Český pracovní trh zažívá paradox. Firmy zoufale shánějí technicky vzdělané pracovníky, jejich počet ale vytrvale klesá. Nejnovější data společnosti Grafton Recruitment ukazují, že technické obory volí jen každý osmý vysokoškolák. A to v době, kdy digitální technologie pronikají prakticky do všech odvětví.
Čísla mluví za vše. Technici práci nehledají, firmy si je rozeberou prakticky na počkání. Zatímco humanitně vzdělaný absolvent obíhá pohovory klidně čtvrt roku, ajťák má podepsáno za čtrnáct dní. A když se podíváme na výplaty, je to ještě větší propast. Mladý programátor v Praze bere klidně osmdesát tisíc měsíčně, v Brně to není o moc míň – až pětašedesát. I v Budějovicích se dostanou k šedesáti tisícům.
![Obrázek: Technické obory jsou zlatou vstupenkou na pracovní trh. Absolventi berou až o třetinu více Obrázek: Technické obory jsou zlatou vstupenkou na pracovní trh. Absolventi berou až o třetinu více](https://1501573522.rsc.cdn77.org/wp-content/uploads/2024/12/creality-k1-1024x400.jpg)
Technicky vzdělaných absolventů je na trhu málo. Foto: Se souhlasem Creality
Když si vezmete marketingového specialistu v Ostravě, ten si musí vystačit s třiceti tisíci. Mezi Prahou a regiony jsou samozřejmě rozdíly, ale pořád se podle Graftonu bavíme o úplně jiných částkách.
Alarmující pokles zájmu o technické obory
„Za pouhých pět let klesl počet studentů technických oborů ze 48 tisíc na 37 tisíc. To je obrovský propad,“ říká Jitka Kouba z Grafton Recruitment. Český průmysl přitom techniky potřebuje jako sůl.
Nedostatek odborníků trápí hlavně IT firmy a centra podnikových služeb. Podle asociace ABSL tento problém řeší přes 60 % společností. Devět z deseti firem proto musí své zaměstnance doškolovat ve vlastních vzdělávacích programech.
Umělá inteligence mění svět práce
Nástup AI převrací pracovní trh naruby. Co dřív trvalo lidem desítky hodin, zvládnou algoritmy za pár minut. Některé profese mizí, vznikají ale úplně nové – a většinou technické.
„Při výběru školy je důležité myslet na širší uplatnění,“ radí Kouba. „Ať už je to IT, zdravotnictví nebo jiný technický obor, nejlepší je propojit studium s praxí. Třeba na průmyslovkách, které spolupracují s firmami.“
České vysoké školství má co dohánět. Vysokoškoláků máme méně než průměr EU – jen 26,7 % lidí mezi 25 a 64 lety. Horší je ale nezájem o technické obory, který se projevuje už na středních školách a učilištích.
![Obrázek: Technické obory jsou zlatou vstupenkou na pracovní trh. Absolventi berou až o třetinu více Obrázek: Technické obory jsou zlatou vstupenkou na pracovní trh. Absolventi berou až o třetinu více](https://1501573522.rsc.cdn77.org/wp-content/uploads/2025/02/ucebna-unsplash-1024x683.jpg)
Technické vzdělání v ČR netáhne i přes dobré platové podmínky. Foto: Unsplash
Budoucím studentům tak čísla jasně ukazují – technické vzdělání se vyplatí. Kdo umí techniku a jazyky, má dveře do světa práce otevřené. A s nástupem umělé inteligence a automatizace bude technické vzdělání ještě cennější.
„Úspěšní budou ti, kdo propojí svůj zájem s potřebami trhu,“ uzavírá Kouba. „Technické znalosti jsou základ, ale nesmíme zapomínat ani na jazyky a praxi.“
Technické vzdělání je v ČR vstupenkou k zajímavé práci a nadprůměrnému platu. Otázkou zůstává, jestli to přiláká více mladých lidí do technických oborů. Čísla zatím ukazují spíš opačný trend.
Zdroj: TZ Grafton