Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Jak funguje čínský sociální kredit? Úplně jinak, než jsme si na Západě mysleli
Obrázek: Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Konec manuální práce? Chytré AI kamery od Konica Minolta dostaly ruce
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu