Twitch chce streamerům snížit odměny a obhajuje nové podmínky pro vyplácení

Streamovací platforma Twitch nedávno oznámila změny ve fungování politiky odměn, které pobouřily nejen samotné streamery, ale také diváky. Nyní se společnost snaží obhájit svá rozhodnutí.

Možností streamování živého vysílání a vytváření obsahu formou videopřenosu v reálném čase je v poslední době stále více. Jednotlivé platformy se obecně liší právě nejčastěji streamovaným druhem obsahu. Velmi populárním druhem tvorby je pak streaming videoher, jemuž doposud výrazně dominovala platforma Twitch.tv. S postupným zaváděním nové finanční politiky se však situace může velmi rychle změnit.

Až donedávna totiž tvůrci obsahu na Twitchi dostávali podíl na odměnách v poměru 50/50. V praxi to znamená, že streameři musí polovinu svého výdělku odvádět zprostředkovateli streamovací platformy. Do celkových odměn se přitom počítají zejména zisky z předplatného, které si u daného streamera divák zaplatí. Kromě předplatných pak mohou tvůrci získávat další peněžní odměny ve formě bitů, tedy měny, kterou Twitch před lety zavedl. Poslední možností je zaslání konkrétní finanční sumy přes Paypal – tato služba však nespadá pod kompetence Twitche, a smluvený podíl 50/50 se na ni nevztahuje.

Výjimku z pravidla dělby zisku „půl na půl“ pak tvořili exkluzivní partneři, kteří díky vysoké sledovanosti měli možnost získat výhodnější druh smlouvy, který jim zajišťoval podíl z příjmů 70/30. Právě těchto streamerů se pak nejnovější změny na platformě týkají.

Obrázek: Twitch chce streamerům snížit odměny a obhajuje nové podmínky pro vyplácení

Twitch se chystá snížit odměny streamerům s exkluzivními smlouvami. Znamená to začátek konce populární platformy? Zdroj: pixabay

Vyděláváte hodně? Vezmeme si více

Twitch totiž v září tohoto roku přišel s oznámením, že partneři s exkluzivními smlouvami si zachovají stávající poměr odměn 70/30 do zisku prvních 100 000 dolarů, a následně dojde k úpravě poměru na 50/50. Tím by se z nich stali de facto řadoví streameři, a výsady spojené s vysokým počtem diváků a lepšími statistikami např. ohledně zobrazení reklam by tak tvůrcům skončily.

Rozhodnutí Twitche se u široké veřejnosti nedočkalo vřelého přijetí. Donedávna se totiž platforma chlubila tím, že obsah je u nich na prvním místě, nyní to však začíná vypadat, že se Twitch snaží více tlačit na vlastní zisk.

Aby svá rozhodnutí platforma lépe zdůvodnila, vydala začátkem října v rámci každoročního veletrhu TwitchCon oficiální prohlášení, ve kterém se snažila celou situaci osvětlit. Za podmínek dělení odměny 70/30 je prý chod platformy neudržitelný.

Obrázek: Twitch chce streamerům snížit odměny a obhajuje nové podmínky pro vyplácení

Streaming her je velmi populární. Pro Twitch jde o hlavní zdroj obsahu. Zdroj: Freepik

Twitch nevydělává dostatek, chce to řešit změnou dělení odměn

Podle ředitelky pro komunikaci, Mary Kish, se Twitch sžívá s pocity svých exkluzivních tvůrců obsahu, kteří musí za peníze ze streamingu živit své domácnosti a rodiny, nicméně nová pravidla mají sloužit k dlouhodobé udržitelnosti platformy jako takové.

Celá situace ohledně boje o podíl ze smluv je poměrně úsměvná s přihlédnutím na fakt, že Twitch spadá pod Amazon, jednu z nejvýznamnějších a nejbohatších firem na světě. Zda se nakonec platforma rozhodne vyhovět stížnostem svých tvůrců, nebo bude trvat na svém, tak ukáže až příští rok. Nové podmínky by totiž měly vstoupit v platnost od 1. 6. 2023. Pak již záleží jen na tom, jak se k celé situaci postaví sami tvůrci. Například konkurenční platforma Youtube totiž streamerům nabízí již v základu poměr odměn 70/30. Na Twitchi tak může nastat masivní odliv uživatelů, který by mohl značit postupný úpadek této platformy.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Virgin Galactic přerušuje cesty do vesmíru. Chce se více zaměřit na výzkum a vývoj
Obrázek: Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Žádný divák neuvidí stejný film podruhé. Film, který se mění s každým přehráním
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty