Točení videí mobilem nejen na TikTok: Jak točit kreativní videa telefonem?

Jak točit videa mobilem tak, aby byl výsledek co nejlepší i bez postprodukce? Xiaomi do svých modelů integrovalo funkce fotoaparátu, které ocení každý, kdo chce svými kreativními výtvory pobavit. Velmi snadno lze totiž přímo z aplikace fotoaparátu vytvářet efektní videa, která zaujmou. Jak na ně?

S efekty můžete klonovat osoby na videu, zastavovat čas, zachytit efektní timelapse a dělat řadu zábavných pokusů. Kde je najdete a jak je používat?

Filmové efekty s Xiaomi 11T Lite 5G NE

Xiaomi v rámci řady 11T cílí na zákazníky, kteří požadují vysoký výkon, rádi fotí a natáčí videa na sociální sítě. Do svých modelů proto přidalo funkce tzv. filmových efektů a zajímavé režimy pro natáčení kreativních videí.

Některé efekty je třeba nejprve v aplikaci fotoaparátu kliknutím doinstalovat. Foto: Redakce inSmart.cz

V menu fotoaparátu se na první pohled nachází pouze tradiční režimy pro zachycení fotografií či videa. Pokud však najedete na tlačítko „Více“, najdete pod ním řadu dalších užitečných módů a funkcí. Všimněte si, že některé z nich jsou uvnitř vyplněného kruhu a některé uvnitř prázdného. Ty, které jsou v prázdném kruhu, je do aplikace fotoaparátu nejprve nezbytné kliknutím doinstalovat. O data se bát nemusíte, mají maximálně několik desítek MB.

Pokud patříte mezi hračičky, klidně si rovnou stáhněte všechny. Nikdy nevíte, kdy se budou hodit. Jak fungují a jak je správně používat?

Magické přiblížení

Vše kolem se zvětšuje, jen vybraný objekt je stále stejně velký. Efekt magického přiblížení funguje na zajímavém principu. Od vybraného objektu se při natáčení s mobilem vzdalujete, čímž vzniká za použití zoomu fotoaparátu dojem přiblížení a zvětšení okolních objektů.

 1. V prostředí fotoaparátu přejděte vpravo na položku „Více“.
 2. Vyberte „Filmové efekty“.
 3. Vyberte „Magické přiblížení“ a klikněte na tlačítko pro potvrzení.

Zmrazení pozadí

Pokud natáčíte osobu, která dělá něco zajímavého, můžete ji nechat vyniknout efektem zmrazení pozadí. Telefon dokáže rozpoznat lidi na fotografiích a následně vše kolem nich zmrazit v čase. Výsledek potom vypadá, jako kdyby se kolem zastavil čas.

 1. V prostředí fotoaparátu přejděte vpravo na položku „Více“.
 2. Vyberte „Filmové efekty“.
 3. Vyberte „Zmrazení v čase“ a klikněte na tlačítko pro potvrzení.

TIP: Vybírejte scény s kontrastním pozadím a dostatkem světla. Důležité je, aby byla zabíraná osoba dostatečně v popředí a na pozadí docházelo k určitému druhu pohybu. Ideální jsou chodci, poletující bubliny z bublifuku, pohybující se automobily apod.

Noční timelapse

Chytré telefony již dnes běžně mají funkci nočního režimu či zachytávání timelapse (tzv. časosběrných) videí. Xiaomi tyto možnosti spojilo do další a vzniklo tak „Zrychlené nahrávání noční scény“. U časosběrných záběrů je potřeba myslet na fakt, že nahrávaná scéna by měla být co nejdelší.

 1. V prostředí fotoaparátu přejděte vpravo na položku „Více“.
 2. Vyberte „Filmové efekty“.
 3. Vyberte „Zrychlené nahrávání noční scény“ a klikněte na tlačítko pro potvrzení.

TIP: Je jedno, zda jde o záběr noční silnice, nebo o pohyb lidí na náměstí – telefon by se měl ideálně nacházet ve stativu. Timelapse v ruce neudržíte a výsledek by byl nepříjemně rozklepaný. Ze stativu mohou vzniknout velmi kvalitní záběry.

Paralelní světy: Jako z filmu Počátek

Paralelní svět nad světem. Efekt, kdy vidíte zrcadlově otočený obraz na dolní i horní polovině displeje, dokáže vytvářet zajímavé iluze. Stejně lze efekt použít pro zrcadlení stran při režimu na výšku.

 1. V prostředí fotoaparátu přejděte vpravo na položku „Více“.
 2. Vyberte „Filmové efekty“.
 3. Vyberte „Zvolte paralelní světy“ a klikněte na tlačítko pro potvrzení.

