Evropské online tržiště Refurbed oficiálně vstupuje na český trh a chce zaujmout nabídkou repasovaných produktů, které vypadají jako nové, ale stojí výrazně méně. Podobnost s místními platformami jako Bazoš nebo Sbazarem je čistě povrchní – na Refurbed totiž neprodávají lidé lidem, ale nabízí profesionálně repasované produkty s minimálně roční zárukou.
Refurbed, založené v roce 2017 ve Vídni, patří mezi nejrychleji rostoucí tržiště svého druhu v Evropě. Specializuje se na profesionálně repasované produkty – od smartphonů přes notebooky až po domácí spotřebiče a sportovní vybavení. Každý produkt prochází až 40 kroky renovace, včetně důkladného testování, leštění a odstranění všech dat po předchozích uživatelích.
Tržiště umožňuje zákazníkům vybírat mj. podle stavu produktu – od „dobrý“ přes „velmi dobrý“ až po „vynikající“, což se odráží na ceně. Například iPhone 15 Pro Max v 256GB variantě zde pořídíte za 23 000 Kč. Pro srovnání: použitý, ale nerepasovaný kus nabízí e-shop Smarty.cz za stejnou cenu, zatímco Mobil Pohotovost dokonce za 25 500 Kč. Srovnávat se obecně dá jen těžko, neboť každý jeden kus bude jiný a produkt s identickým opotřebením vám nikdo nenabídne.
Místo 14 dnů na vrácení hned 30
Kromě nižších cen láká Refurbed také na 30denní lhůtu pro vrácení zboží, což není na českém trhu úplně běžné. Zákazníci si tak mohou produkt vyzkoušet a v případě nespokojenosti bez rizika vrátit. Jak zmínil zakladatel Kilian Kaminski na tiskové konferenci v Praze, „repasované produkty jsou ekologičtější alternativou k novým – výroba těchto zařízení produkuje až o 73 % méně elektronického odpadu a o 80 % méně CO₂.“
Jak Refurbed funguje?
Refurbed spolupracuje s firmami z celé Evropy, které se specializují na renovaci produktů. Oni je připraví, Refurbed prodá. Mezi partnery je delší dobu i jedna česká společnost – Nayavita, která do portfolia přispívá sportovními potřebami. Českých firem by mohlo časem přibývat a tržiště má zájem o nová partnerství. Nabídka platformy zahrnuje nejen elektroniku, ale také produkty pro domácnost, životní styl a kancelář. Co jsme měli možnost vidět na prezentaci, repasované produkty mohou být prakticky k nerozeznání od nových. Pozná to však vaše peněženka i příroda.
Na jednu stranu působí nabídka obchodu bohatě, na druhou možná občas až moc. Produktových variant např. u notebooků je zde spousta a je to logické – nenabízí jen to nejnovější. Pokud ale sháníte např. levný notebook do 10 000 Kč, jsou repasované kusy obecně dobrá volba, kdy za svoje peníze dostanete výrazně lepší hardwarovou výbavu než u nových kousků.
I přes lákavé benefity má Refurbed na českém trhu silnou konkurenci. Vedle klasických bazarů a platforem jako Bazoš nebo Sbazar stojí i e-shopy specializující se na použitou elektroniku, například Mobil Pohotovost nebo Smarty, kteří navíc již nyní nabízí na českém trhu i výkup produktů od zákazníků. Refurbed tuto možnost teprve chystá. Podle slov zakladatele o této konkurenci ví a proto cílí na zákazníky, kteří hledají kombinaci nižší ceny, záruky a udržitelnosti.
Český zákazník by mohl slyšet na nižší ceny a záruky
Spoluzakladatel Refurbed Kilian Kaminski věří, že český trh je pro tento koncept ideální: „Češi jsou zvyklí nakupovat online, věnují pozornost ekologii a důvěřují prodejcům elektroniky.“ My bychom ještě doplnili, že Češi mají rádi slevy.
Refurbed si klade za cíl stát se jakousi zelenější verzí Alzy, přičemž staví své portfolio na široké nabídce repasovaných produktů. Budoucnost tohoto konceptu na českém trhu se teprve ukáže, ale už nyní je zřejmé, že nabídka kvalitní elektroniky za zlomek ceny s bonusem v podobě udržitelnosti má potenciál zaujmout. Koupili byste si repasovaný smartphone či notebook se zajímavou slevou? A zajímá vás vůbec při nakupování ekologie a dopad na životní prostředí? Dejte nám vědět do komentářů.
Zdroje: TK Refurbed, komentář autora
Máte s tím někdo zkušenost? Já sice repas Lenovo už měla, ale z Česka a neobešlo se to bez reklamace. Spíš smůla na kus, pak už perfektní…