Telefony budoucnosti nemají konektory, reproduktory, ani tlačítka

V posledních dvou dnech ukázaly čínské značky Vivo a Meizu dva telefony, které jako by přišly z budoucnosti. Jsou bez tlačítek, konektorů, šuplíků na SIM karty a reproduktorů.

Ve světě mobilních telefonů se aktuálně řeší všelijaké výřezy, průstřely a další způsoby, jak zkomplikovat displej a zošklivit telefon, případně ho ohnout nebo vysunout. Přitom v Číně chystají minimálně dvě firmy, Meizu a Vivo, něco zcela jiného. A možná to vybalí už na Mobile World Congress v Barceloně, který se koná od 25. do 28. února.

Meizu Zero je čistě bezdrátový, nemá žádný konektor

Začněme tím, který se objevil dřív. Tím je model Zero od společnosti Meizu. Název Zero už o ledasčem vypovídá, je zde totiž nula konektorů, žádná dírka v konstrukci, žádná mřížka reproduktoru. Je zcela bez fyzických tlačítek a dalších prvků, které by narušovaly konstrukci. Tělo telefonu je keramické a celé z jednoho kusu. Je zde pouze pár dírek (některé jsou asi mikrofony).

Obrázek: Telefony budoucnosti nemají konektory, reproduktory, ani tlačítka

Super AMOLED displej má úhlopříčku 5,99palce, rozlišení a poměr stran ale zatím neznáme. V něm by někde měla být ukryta čtečka otisků prstů. Nad a pod ním jsou nicméně poměrně široké rámečky, v horním zůstala zachována i 20megapixelová selfie kamerka. Na zadní straně se pak nachází duální fotoaparát se snímači od Sony, jeden s rozlišením 12 Mpx a druhý 20 Mpx, a přisvětlovací dioda.

Obrázek: Telefony budoucnosti nemají konektory, reproduktory, ani tlačítka

Jestli se ptáte, jak tedy celé zařízení funguje, když se k němu nedá nic připojit, zde je odpověď. Nabíjení probíhá bezdrátově v dodávané bezdrátové nabíječce, která má i výřez na vystouplý fotoaparát. Nabíječka by zároveň mohla sloužit i pro přenos souborů. Telefon by s ní komunikoval bezdrátově na frekvenci 60 GHz a přes USB 3.0 by se data dala přenášet do počítače. I přes bezdrátové nabíjení to bude velmi rychlé nabíjení s výkonem 18 W. Z dalších bezdrátových technologií je to Bluetooth 5.0 a WiFi.

Místo klasického šuplíku na SIM kartu se použije speciální čip, který SIM nahrazuje. Tzv. eSIM již podporují někteří čeští operátoři a využívají ji třeba chytré hodinky Samsung Galaxy Watch. Místo fyzických tlačítek jsou boky citlivé na tlak, podobně jako to měly již některé modely od HTC.

Pokud jste si prohlédly fotky výše pozorně, jistě jste nenašli sluchátkový reproduktor. Telefon jej má zabudovaný a funguje na principu vedení vibrací spánkovou kostí, stejně jako třeba sluchátka AfterShokz. Telefon by již měl podporovat data přes sítě 5G. Samozřejmostí je také ochrana IP68.

Vivo Apex 2019 má magnetický konektor a čtečku otisků prstů v celé ploše displeje, který navíc hraje

Vivo Apex 2019 je sice až druhý, o kterém jsme se dozvěděli, nicméně ten se již dočkal i uvedení a novináři si ho tak mohli vyzkoušet. Oproti Meizu Zero má Apex 2019 jeden magnetický konektor, určený pro nabíjení a pravděpodobně i pro přenos souborů. Jinak jsou si oba telefony v lecčem podobné.

Obrázek: Telefony budoucnosti nemají konektory, reproduktory, ani tlačítka

Ani Apex 2019 totiž nemá fyzická tlačítka, ale jen boky reagující na tlak. Stejně tak nemá žádné USB-C nebo micro-USB, ani šuplík na SIM kartu (také je zde eSIM) nebo mřížky reproduktoru. Vivo jde ale dál, jako reproduktor, resp. jeho membrána, funguje celý displej. Displej tedy reprodukuje zvuk.

Vivo převádí i další novinku do reálného produktu. Je jím čtečka otisků prstů, která není ukrytá v jednom konkrétním místě pod displejem, jako to má třeba Huawei Mate 20 Pro, ale je pod celým displejem. Otiskem prstu tedy odemknete telefon ať dáte prst kamkoliv.

Displej je zde o něco větší, konkrétně má úhlopříčku 6,39” (opět AMOLED), vpředu nenajdeme selfie kamerku a vzadu je opět dvojití fotoaparát s rozlišením 12 + 13 Mpx a LED diodou. Tentokrát je však fotoaparát zarovnaný spolu s tělem telefonu.

Obrázek: Telefony budoucnosti nemají konektory, reproduktory, ani tlačítka

V případě Vivo Apex 2019 známe i více hardwarových parametrů. Je použit nejnovější procesor Qulacomm Snapdragon 855 (místo 845 u Meizu Zero), doplněný 12 GB operační paměti a 256 nebo 512 GB vnitřní paměti. Samozřejmostí je i tady podpora 5G.

Osobně se mi Vivo Apex 2019 líbí mnohem více, otázkou bude tělo, které má být z kombinace skla a kovu. A který byste brali vy? Nebo raději nějaký s běžnými konektory? Určitě se podívejte na video.

Zdroj: GSMArena, Meizu

Obrázek: Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?