TCL chce přinášet inovace. Jedním z konceptů je tablet nepotřebující podsvícení

Společnost TCL je čínským výrobcem televizí, chytrých telefonů a nyní i tabletů. V Evropě chce také brzy prodávat i domácí spotřebiče, které již v domovské zemi prodává. Na dnešní tiskové konferenci v rámci IFA 2020 SE také řekli, že nechtějí být jen „čínským výrobcem“ a ukázali několik vlastních inovací. Nejzajímavější byl asi koncept tabletu s reflexním LCD displeje, který nepotřebuje podsvícení.

TCL mělo v prvním dnu veletrhu IFA jednu z těch lepších prezentací, ve které byly nějaké informace a novinky. Prezentace se týkala veškerého portfolia firmy, ale vzhledem k tomu, že ne vše v Evropě prodává, podíváme se jen na to nejzajímavější.

Televize s vyskakovací kamerou

Model X915, což je 8K QLED televize, dostal vyskakovací kamerku. Ta má více využití. Vedle toho, že se dá použít na běžné videohovory, jelikož má televize operační systém Android TV, lze ji využít také na bezdotykové ovládání televize. K tomu se používají gesta, pomocí nichž lze například pozastavit video, přehrát, změnit kanál a tak podobně. Je to vlastně podobný princip, jaký používat Kinect pro herní konzoli Xbox 360 a Xbox One.

Chytré hodinky pro seniory

TCL již má v nabídce dětské chytré hodinky, nyní přeskočil na druhou stranu a uvádí spíše pro starší. Hodinky disponují starším procesorem Qualcomm Snapdragon Wear 2500 s 512 MB operační paměti a 4GB vnitřní pamětí. Z horní strany se nachází 1,41palcový AMOLED displej, jehož rozlišení je 320 × 360 pixelů.

TCL MoveTime FamilyWatch mají dále senzor tepové frekvence, GPS, Glonass, samozřejmě Bluetooth a WiFi a také možnost použití eSIM či nanoSIM. A proč se takové hodinky hodí spíše pro starší lidi? Za prvé mají funkci detekci pádu a za druhé mají SOS tlačítko známé ze seniorských telefonů, které po zmáčknutí pošle zadaným číslům zprávu s aktuální polohou.

Hodinky TCL MoveTime FamilyWatch MT43A budou dostupné ve 4. čtvrtletí za cenu 229 Euro.

Obrázek: TCL chce přinášet inovace. Jedním z konceptů je tablet nepotřebující podsvícení

První tablety

Na evropský trh jdou také první tablety označené jako TCL 10 TAB. Jmenné rozlišení je naprosto jednoduché, větší se jmenuje Max, menší pak Mid. TCL 10 TAB Max je 10,4palcový tablet s rozlišením  2000 × 1200 pixelů. Součástí většího modelu je i pero TCL Stylus. 

Baterie s kapacitou 8000 mAh je dostatečná a pro nabíjení a přes dat přes kabel se používá USB-C. Pro další příslušenství jako třeba klávesnice je zde vlastní magnetický konektor. Vpředu je 8megapixelová selfie kamera, vzadu pak 13Mpx senzor s přisvětlovací diodou. TACL 10 TAB Max půjde do prodeje za cenu 249 Euro za WiFi verzi, 299 Euro za verzi s LTE.

Obrázek: TCL chce přinášet inovace. Jedním z konceptů je tablet nepotřebující podsvícení

Menší model TCL 10 TAB Mid má 8palcový displej se stejným rozlišením, ale už postrádá stylus. Rozlišení fotoaparátů kleslo na 5 megapixelů vpředu a 8 Mpx vzadu. Baterie má pak kapacitu 5500 mAh. Jeho cena je 229 Euro a v této ceně bude jen verze s WiFi i 4G.

Oba modely disponují stejným procesorem Qualcomm Snapdragon 665, 4 GB operační paměti a 64GB vnitřním úložištěm a na trhu se objeví ve 4. čtvrtletí tohoto roku.

Obrázek: TCL chce přinášet inovace. Jedním z konceptů je tablet nepotřebující podsvícení

Koncepty: Tablet bez podsvícení, rolovatelný displej nebo displej až za hranou

Zůstaneme ještě chvíli u tabletů. TCL totiž ukázalo koncept displeje NXTPAPER, což je reflexní LCD známé třeba z chytrých hodinek Pebble či Xiaomi. Výhodou tohoto displeje je, že má reflexní vrstvu, která odráží světlo. Není tedy potřeba žádné podsvícení a tím pádem nic přímo nesvítí do očí (podobá se tak E-Ink displeji, ale je to jiná technologie). TCL tedy převedla tuto technologii z malých hodinek do velkého tabletu. Je to zatím jen koncept a nevíme další detaily, jako třeba jestli bude vybaven i dodatečným nasvícením v případě, že chcete na tabletu pracovat večer. Každopádně je to vítaná novinka.

Na pódiu se ukázal také telefon s displejem zahnutým o 90 ° označeným jako Waterfall displej. Ve video prezentaci se ještě objevil koncept telefonu s rolovatelným displejem, ale na ten si musíme ještě nějakou dobu počkat.

Obrázek: Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT
Závody v oblasti AI pokračují. Google představil Bard, konkurenci pro ChatGPT
Obrázek: Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Satelity z vysloužilých skafandrů? Netradiční nápad skončil fiaskem
Obrázek: Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Konec vyhledávačů, jak je známe. Microsoft rozšiřuje Bing o umělou inteligenci
Obrázek: Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Samsung, Google a Qualcomm spojují síly ve vývoji smíšené reality
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním