Supervýkonný herní notebook poráží i stolní počítače. Stojí ale jako ojeté auto

ASUS uvedl na český trh supervýkonný herní přenosný počítač ASUS ROG Mothership, určený primárně pro počítačové hráče a kreativce. Novinka, která svým výkonem bez potíží nahradí klasické stolní PC, zaujme unikátní konstrukcí. Výkonné komponenty se totiž neskrývají pod klávesnicí jako u běžných notebooků ale za displejem.

Velkorysá výbava zahrnuje osmijádrový procesor Intel Core i9-9980HK, obří 64GB operační paměť a tři 512GB SSD disky v poli RAID 0. K dispozici je také herní grafická karta GeForce RTX 2080 s 8 GB videopaměti, výkonné chlazení a 17,3palcový Full HD displej s obnovovací frekvencí 144 Hz, odezvou 3 ms a podporou technologie NVIDIA G-SYNC. Zvláštností je i odnímatelná klávesnice, která funguje i bezdrátově a podporuje světelné efekty Aura. ROG Mothership se v Česku prodává za 158 990 Kč.

Obrázek: Supervýkonný herní notebook poráží i stolní počítače. Stojí ale jako ojeté auto

Jak uchladit herní monstrum?

ROG Mothership představuje zcela nový přístup v oblasti konstrukce herních počítačů. Jednolité tělo je vyrobeno z hliníkových bloků a dokonale opracováno přesným obráběním. Když je zařízení v provozu, šasi má vertikální polohu a výduchy na celé zadní ploše, což výrazně zlepšuje proudění vzduchu, a proto i zvyšuje efektivitu chlazení.

Obrázek: Supervýkonný herní notebook poráží i stolní počítače. Stojí ale jako ojeté auto

Skládácí klávesnice ve vypnutém stavu chrání displej, po zapnutí ji lze odepnout a využívat bezdrátově nebo ji nahradit vlastní klávesnicí. Stojan, který podpírá displej, umožňuje polohovat jeho náklon podle individuálních potřeb hráče až do 127 stupňů. Navzdory tomu, že tělo ROG Mothership ukrývá výkonné komponenty, měří počítač v profilu pouze 29,9 mm.

Chcete výkon? Procesor výrobce přetaktoval na 4,9 GHz

Srdcem zařízení je procesor Intel Core i9-9980HK deváté generace (Coffee Lake), továrně přetaktovaný na 4,9 GHz, který je navíc odemčen pro individuální taktování. Mimořádná je i 64GB porce RAM, která zvládne i nejnáročnější multitasking. Pro ukládání dat slouží tři ultra rychlé 512GB SSD (M.2 PCIe/NVMe) disky v poli RAID 0. Špičková grafická karta NVIDIA GeForce RTX 2080 přetaktovaná již z výroby na 1880 MHz zvládne zobrazit i nejnáročnější grafické efekty. Její 8GB GDDR6 videopaměť je nastavena na 7200 MHz, což představuje nový standard pro „mobilní“ hraní her a výkon ve virtuální realitě. Použitá grafická karta je postavena na nejmodernější architektuře NVIDIA Turing, a podporuje proto Ray Tracing (sledování paprsků), metodu výpočtu a zobrazení 3D grafiky.

Obrázek: Supervýkonný herní notebook poráží i stolní počítače. Stojí ale jako ojeté auto

Pozornost si zaslouží i matný IPS displej typu, který nabízí úhlopříčku 17,3“, Full HD rozlišení (1920 x 1080), poměr stran 16:9, rychlou obnovovací frekvenci 144 Hz a dobu odezvy 3 ms. Panel pokrývá 100 % barevného spektra sRGB, takže nabízí velmi věrné barvy. Na celé zadní straně zařízení jsou umístěny průduchy výkonného chlazení, které odvádí teplo od procesoru, grafiky, pamětí a regulátoru napětí do čtyř žebrovaných pasivů na hranách zařízení – k dispozici jsou navíc i dva ventilátory, které ženou teplý vzduch z těla počítače.

Pod displejem se nacházejí čtyři reproduktory s celkovým výkonem 16 W, které zprostředkují 7.1kanálový virtuální prostorový zvuk. Inteligentní zesílení zvuku umožňuje zvýšit hlasitost bez poškození reproduktorů, zatímco virtualizace simuluje prostorový zvuk pro stereofonní zařízení, jako jsou sluchátka a VR sluchátka.

Nejnovější WiFi se stará o maximální sílu signálu

ROG Mothership je vybaven 2,5G Ethernet LAN, která umožňuje rychlosti přenosu dat až 2,5 Gb/s. Počítač podporuje nejnovější generaci standardu Intel Wi-Fi 6 s Gig+ (802.11ax). Technologie ROG RangeBoost přesouvá WiFi signál mezi dvojicemi antén tak, aby maximalizovala sílu signálu a snížila výpadky spojení při hraní těch nejnáročnějších her.

Samozřejmostí jsou bohaté možnosti konektivity pro vytvoření ideálního herního prostředí. Čtyři porty USB 3.1 poskytují prostor pro připojení nejrůznějších periferií. S pomocí rozhraní DisplayPort 1.4, Thunderbolt 3 a HDMI 2.0 lze připojit až tři další externí monitory a multifunkční zařízení.

Obrázek: Supervýkonný herní notebook poráží i stolní počítače. Stojí ale jako ojeté auto

Výrobce přichystal pro hráče i bohatou nabídku softwaru umožňující individuální nastavení systému, streamování hry na herní platformy nebo detailnější správu obrazu a zvuku. ROG Armory Crate sjednocuje ovládání počítače a osvětlení tak, aby hráč měl na jednom jediném místě k dispozici veškeré potřebné ovládací nástroje. V Armoury Crate lze snadno změnit nastavení a definovat až čtyři herní profily, které při spouštění oblíbených titulů vše automaticky upraví dle vašeho nastavení.

Obrázek: Český IceWarp konkuruje Googlu i Microsoftu: Nabízí alternativy k Office a ZOOMu
Český IceWarp konkuruje Googlu i Microsoftu: Nabízí alternativy k Office a ZOOMu
Obrázek: Nejlepší fotomobil? Řada P50 Pro přinese na český trh to nej
Nejlepší fotomobil? Řada P50 Pro přinese na český trh to nej
Obrázek: Apple po metaverzu netouží – proč taky?
Apple po metaverzu netouží – proč taky?
Obrázek: Technologické vize pro rok 2022: Začíná éra skládacích telefonů a levného satelitního internetu
Technologické vize pro rok 2022: Začíná éra skládacích telefonů a levného satelitního internetu
Obrázek: Jak probíhají podvody v internetových bazarech? Příběh čtenářky, která přišla o tisíce
Jak probíhají podvody v internetových bazarech? Příběh čtenářky, která přišla o tisíce
Obrázek: Pozor na podvody na Bazoši a Sbazaru: Peníze na bankovní kartu vám nikdo nepošle
Pozor na podvody na Bazoši a Sbazaru: Peníze na bankovní kartu vám nikdo nepošle
Obrázek: Česko je oblíbeným terčem kybernetických útoků. Počet hrozeb poroste i v roce 2022
Česko je oblíbeným terčem kybernetických útoků. Počet hrozeb poroste i v roce 2022
Obrázek: Co se starým PC a notebookem? Vyrobte si rychlý Chromebook, nebo síťový disk s filmy
Co se starým PC a notebookem? Vyrobte si rychlý Chromebook, nebo síťový disk s filmy