Točení videí mobilem nejen na TikTok: Jak točit kreativní videa telefonem?

Jak točit videa mobilem tak, aby byl výsledek co nejlepší i bez postprodukce? Xiaomi do svých modelů integrovalo funkce fotoaparátu, které ocení každý, kdo chce svými kreativními výtvory pobavit. Velmi snadno lze totiž přímo z aplikace fotoaparátu vytvářet efektní videa, která zaujmou. Jak na ně?

S efekty můžete klonovat osoby na videu, zastavovat čas, zachytit efektní timelapse a dělat řadu zábavných pokusů. Kde je najdete a jak je používat?

Filmové efekty s Xiaomi 11T Lite 5G NE

Xiaomi v rámci řady 11T cílí na zákazníky, kteří požadují vysoký výkon, rádi fotí a natáčí videa na sociální sítě. Do svých modelů proto přidalo funkce tzv. filmových efektů a zajímavé režimy pro natáčení kreativních videí.

Některé efekty je třeba nejprve v aplikaci fotoaparátu kliknutím doinstalovat. Foto: Redakce inSmart.cz

V menu fotoaparátu se na první pohled nachází pouze tradiční režimy pro zachycení fotografií či videa. Pokud však najedete na tlačítko „Více“, najdete pod ním řadu dalších užitečných módů a funkcí. Všimněte si, že některé z nich jsou uvnitř vyplněného kruhu a některé uvnitř prázdného. Ty, které jsou v prázdném kruhu, je do aplikace fotoaparátu nejprve nezbytné kliknutím doinstalovat. O data se bát nemusíte, mají maximálně několik desítek MB.

Pokud patříte mezi hračičky, klidně si rovnou stáhněte všechny. Nikdy nevíte, kdy se budou hodit. Jak fungují a jak je správně používat?

Magické přiblížení

Vše kolem se zvětšuje, jen vybraný objekt je stále stejně velký. Efekt magického přiblížení funguje na zajímavém principu. Od vybraného objektu se při natáčení s mobilem vzdalujete, čímž vzniká za použití zoomu fotoaparátu dojem přiblížení a zvětšení okolních objektů.

 1. V prostředí fotoaparátu přejděte vpravo na položku „Více“.
 2. Vyberte „Filmové efekty“.
 3. Vyberte „Magické přiblížení“ a klikněte na tlačítko pro potvrzení.

Zmrazení pozadí

Pokud natáčíte osobu, která dělá něco zajímavého, můžete ji nechat vyniknout efektem zmrazení pozadí. Telefon dokáže rozpoznat lidi na fotografiích a následně vše kolem nich zmrazit v čase. Výsledek potom vypadá, jako kdyby se kolem zastavil čas.

 1. V prostředí fotoaparátu přejděte vpravo na položku „Více“.
 2. Vyberte „Filmové efekty“.
 3. Vyberte „Zmrazení v čase“ a klikněte na tlačítko pro potvrzení.

TIP: Vybírejte scény s kontrastním pozadím a dostatkem světla. Důležité je, aby byla zabíraná osoba dostatečně v popředí a na pozadí docházelo k určitému druhu pohybu. Ideální jsou chodci, poletující bubliny z bublifuku, pohybující se automobily apod.

Noční timelapse

Chytré telefony již dnes běžně mají funkci nočního režimu či zachytávání timelapse (tzv. časosběrných) videí. Xiaomi tyto možnosti spojilo do další a vzniklo tak „Zrychlené nahrávání noční scény“. U časosběrných záběrů je potřeba myslet na fakt, že nahrávaná scéna by měla být co nejdelší.

 1. V prostředí fotoaparátu přejděte vpravo na položku „Více“.
 2. Vyberte „Filmové efekty“.
 3. Vyberte „Zrychlené nahrávání noční scény“ a klikněte na tlačítko pro potvrzení.

TIP: Je jedno, zda jde o záběr noční silnice, nebo o pohyb lidí na náměstí – telefon by se měl ideálně nacházet ve stativu. Timelapse v ruce neudržíte a výsledek by byl nepříjemně rozklepaný. Ze stativu mohou vzniknout velmi kvalitní záběry.

Paralelní světy: Jako z filmu Počátek

Paralelní svět nad světem. Efekt, kdy vidíte zrcadlově otočený obraz na dolní i horní polovině displeje, dokáže vytvářet zajímavé iluze. Stejně lze efekt použít pro zrcadlení stran při režimu na výšku.