TIP: Lidi a další živá stvoření je lepší nechávat v záběru celá. Naopak budovy a kopce vypadají při „rolování“ fantasticky.

Pomalá spoušť

Jak vytvořit akční záběr, kdy je vše kolem pohybujícího se objektu rozmazané? V aplikaci fotoaparátu najdete mezi filmovými efekty také efekt „Pomalá spoušť“. Nejde o časovač, ale o speciální typ záběru, který sníží plynulost záznamu. Když potom mobilem sledujete pohybující se objekt, např. projíždějící auto, zůstane nejostřejší právě zabraný objekt a zbytek scény je rozmazaný. Kreativitě se ale meze nekladou a použít lze u řady jiných scén.

 1. V prostředí fotoaparátu přejděte vpravo na položku „Více“.
 2. Vyberte „Filmové efekty“.
 3. Vyberte „Pomalá spoušť“.

TIP: Efekt úmyslně vytváří trhanější video s nižším snímkováním. Výsledek je však ale velmi zajímavý. Důležité je telefonem plynuje sledovat pohybující se objekt.

Krátké video s prostřihy

TikTok dříve umožňoval nahrávání videí dlouhých maximálně 15 sekund. To se několikrát změnilo a nyní jsou to už celé minuty. Instagram ale tuto délku ve svých stories zachoval. Pokud tedy nechcete video rozdělovat na více, je mód „Krátké video“ ideální volbou.

 1. V prostředí fotoaparátu přejděte vpravo na položku „Více“.
 2. Vyberte „Krátké video“.
 3. Telefon namiřte na scénu, kterou chcete zachytit.
 4. V průběhu natáčení můžete kliknutím na tlačítku pro pauzu natáčení pozastavit a následně pokračovat jinde.

TIP: Podobně jako ve filmech a seriálech ideálně střídejte záběry detailů a celku. Hrát si můžete i s náhlou změnou/výměnou objektu před fotoaparátem.

Zpomalení pohybu

Zachycení pohybujícího se objektu není žádná věda. Efekt zpomalení ale dokáže zrychlit snímkování fotoaparátu a následně tak vytvořit dojem zpomalení. Hodit se to může při sportu, nebo právě při natáčení efektních videí na sociální sítě.

 1. V prostředí fotoaparátu přejděte vpravo na položku „Více“.
 2. Vyberte „Zpomalení“.
 3. Telefon namiřte na scénu, kterou chcete zachytit.

TIP: U zpomalení pohybu myslete na to, že první a poslední části videa jsou zrychlené, což umocňuje efekt zpomalení. Videu tak dejte několik sekund úvodu i závěru. Nahrávání nevypínejte ihned po zajímavém momentu, ale přidejte několik sekund navíc.

Klonování aneb zduplikujte sebe sama

Režim klonování lze použít pro pořízení fotografie i k natáčení videa. Vše funguje poměrně jednoduše. Natáčená osoba si nejprve sedne/stoupne na jednu stranu, natočí se záběr a poté přejde na druhou. Telefon se nehýbe a poté sám spojí záběry do jednoho a výsledkem je video, na kterém se nachází stejná osoba dvakrát.

 1. V prostředí fotoaparátu přejděte vpravo na položku „Více“.
 2. Vyberte „Klonovat“.
 3. Vyberte „Video“ a klikněte na tlačítko pro potvrzení.

TIP: Ideální je umístit telefon na stativ či jej držet opravdu pevně (video níže vzniklo z ruky) a následně vybrat scénu s vhodným pozadím. Vhodný je třeba záběr na lavičku, kdy si nejrve sednete na jeden konec a poté na druhý.

V rámci testu se nám do redakce dostal i dospělejší bráška zmíněného modelu s označením 11T. Následující video bylo točené právě tímto zařízením, ale v praxi můžete k natáčení vybrat i jiné modely výrobce, případně sáhnout po specializovaných aplikacích. Zde je příjemné, že máte všechny funkce po ruce přímo v aplikaci fotoaparátu.

Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse
Obrázek: Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Rozhovor o chytrých televizorech: Na 8K ještě nenastal ten správný čas, věří Danny Tack z TP Vision
Obrázek: Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Tesla Cybertruck utáhne motor vesmírné rakety a naložená ve sprintu porazila i Porsche 911
Obrázek: Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Saramonic BlinkMe B2: Mikrofon, se kterým vás uslyší i uvidí
Obrázek: Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Píše vám Alza.cz? Podvodníci zneužívají Vánoc a luxují konta přes falešné stránky e-shopu
Obrázek: Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Co je to PPC reklama a kde všude se může zobrazit?
Obrázek: Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Nabíjení elektromobilu na cestách: Jak využít hotelové nabíječky?
Obrázek: Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W
Gravírujeme laserem do dřeva i kovu: Praktický test gravírovačky TWO TREES TS2 10W