Spekuluje se, že Facebook pracuje například na rozhraní mozek-počítač (brain-computer interface, BCI). Podobně ambiciózní projekty budou nově součástí Reality Labs.
Facebook není jediným gigantem: podobně utajovanou divizi má i Google se svou laboratoří X, z níž však již vzešly funkční projekty – kupříkladu Waymo.
Sociální síť zatím žádné takové úspěchy nemá, nyní to navíc už určitě vypadá, že v původní podobě hardwarová divize dávno nefunguje.
Dále se však už informace rozcházejí: Business Insider tvrdí, že dřívější „Budová 8“ zkrátka skončila. Pozdější reakce The Verge však mluví o pravděpodobnějším rozdělení projektu na dvě odlišné divize, podpořené tvrzením manažera virtuální a rozšířené reality Facebooku Andrewa Boswortha na Facebooku.
Projekt Portal a vývojové centrum Reality Labs
Nejmodernější projekty Facebooku – BCI a zařízení pro video chat podpořené umělou inteligencí a rozšířenou realitou – tak dostaly nový název. Zařízení pro video chat se příhodně jmenuje Portal (nejlepší popis technologie by byl asi slovem „hologram“, byť princip je jiný). Vývoj má nejen pokračovat, ale v budoucnu zahrnovat i další kamerové, VR a AR inovace.
BCI projekt má oproti tomu fungovat po hlavičkou Reality Labs, v rámci květnové reorganizace firmy vzniklé divize. Vede ji Michael Abrash, pionýr vývoje prvních videoher, který se podílel například na tvorbě legendárního Quakea.
Kdy by mohl první BCI vzniknout? Přestože existují úspěšné studie a pokusy v praxi, reálné praktické implementace ještě chvíli potrvají.
Divize jako Reality Labs Facebooku, Lab X Googlu a podobně nemají za cíl ze dne na den změnit svět revolučními technologiemi, nýbrž krok po krůčku přibližovat člověka budoucnosti.