 1. V prostředí fotoaparátu přejděte vpravo na položku „Více“.
 2. Vyberte „Filmové efekty“.
 3. Vyberte „Zvolte paralelní světy“ a klikněte na tlačítko pro potvrzení.

TIP: Lidi a další živá stvoření je lepší nechávat v záběru celá. Naopak budovy a kopce vypadají při „rolování“ fantasticky.

Pomalá spoušť

Jak vytvořit akční záběr, kdy je vše kolem pohybujícího se objektu rozmazané? V aplikaci fotoaparátu najdete mezi filmovými efekty také efekt „Pomalá spoušť“. Nejde o časovač, ale o speciální typ záběru, který sníží plynulost záznamu. Když potom mobilem sledujete pohybující se objekt, např. projíždějící auto, zůstane nejostřejší právě zabraný objekt a zbytek scény je rozmazaný. Kreativitě se ale meze nekladou a použít lze u řady jiných scén.

 1. V prostředí fotoaparátu přejděte vpravo na položku „Více“.
 2. Vyberte „Filmové efekty“.
 3. Vyberte „Pomalá spoušť“.

TIP: Efekt úmyslně vytváří trhanější video s nižším snímkováním. Výsledek je však ale velmi zajímavý. Důležité je telefonem plynuje sledovat pohybující se objekt.

Krátké video s prostřihy

TikTok dříve umožňoval nahrávání videí dlouhých maximálně 15 sekund. To se několikrát změnilo a nyní jsou to už celé minuty. Instagram ale tuto délku ve svých stories zachoval. Pokud tedy nechcete video rozdělovat na více, je mód „Krátké video“ ideální volbou.

 1. V prostředí fotoaparátu přejděte vpravo na položku „Více“.
 2. Vyberte „Krátké video“.
 3. Telefon namiřte na scénu, kterou chcete zachytit.
 4. V průběhu natáčení můžete kliknutím na tlačítku pro pauzu natáčení pozastavit a následně pokračovat jinde.

TIP: Podobně jako ve filmech a seriálech ideálně střídejte záběry detailů a celku. Hrát si můžete i s náhlou změnou/výměnou objektu před fotoaparátem.

Zpomalení pohybu

Zachycení pohybujícího se objektu není žádná věda. Efekt zpomalení ale dokáže zrychlit snímkování fotoaparátu a následně tak vytvořit dojem zpomalení. Hodit se to může při sportu, nebo právě při natáčení efektních videí na sociální sítě.

 1. V prostředí fotoaparátu přejděte vpravo na položku „Více“.
 2. Vyberte „Zpomalení“.
 3. Telefon namiřte na scénu, kterou chcete zachytit.

TIP: U zpomalení pohybu myslete na to, že první a poslední části videa jsou zrychlené, což umocňuje efekt zpomalení. Videu tak dejte několik sekund úvodu i závěru. Nahrávání nevypínejte ihned po zajímavém momentu, ale přidejte několik sekund navíc.

Klonování aneb zduplikujte sebe sama

Režim klonování lze použít pro pořízení fotografie i k natáčení videa. Vše funguje poměrně jednoduše. Natáčená osoba si nejprve sedne/stoupne na jednu stranu, natočí se záběr a poté přejde na druhou. Telefon se nehýbe a poté sám spojí záběry do jednoho a výsledkem je video, na kterém se nachází stejná osoba dvakrát.

 1. V prostředí fotoaparátu přejděte vpravo na položku „Více“.
 2. Vyberte „Klonovat“.
 3. Vyberte „Video“ a klikněte na tlačítko pro potvrzení.

TIP: Ideální je umístit telefon na stativ či jej držet opravdu pevně (video níže vzniklo z ruky) a následně vybrat scénu s vhodným pozadím. Vhodný je třeba záběr na lavičku, kdy si nejrve sednete na jeden konec a poté na druhý.

V rámci testu se nám do redakce dostal i dospělejší bráška zmíněného modelu s označením 11T. Následující video bylo točené právě tímto zařízením, ale v praxi můžete k natáčení vybrat i jiné modely výrobce, případně sáhnout po specializovaných aplikacích. Zde je příjemné, že máte všechny funkce po ruce přímo v aplikaci fotoaparátu.

Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu